התנהלותו של רה"מ בתקופת הבחירות נתפסת לא פעם בציבור כ"קפריזית ולא מתוכננת". תחקיר מקיף שמתפרסם הבוקר ב'הארץ' חושף את הסקרים המפתיעים והממוקדים מטעם הליכוד באותה תקופה

לפני שנתיים וחצי הפתיע ראש הממשלה, בנימין נתניהו, את המערכת הפוליטית כשהתייצב למסיבת עיתונאים והודיע על פיטוריהם של השרים לפיד ולבני, מה שהוביל להקדמת הבחירות. בשורה התחתונה יצא נתניהו נשכר מהצעד הזה, כשבבחירות זכתה הליכוד ל-30 מנדטים, מה שאפשר לו להקים ממשלה יציבה ומגובשת לאין שיעור מהממשלה הקודמת.

למרות התוצאה המחמיאה במבחן התוצאה, ההתנהלות של נתניהו בחודשים הללו נתפסת כאימפולסיבית ולא מתוכננת, לכל היותר "הימור שהצליח לו".

אלא שכתבת ענק שמתפרסמת הבוקר ב'הארץ' מלמדת שהתנהלותו של ראש הממשלה, הצהרותיו והחלטותיו היו מוקפדות ומתוכננות, פרי סקרי עומק רבים ומגוונים.

"ב–2 בדצמבר 2014 התייצב בנימין נתניהו מול המצלמות במשרד ראש הממשלה. כמה שעות קודם לכן הוא פיטר את השרים יאיר לפיד וציפי לבני, ולמסיבת העיתונאים התייצב כדי להוציא לדרך את הבחירות לכנסת ה–20. כשהוא מקריא מדף, דיבר נתניהו על אי־היכולת לקיים ממשלה עם חתרנותם הבלתי פוסקת של לפיד ולבני. נושאים אחרים שעלו תדיר לכותרות באותם הימים, כמו חוק הלאום או חוק מע"מ אפס, שעל פניו עמדו ביסוד פירוק הממשלה — דווקא לא מצאו את דרכם לנאום נתניהו. מקרי זה לא היה", פותח העיתונאי חיים לוינסון את הכתבה..

לדבריו, "נתניהו ידוע כאדם שמקפיד במלותיו. כל משפט במסיבת העיתונאים נוסח כמסר בקמפיין, ולא בכדי. זמן לא רב לפני שהכריע בלבו ללכת לבחירות, ערך נתניהו סקר רחב, בו בדק את מעמדם של שותפיו הקואליציוניים, יריביו ואת דעת הציבור בכל האמור בפירוק הממשלה והסיבות הראויות לכך".

מתברר כי לאורך מערכת הבחירות ערך הליכוד סקרים עם שאלות שעושיות להתפרש כזניחות ו/או מיותרות, אולם למעשה, התנהלותו של רה"מ ע"פ התשובות שהתקבלו באותם סקרים העניקה לו את ההישג הגדול בקלפי.

בין השאלות הבולטות:

האם נפתלי בנט חותר תחת רה"מ? רוב הציבור השיב "לא". בשל כך החליט רה"מ שלא לתקוף אותו במהלך הבחירות.

מה דעתכם על תפקודו של שר האוצר? שני שלישי מהציבור העניקו לו ציון שלילי. מהסיבה הזו מיקד רה"מ חלק גדול מהקמפיין במתקפה קשה על לפיד.

עוד מתברר כי נתניהו שקל להתחייב שזו הקדנציה האחרונה שלו, אולם סקר מיוחד גילה כי לא תהיה לכך השפעה על המצביעים – והספין נגנז.

סקר נוסף שהשפיע באופן דרמטי על הקמפיין היה בתוך גוש הימין: בסקר נשאלו מצביעי 'הבית היהודי', 'יחד' ומפלגות נוספות האם יצביעו לליכוד במידה ושלטונו של נתניהו יהיה בסכנה. התשובות החיוביות והחד משמעיות הובילו לקמפיין "הערבים נוהרים" של הימים האחרונים שלפני פתיחת הקלפיות.