ראש ממשלת ניו זילנד מכחיש: לא התנצלנו בפני ישראל

בישראל טענו אתמול כי השגריר חוזר לניו זילנד בעקבות מכתב התנצלות ששלח ראש ממשלת ניו זילנד, אך הוא מכחיש וטוען: "אנו עומדים מאחורי ההחלטה נגד ההתנחלויות". שר החוץ בראונלי: המכתב שהביא להודעה על סיום המשבר היה בבחינת "הבהרה"

ראש ממשלת ניו זילנד אמר הלילה (רביעי) כי ארצו לא התנצלה בפני ישראל על קידום ההחלטה נגד ההתנחלויות שעברה בדצמבר 2016 במועצת הביטחון של האו"ם, וכי היא עומדת מאחורי תכניה ומאחורי דחיפתה. לדבריו, ניו זילנד הביעה חרטה על המשבר שהתחולל ביחסים עם ישראל בעקבות ההצבעה על ההחלטה באו"ם.

כזכור, אתמול דווח כי מספר חודשים לאחר שניו זילנד, יחד עם סנגל, מלזיה וונצואלה העלו להצבעה את החלטת מועצת הביטחון 2334 , נגד ישראל, החליטה ישראל על החזרת השגריר להתייעצויות בירושלים. כעת, לאחר התנצלותו של ראש ממשלת ניו זילנד בפני ראש הממשלה בנימין נתניהו, צפוי השגריר לשוב לתפקידו.

בהודעת לשכת ראש הממשלה נמסר כי ראש הממשלה בנימין נתניהו וראש ממשלת ניו זילנד ביל אינגליש שוחחו בטלפון לפני מספר ימים, בהמשך למגעים דיסקרטיים, שניהלו בחודשים האחרונים מנכ״ל משרד החוץ יובל רותם וסמנכ״ל אסיה והפאסיפיק מרק סופר.

בעקבות השיחות שלח אתמול ר״מ ניו זילנד מכתב לרה״מ נתניהו, בו הוא כותב- ״ראשית וחשוב ביותר… אני מתחרט על הנזק שנגרם ליחסי ישראל- ניו זלנד כתוצאה מכך, שניו זילנד העלתה להצבעה את החלטת מועצת הביטחון 2334. נקבל בברכה את חזרת שגריר ישראל לוולינגטון״.

לאור שיחת הטלפון והמכתב הנחה רה״מ נתניהו את מנכ״ל משרד החוץ יובל רותם להודיע לשלטונות ניו זילנד על החלטתו לסיים את המשבר ולהחזיר לוולינגטון את שגריר ישראל יצחק גרברג. יצוין כי בשבוע שעבר החליט רה״מ נתניהו להחזיר לסנגל את שגריר ישראל, לאחר פגישתו עם נשיא סנגל בפסגת אקוואס בליבריה.

אך ראש הממשלה ביל אינגליש אמר בשיחה עם כתבים במהלך ביקור באיי קוק: "ההחלטה שיקפה מדיניות בינלאומית ארוכת שנים ואנחנו עומדים מאחורי העמדות הללו. מה שאנחנו כן רוצים להביע לגביו חרטה הוא העובדה שקבלת ההחלטה באו"ם, ערערה את היחסים שלנו עם ישראל. גם אם אנחנו מסכימים עם מדינה או לא מסכימים איתה, אנחנו מעדיפים לקיים קשרים דיפלומטיים, וזה טוב שישראל ראתה לנכון להחזיר את השגריר לניו זילנד".

שר החוץ גארי בראונלי, שליווה את אינגליש בביקורו באיי קוק, אמר גם הוא כי הממשלה בוולינגטון לא התנצלה בפני ישראל על קידום ההחלטה במועצת הביטחון, אלא רק הביעה חרטה על ההתרחשויות שקרו כתוצאה מההחלטה. לדבריו, מכתבו של ראש הממשלה אינגליש לנתניהו היה בבחינת "הבהרה".

ראש ממשלת ניו זילנד התחרט, נתניהו יחזיר את השגריר

3 תגובות

יש להחזיר את השגריר ארצה מיד!
תושבי ניו-זילנד האירופאים צאצאי עשו ועמלק שכבשו יבשת שהייתה שייכת לילידים, ברוב חוצפתם מעזים לכנות אותנו כובשים בארצנו נחלת אבותינו?

אתה צודק אני נוסע להחזיר אותו… בצחוק אחי ?

נחמן תפסיק לפטפט כזה הרבה!
נראה שאתה חייב להגיב בכל כתבה…

Comments are closed.

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו