הרמטכ"ל ושר הביטחון לשעבר השתתף הבוקר בכנס לציון יובל למלחמת ששת הימים ודיבר בהרחבה על המציאות שהשתנתה מאז, האויבות הנוכחיות של ישראל והפעולה הנדרשת מולן • וגם: מה המשמעות של ניתוק הקשרים בין הציר הסוני לקטאר

ב'יד יצחק בן צבי' התקיים היום כנס מיוחד לציון 50 שנה למלחמת ששת הימים. הנואם המרכזי באירוע היה הרמטכ"ל ושר הביטחון לשעבר, משה (בוגי) יעלון, שדיבר בהרחבה על המציאות שהשתנתה מאז.

"בחמשת העשורים מאז המלחמה הצליחו מדינת ישראל בכלל וצה"ל בפרט לפתוח פער איכותי כדי להתמודד עם האיום הקונבנציונלי. מדינות ערב כבר אינן יכולות לכבוש את מדינת ישראל", פתח יעלון את דבריו. הוא הוסיף: "האיומים איתם אנו נאלצים להתמודד היום הם איומים לא קונבציונליים, למשל איום הגרעין האירני וירי רקטות לשטח ישראל".

ךטענתו, כיום אי אפשר לצפון לניצחון אלא להכרעה. "אני טוען שיש פה טעות קונספטואלית, משום שכשמנהלים מלחמה מול חיזבאללה בלבנון, מול חמאס בעזה או מול טרור המתאבדים – אין אפשרות להשיג תמונת ניצחון. המושג של הכרעה וניצחון בסוג האיומים שאנחנו מתמודדים איתם היום הוא שונה…בעבר הגדרתי שהכרעה כיום היא היכולת שלנו לכפות על הצד השני הפסקת אש על פי תנאינו. כשמסתכלים על הכרעה וניצחון במובנים אלה, בשלוש שנים לאחר מבצע "צוק איתן", חמאס לא ירה עלינו ולו רקטה אחת – לכן אפשר לומר שהושגה הכרעה".

בסיום הדברים התייחס יעלון לקרע בין מדינות ערב ואמר: "היום אנחנו רואים מה מדינות ערב עושות לקטר ומתייחסות אליה כאל מדינה סוררת, גם ביחסיה עם אירן וגם בהאשמתה בתמיכה, הפעלה והסתה לטרור…מעבר לזה שזה אומר שאין קואליציה ערבית, בוודאי לא נגדנו, ההתפתחות שחלה במזרח התיכון בשנים האחרונות הביאה לכך שבעצם מי שמשתמש במונח "הסכסוך הערבי-ישראלי" לטעמי איננו רלוונטי.

אנחנו והערבים, אותם הערבים שהתארגנו כקואליציה במלחמת ששת הימים כדי לנסות להשמיד את המדינה היהודית, מוצאים את עצמם היום באותה סירה איתנו. מדינות ערב הסוניות, למעט קאטר, במידה רבה נמצאות על אותה סירה איתנו כתוצאה מזה שגם הן וגם אנחנו רואים באיראן איום מספר אחת".

תכנית שמשון: ישראל תכננה פיצוץ גרעיני בסיני כאמצעי הרתעה