הרבה מאוד דיבורים על תכניות להצפת השוק בדירות שיביאו להוזלת מחירי הדיור, אבל בפועל, לאחר מאמצים של שנתיים מאז נכנס לתפקידו, מדד מחירי הדירות של הלמ"ס מעלה: הדירות התייקרו ב-4.4% בשנה האחרונה

לפני שנתיים על פי התאריך למניינם הודיע שר האוצר משה כחלון על המלחמה שלו במצוקת הדיור. בעוד הנתונים מלמדים כי עד כה אף אחד עדיין לא קיבל מפתח לדירה בה זכה במסגרת מחיר למשתכן, עולה היום תמונת מצב עגומה גם לגבי מחירי הדירות. למרות המאמצים, הם ממשיכים לזנק.

הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה פרסמה היום את מדד מחירי הדיור. לאחר מספר חודשים שבהם הצביע על קיפאון ברמת מחירי הדירות, שב מדד מחירי הדירות של הלמ"ס להצביע על עליות מחירים קלות. זאת, כאשר על פי הנתונים חלה במהלך החודשים מארס-אפריל עלייה של 0.9% ברמת מחירי הדירות.

בנוסף לכך, תיקנה הלמ"ס את מדד החודש הקודם אשר הראה על ירידה של 0.5% במחירי הדירות, בקרוב לנקודת אחוז שלמה כלפי מעלה, כך שכעת הנתון המעודכן לגבי החודשים פברואר-מארס הוא עלייה של 0.4%. כך שגם החגיגות אז על הירידה במחירי הדירות, התברר כטעות.

בסך הכל, על פי מדד מחירי הדירות של הלמ"ס, מתחילת 2017 עלו מחירי הדירות ב-0.9%, ולאורך השנה האחרונה (אפריל 2016 עד אפריל 2017) חלה עלייה של 4.3% במחירי הדירות – לאכזבתו של שר האוצר משה כחלון. עם זאת, זהו קצב מתון יותר מאשר הוצג בחודש שעבר, אז היה גידול של 6% בהשוואה לשנה שעברה.

עם זאת בלמ"ס מדגישים, כי בחודש אפריל חל חג הפסח עם מספר מועט של ימי עסקים בהשוואה לחודשים ללא חגים, לכן מספר העסקאות שדווחו היה נמוך בהשוואה לחודש הקודם. לפיכך, הנתון אינו סופי מאחר שקיימות עסקאות נוספות שבוצעו בתקופה זו וטרם דווחו.

לפי נתוני הביקוש לדירות חדשות של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה שפורסמו אתמול עבור חודש אפריל, עולה כי בתקופה זו הקבלנים מכרו 1,927 דירות, ירידה של 25% בהשוואה לתקופה המקבילה האשתקד. מדובר בכמות נמוכה שלא נרשמה זה שנים. בהשוואה לחודש מארס נרשמה ירידה של כ-16% במכירות.