ירוק ללא גבולות או תשקיף של חיזבאללה על הגבולות?

השגריר דני דנון חשף בפני מועצת הביטחון של האו"ם מידע מודיעיני ולפיו חיזבאללה פרס רשת של עמדות תצפית לאורך גבול לבנון במסווה של ארגון תמים • ליברמן: "חיזבאללה מנצל המצב בסוריה כדי להקים חזית מולנו בגולן, ולהתבסס בגבול מולנו"

ישראל חשפה בפני מועצת הביטחון של האו"ם מידע מודיעיני ולפיו חיזבאללה פרס רשת של עמדות תצפית לאורך גבול לבנון במסווה של ארגון תמים. ישראל טוענת שמדובר בהפרה חמורה של החלטות מועצת הביטחון ודורשת מהאו"ם לפעול לפירוק העמדות – כך פרסם איתמר אייכנר בידיעות.

שגריר ישראל לאו"ם, דני דנון, חשף השבוע בפני המועצה כי בחודשים האחרונים חיזבאללה הקים את רשת העמדות, באמצעות ארגון הפועל מטעמו וממומן על ידו שנקרא "ירוק ללא גבולות" ("Green Without Borders"). הארגון פועל לקידום חקלאות וסביבה, בניית חוות חקלאיות ואיסוף מידע אקולוגי. מטרתו המוצהרת – להרחיב את האזורים הירוקים בלבנון ולהעלות את המודעות להגנת הסביבה.

השגריר דנון שיגר מכתב למדינות החברות במועצת הביטחון ובו תיאר תקרית שאירעה בחודש אפריל האחרון, אז קבוצת אזרחים חסמה את גישתו של כוח הסיור של יוניפי"ל (כוח שמירת השלום של האו"ם) לעמדת תצפית הנושאת את דגל "Green without borders". למכתב צורפו תמונות של עמדות התצפית ומפות המפרטות את מיקומן המדויק.

"הראיות הללו מוכיחות כי חיזבאללה פועל לאורך 'הקו הכחול' במסווה של פעילות אזרחית, תוך הפרה חמורה של החלטות מועצת הביטחון 1701 ו-1559", כתב דנון. השגריר הוסיף: "חיזבאללה ממשיך להתעצם בדרום לבנון ומאיים על יציבות האזור כולו. אסור לקהילה הבינלאומית לעצום עין נוכח האיומים המסוכנים האלו". הוא קרא לחברות המועצה לפעול בנושא ולדרוש מממשלת לבנון לפרק את עמדות התצפית האלו באופן מיידי.

הבוקר התייחס לנושא חיזבאללה שר הביטחון אביגדור ליברמן. "אנו פועלים בצפון כשיש פצצה מתקתקת שהולכת לבצע פיגוע ואנו פועלים לסכלה, או כשיורים לעברנו או כשיש העברת נשק מתקדם לחיזבאללה", הוא אמר בכנס הרצליה. "חיזבאללה מנצל המצב בסוריה כדי להקים חזית מולנו בגולן, כדי להבריח לעצמו מערכות לחימה מתקדמות ולהתבסס בגבול מולנו.

"אני מזהיר את המשטר הסורי שיישא באחריות על כך. שדה התעופה הבינלאומי בדמשק לא יכול לשמש מקום להברחות לחיזבאללה. כשזה מגיע לקו מסוים לא נהסס לפעול. אני מקווה שארצות הברית ורוסיה יגיעו להסכמים טובים בעניין סוריה, אבל זה לא יפגע בחופש הפעולה שלנו בצפון", דברי שר הביטחון.

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן