במסגרת הפעילות נגד תוקפי חיילים חרדים, נקטה המשטרה ביום שישי האחרון בפרובוקציה ובאלימות חריגה בהיקפה באזור מאה שערים. חברי הכנסת החרדים יצאו במחאה חריפה נגד ההתנהלות הביריונית • לסיפור המלא והתמונות הקשות

בתקופה האחרונה הגבירה המשטרה את פעילותה נגד גורמים קיצוניים שעושים דין לעצמם ותוקפים באופן פיזי חיילים חרדים באזור מאה שערים. במסגרת הפעילות המדוברת, החלה המשטרה לנקוט בפעילות של "הסתחיילות", קרי: שוטרים מתחזים לחיילים חרדים, וכשאלו מותקפים – מתערבים בנעשה שוטרים ששהו באזור מראש ועוצרים אתך התוקפים.

המטרה: ליצור הרתעה וחשש בקרב התוקפים, כך ש"יחשבו פעמיים" בבואם לבצע פעילות כזו בעתיד.

ביום שישי האחרון נחצו ע"י המשטרה כמה קווים אדומים חמורים ביותר. ראשית, השוטרים נוהגים לבצע את הפעילות דווקא ביום שישי בצהרים, עיתוי בעייתי ביותר שגורם לאנדרלמוסיה של ממש ולצער עבור רוב תושבי השכונה שלא עשו דבר.

שנית, ביום שישי האחרון הופעלה אלימות חסרת תקדים, לרבות נגד ילדים ונערים שאולי "התנהגו לא יפה" (קרי: צעקו ומחו) אך בשום אופן לא נקטו באלימות. צלם שתיעד את המתרחש הוכה אף הוא ומצלמתו הוחרמה.

עד כמה חסרת הבחנה היתה האלימות ומדיניות המעצרים של המשטרה? די אם נציין את העובדה שכל 14 האנשים שנעצרו במהלך המהומה, שוחררו כעבור שעה קלה ע"י ביהמ"ש, שגם צירף ביקורת קשה על התנהלות השוטרים.

"שמעתי שהמשטרה עקרו שיניים של ילד קטן,תולדות אהרון זה אנשים עדיני נפש,המשטרה צריכה למצוא באמת את האנשים שתוקפים חיילים ולא להתנפל על ציבור שהוא חף מפשע", אמר הבוקר ח"כ אליעזר מוזס בראיון לרשת 'מורשת'. הוא הוסיף כי בכוונתו לפנות לשר לביטחון פנים ולכנס את וועדת הפנים של הכנסת על ההתנהגות האלימה של המשטרה.

"אנחנו חזרנו כאן חמישים שנה אחורה בהתנהגות האלימה של המשטרה כלפי אזרחים", הוא מסכם.

ח"כ מיכאל מלכיאלי אמר באותו משדר: "אנחנו כל הזמן מגנים את אלו שתוקפים חיילים חרדים,מה שקרה כנראה המשטרה חשבה שבגלל זה מותר לה להתנהג כלפי הציבור הזה באלימות,זה מחייב מבחינתנו דיון דחוף לא ייתכן שיכו ילדים קטנים בצורה מזעזעת כזו".

תושב מאה שערים שהתראיין ל'קול ברמה' האשים את המשטרה בכך ש"היא מנצלת את ימי שישי בצהריים כשהילדים חוזרים מהחיידרים ובחורי הישיבות הקטנות מסיימים סדר א׳ ובכוונה תחילה מבצעת את הפרובוקציה בשעה זו".

ח"כ ישראל אייכלר מסר: "הפרובוקציות של המשטרה ואלימות של שוטרים סמויים בערבי שבת וחג, לא נעשים נגד ערבים בראמאדן בהר הבית אלא נגד יהודים במאה שערים…אלימות שלטונית חמורה מאלימות אזרחית. הפעולות האלימות האלה לא ירגיעו את הרוחות. יש להעמיד לדין את האחראים למעצרי שוא ופגיעה בילדים".

צילומים: יונתן סינדל – פלאש 90