החשש: ביטול חוק מס דירה שלישית – יוביל לעליה קטסטרופלית במחירים

לאחר שבסוף השבוע האחרון פורסמו נתונים המלמדים על עליה נוספת במחירי הדיור, גורמים בשוק הנדל"ן מעריכים כי אם חוק המס על דירה שלישית יבוטל - צפויות עליות חסרות תקדים במחירים. "מה שהיה עד עכשיו זה רק הפרומו"

ביום חמישי האחרון פורסמו שוב נתונים המלמדים על עליה נוספת במחירי הדירות בחודשים האחרונים. אלא שאם בחודשים האחרונים נרשמה עליה "סבירה" של עד 5 אחוזים, גורמים בשוק הנדל"ן חוששים בפני קטסטרופה של ממש בתקופה הקרובה.

הרקע: עיכובים וקשיים המאיימים לבטל את חוק המס על דירה שלישית. לטענת הגורמים, ביטול החוק עשוי/עלול להוביל לעליות חסרות תקדים במחירים.

הרשימה: אלו ערים חרדיות רשמו את הזינוק הגבוה במחירי הנדל"ן?

"אם להיות מעט כנים יותר, קשה כרגע לומר האם העליות בחודשיים האחרונים במחירי הדיור מצביעות על התפתחותה של מגמה. הרי רק בחודש שעבר הנתון הראשוני של הלמ"ס דיווח בכלל על ירידה של 0.5% במחירי הדיור (ועודכן כלפי מעלה לבסוף לעלייה של 0.4%). מכאן שהאפשרות לעדכונים לנתוני שלושת החודשים האחרונים כלפי מטה עוד קיימת", אומר ל'גלובס' אביתר בן-דוד, כלכלן מאקרו במחלקת המחקר והאסטרטגיה של אקסלנס. לטענתו, "ברמה השנתית אנו עדים דווקא להתמתנות משמעותית למדי בשיעור עליית המחירים: ב-12 החודשים שהסתיימו במארס עלו מחירי הדיור בישראל ב-4.3%, זאת לעומת עלייה שנתית של 5.7% בסוף שנת 2016 ועלייה שנתית של 7.9% בתקופה המקבילה אשתקד. התמתנות זו תואמת הרבה יותר את הנתונים האחרונים שפרסמו לאחרונה הלמ"ס ומשרד האוצר והצביעו על קיפאון בשוק הדיור המקומי".

אלא שהמגמה הנוכחית – להערכת בן דוד – מלמדת על מה שצפוי במקרה של ביטול חוק המס על דירה שלישית: "כפי שזה נראה כרגע, נתוני החודשיים האחרונים הם כנראה הפרומו למה שצפוי לנו בשוק הדיור במידה ובבג"ץ יחליטו לבטל את החוק. במצב הנוכחי בו הביקושים לדיור עדיין גבוהים מאוד והיצע הדיור עדיין נמוך מכדי לספק אותם, שבירת הציפיות סביב יכולת הממשלה לטפל במשבר הנוכחי תהווה מכה עבור האוצר במלחמתו ביוקר מחירי הדיור בישראל".

דרמה בבג"ץ: חוק מיסוי דירה שלישית – להליך חקיקה מחודש

2 תגובות

חבל על הזמן שלכם הומלסים אמשיך לספסר בדירות כמה שרק אוכל,
אפילו החכי"ם החרדים נגד החוק ונראה גם הבג"ץ לבנתיים משתף פעולה
אז לא נורא תעברו לכסיף

האוצר כשיטה מלבה את האש כל הזמן נגד המשקיעים.
בעוד שהאשם העיקרי במחדל היא המדינה שהיא בעלת הקרקעות הראשית בארץ.
ועוד שהיא נותנת תעודת ביטוח לכל המשקיעים כשהיא משדרת שאין ברצונה להוריד מחירים רק לעצור אותם, רק לעזור לזוגות הצעירים וכו'
כל סחורה שיש לה תעודת ביטוח ממשלתית סופה לעלות ללא גבול.
המשקיעים יצאו מהשוק כשהם יפחדו שהמדינה תשווק קרקעות "אן קיין חכמות"
כל עוד מדובר על "ודלי"ם", ללא מע"מ,הסכמי גג,מחיר למשתכן. יש ביטוח!!!

Comments are closed.

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו