סגן הרמטכ"ל אביב כוכבי התעמת עם מפקד כוח יוניפי"ל - לעיני שגרירת ארה"ב לאו"ם. מפקד יוניפי"ל טען כי הגזרה רגועה, אך סגן הרמטכ"ל טען שהכוח "לא נכנס לכפרים ולערים"

סגן הרמטכ"ל אביב כוכבי התעמת עם מפקד כוחות יוניפי"ל מייקל ברי בנוגע לטיפול בחיזבאללה בגזרה הצפונית מול עיניה הנדהמות של שגרירת ארצות הברית באו"ם ניקי היילי במהלך סיור בגבול הצפון. כך פורסם לראשונה בחדשות 2.

השגרירה שמבקרת בישראל, לקחה חלק בסיור בגבול הצפון ע"מ לצפות בתרגיל צה"ל שנערך בגזרה הצפונית.

במהלך הסיור שאלה את מפקד כוח יוניפי"ל אם דרוש שינוי כדי לטפל באופן טוב יותר במצב בגבול על רקע התחזקות חיזבאללה? והא ענה לה: "הגזרה רגועה, המצב טוב ואין צורך בשינוי".

אלא שאז התערב סגן הרמטכ"ל וטען: "אני מצטער ידידי, אנחנו חושבים לגמרי אחרת, יוניפי"ל לא נכנס לכפרים ולערים". כוכבי אף פנה לשגרירה וציין כי "שינוי בהנחיות ובאמצעים ליוניפי"ל יאפשרו באמת להתעמת עם חיזבאללה שמפר ברגל גסה את ההחלטות האו"ם".

לאחר הסיור נודע כי השגרירה, שמובילה מהלך לקיצוץ סיוע במימון לכוחות שמירת השלום של האו"ם, שמחה בדיעבד על כך שנחשפה לדברים ואף ציינה זאת בפני בכיר ישראלי. "טוב שנחשפתי לוויכוח ולאמת שהצגתם", אמרה לבכיר. "זה ישפיע על המהלכים באו"ם".

לגבי התנהגות האו"ם כלפי ישראל אמרה השגרירה במהלך פגישתה עם ראש הממשלה: כי "אם יש משהו שיש לי אפס סובלנות אליו זאת בריונות, והאו"ם התנהג בכזאת בריונות כלפי ישראל פשוט כי הוא יכול".

"אנחנו מתחילים לראות שינוי. אני חושבת שהם יודעים שהם לא יכולים להמשיך להגיב כפי שהם הגיבו עד עכשיו, הם חשים שהטון השתנה".

נתניהו השיב כי "אנחנו שמחים לראות את פירות המאמצים שלך. הנשיא טראמפ ואת שיניתם את השיח, ואנשים שמים לב. זה פשוט עושה שינוי אדיר, הן לישראל, הן לארה"ב".

לאחר הפגישה עם נתניהו, נפגשה השגרירה גם עם נשיא המדינה ראובן ריבלין אשר אמר לה: "ישראל כבר לא שק האגרוף של האו"ם. אנו מעריכים את עמידתך האיתנה על הבמה החשובה של האו"ם, את התמיכה בביטחון אזרחי ישראל ומדינת ישראל. ישראל כבר לא לבד באו"ם".