תכנית בנט: חלוקת ירושלים? רק ברוב של 80 ח"כים

על רקע התחדשות הדיווחים על מו"מ אפשרי עם הפלסטינים, מציע יו"ר הבית היהודי הצעת חוק שתמנע ככל הנראה את חלוקת העיר ירושלים • בנט: "מהלך אסטרטגי, נוביל אותו עוד במהלך מושב הכנסת הנוכחי"

 • כנס העמותות של מוטי ויטמן: עכשיו גם העמותה שלך יכולה להצליח בענק

  תוכן מקודם

 • "ילד החלאקה שהיה על הכתפיים ניצל, האב נפטר"

  תוכן מקודם

 • "בשעה שמתו מוטל לפניו" נותנים צדקה בעת ההלוויות

  תוכן מקודם

 • איך אספר לילדים שאבא נפטר? סערי קרויס בשחזור קשה

  תוכן מקודם

יו"ר הבית היהודי, השר נפתלי בנט, מוביל מהלך אסטרטגי שיגן על הבירה במקרה של הסדר מדיני שיבקש לוותר על חלקים ממנה ולהעביר אותם לשלטון זר. השר יזם את שינוי חוק יסוד: ירושלים, כך שייקבע בחוק כי אי אפשר להוביל לחלוקתה אלא ברוב של 80 חברי כנסת. הרוב המיוחד הדרוש עשוי להעניק לעיר הבירה הגנה גם מאפשרות של קיום משאל עם על הסדר עתידי, אם יובא בפני העם ואחר כך בפני הכנסת.

התיקון לחוק צפוי לעלות בתוך כשבועיים להצבעה בוועדת השרים לחקיקה, שבראשה עומדת השרה איילת שקד, חברת מפלגתו של בנט. בבית היהודי מאמינים כי לתיקון החוק יש רוב בוועדה, וכי לא יימצא מי מבין חברי הקואליציה שיתנגד למהלך; מה גם שראש הממשלה בנימין נתניהו חתם על קידום הצעת חוק זהה בעבר. בבית היהודי מקווים כי גם מפלגות המרכז וחלק מחברי המחנה הציוני יתמכו בחוק כשיגיע לכנסת.

הצעת החוק נחשפה בעיתון ישראל היום שם דווח כי בכיר בבית היהודי הסביר כי מטרת התיקון לחוק באה לחזק את נתניהו מהותית לאור השינוי במדיניות עם כניסתו של הנשיא דונלד טראמפ לבית הלבן. המהלך האחרון בא על רקע מה שבבית היהודי מכנים "שרשרת הוויתורים". שרשרת זו כוללת אישורי בנייה נרחבים לפלשתינים, הכוללים אלפי דירות ביהודה ושומרון והכפלת שטחה של העיר קלקיליה, לצד הבנות על בנייה מתונה ביישובים יהודיים והמשך המדיניות לבנייה בירושלים, הדורשת כידוע אישור עקרוני של ראש הממשלה.

בבית היהודי דורשים בנייה בלתי מוגבלת בירושלים ויצירת מצב בלתי הפיך, שימנע חלוקה של ירושלים. הפלשתינים, מצידם, עלולים לטעון כי המהלך מוביל לסתימת הגולל לחידוש המו"מ. עם זאת, בבית היהודי רוצים לבחון את עמדת הקואליציה להבנה, שלפיה אכן אין לחלק את ירושלים בשום הסדר עתידי, וירושלים אינה על שולחן המו"מ.

"ירושלים היא הלב של העם היהודי", אמר אתמול השר בנט, שאישר את הדברים, "אני רואה בעידן טראמפ הזדמנות לבצר את ירושלים, כך שלעולם לא יהיה אפשר לחלקה שוב. לצערי, היעדר הבנייה הוא החמצת הזדמנות. לכן אני פועל בחוק הזה למנוע מצב שבעתיד, בקונצנזוס רגעי, כפי שהיה עם אהוד אולמרט או אהוד ברק, יובילו לחלוקת ירושלים. זהו מהלך אסטרטגי. אנו נוביל את החוק עוד במושב הנוכחי של הכנסת. אני מצפה מכל השותפות בקואליציה ובאופוזיציה לתת גב לצעד שבולם בעתיד את חלוקת ירושלים".

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן