"השיר 'בוקה מבוקה ומבולקה' שעובר לקצב סוער במילים 'ועוג נשאר מיתר הרפאים'. זה תפס חזק בציבור כי זה יחודי": אברומי נויבירט בפארודיה נוקבת על זמרים, ראיונות וסופרלטיבים מופלגים

וכך נשמע הראיון הבלעדי עם כוכב הזמר החסידי החדש, שלא נבראה העין שלא תדמע למשמע הברות גרונו, הזמיר 'זיגי צורמנוביץ שם בדוי', שהעניק ראיון בלעדי לכתבנו לענייני דציבלים 'מוטי דברנוביץ' שם עוד יותר בדוי, לרגל בקיעתו בשמי המוסיקה עם 'מבוקה ומבולקה' להיט החתונות שובר הרצפות והמוסכמות שעשה היסטריה באולמי הריקודים:

'בימים אלו רואה אור אלבום הבכורה שלך, 'איך התחושה להוציא אלבום ראשון', דובב דברנוביץ.

'התחושה נפלאה', ענה זיגי ובענוות חן החל לדבר על עצמו בלשון רבים: 'העבודה על האלבום היתה קשה ומייגעת אבל אנחנו לא מתלוננים ומבצעים את השליחות שהוטלה עלינו לשמח יהודים, 'מדובר באלבום מטורף, מלא בלהיטים, פצצות אחד אחד' העיד הנחתום על עיסתו. כשהוא משלב מילי דסלנגי דמבדרא גבי בחורי דישיבתא דמקפצי ביני עמודי דאולמי.

'מתי גילית שיש בך כשרון שירה', חקר דברנוביץ.

'תמיד בלטתי בכשרון. עוד בילדותי קיבלתי את תפקיד הסולו בחיידר, וכשבגרתי ותפסתי את המקרופון באירועים משפחתיים, הציבור היה מהופנט. אחרי כל אירוע כזה הפצירו בי כולם לעשות עם זה משהו ולתרום מכשרוני לכלל. כך פרצתי לתודעה. זה תפקיד לא קל, אבל עם ישראל זקוק לזה עם כל המצב ששורר היום, גשמית ורוחנית'.

'אז החלטת למסד את זה ולהוציא את הדיסק שרואה אור בימים אלה', ניתח דברנוביץ.

'בדיוק! אתה יודע מוטי, יעדו לנו תפקיד משמים לעודד לבבות נשברים ולקרב יהודים. רק לאחרונה שרתי בחתונה אחת ופתאום ניגש אלי בחור גבוה ושרירי, מחלפות ראשו צמות קלועות וזרועי ידיו זרועות כתובות גרפיטי כגדר אבנים ברובע ברונקס והוא בוכה ומתייפח. כשהתאושש אמר לי שהשירה שלי כל כך ריגשה אותו שהוא החליט להרשם לישיבת 'אורות מאופל' ולשמור במועדפים את אתר הידברות. אתה רואה איך המוזיקה הבעירה בו את הניצוץ היהודי על טורבו והוא כולו היה לב נשבר.

דברנוביץ: אשאל אותך דוגרית ותענה לי בכנות. השוק רווי יוצרים, מה מייחד את השירה שלך מכל היתר?'

'נכון מוטי, השוק מוצף יוצרים ולא אלמנה תעשיית המוזיקה. אבל כשתשמע את השירים באלבום החדש תראה שהם שונים מכל מה שאתה מכיר. למשל, השיר 'בוקה מבוקה ומבולקה' שעובר לקצב סוער במילים 'ועוג נשאר מיתר הרפאים'. זה תפס חזק בציבור כי זה יחודי. הלחן, יצירה שלי, שעבר ליטוש אחרי ליטוש עד לרמת המוצר המוגמר. השמעתי אותו לאחד מבכירי תעשיית המוזיקה, והוא היה מוכן להישבע שזה שתי טיפות סינתיסייזר דומה לשיר שהגיע למקום ראשון בתחרות הכשרונות העולמית שנערכה בסטוקהולם וכבר למדונו שחכמה בגויים תאמין, ואני יהודי מאמין.

דברנוביץ: 'כה לחי, לפני שנסיים מה עוד תרצה לספר לנו על האלבום הנפלא ועל תהליך בחירת החומרים.

'תודה מוטי, אני משוכנע שהציבור שוחר המוזיקה ימצא באלבום חומרים שכל אחד יכול להתחבר אליהם. למשל הרצועה השניה, לחן ענק בשם 'אפליקיישן בלע"ז', שגם הוקלט בקצב וסגנון לגמרי בלע"ז. או השיר 'ותרדמה נפלה' שהוא מלא כיסופים ורגש ועפ"י הערכת המפיקים זה ימלא כמה כיתות לימוד נוספות בישיבת אורות מאופל. אבל גולת הכותרת היא ללא ספק היצירה המלאכית עם המילים 'והנה אף שהעולם הזה שפל וחשוך', בטקסט יחודי הלקוח מה'דעת תבונות'.

'דעת תבונות'?! מתפעל דברנוביץ. 'אתה מוכרח להיות טיפוס מעמיק. מה הסיפור מאחורי בחירת המילים הללו. תוכל לשתף אותנו?

'בהחלט', הסיפור הוא ששברנו את הראש במחלקת ההפקה, למצוא מילים מקוריות שעדיין לא נשחקו בתעשיית המוזיקה ובצלילי הדיסטורשן. ומה שקרה, שהאחראי על המיקס יובל סינגלשיסר, הפעיל תוכנה כזו ששולפת באקראי פסוקים מהמקורות והיו אלו המילים מה'דעת תבונות' שהמחשב פלט. בדקנו במדיה ולהפתעתנו לא נעשה שימוש עד כה במילים. אז הלכנו על זה. בכל אופן, המילים מאוד משמעותיות כשהן משתלבות בצלילי גיטרה אקוסטית, לקצב הסווינג ובמנעד קול שנע בין טנור קלאסי בסטייל פבארוטי, וסופרניסט דרמטי עם נגיעות אפרו־אמריקאיות צרודות בסגנון ריי צ'ארלס.

ריגשת אותנו עם הדעת תבונות והטנור הקלאסי, סיכם דברנוביץ. לסיום, נשמיע טעימה מהרצועה החותמת את האלבום. שיר שיקפיץ את האנדרנלין במתבגרי ישיבות 'כיצד הרגל' ו'שערי מנתרין' בזמן הקיץ הבעלל"ט, שיר טראנס בסטייל ישיביש היפ־הופ, הלא הוא השיר 'ותשלך פלח רכב ותרץ את גלגלתו'. להיט ענק וסוחף. תודה לך זיגי שהיית איתנו – סיכם מוטי את הראיון – ונאחל לך שתזכה להמשיך לרגש, לשמח, להקפיץ ולהדמיע את כלל ישראל.

מה אומר ומה אדבר קוראים יקרים. הראיון כל כך נגע לי במיתרי השמחה והרגש, שדמעתי, נצטהלתי, נתקפצתי ונתרגשתי, ומעל הכל נשתגעתי עד אילו רמות יכול בנאדם להעריץ את עצמו.