יישור השטח ורחפנים: כך ינסו למנוע את הפיגוע הבא בשער שכם

בעקבות רציחתה של לוחמת מג"ב הדס מלכא בכניסה לעיר העתיקה, חשף השר לביטחון פנים שורה של צעדים לשינוי דרמטי במקום שספג 32 פיגועים בגל הטרור • בין האמצעים: שיטוח האזור ופריסת מצלמות לזיהוי חשודים בזמן אמת
 • האלמנה הטרייה חושפת את מצבה הכלכלי הקשה

  תוכן מקודם

 • "נקרע לי הלב" הפרמדיק שטיפל ברב פרוש ז"ל

  תוכן מקודם

 • "יצליחו בלימודם בזמן הבעל"ט" ברכתו המרגשת של הגאון הרב פינקל

  תוכן מקודם

 • "הנני מכירות הרבה שנים שהוא פך שמן טהור ועדיו לגדולות

  תוכן מקודם

שינוי פני השטח, מצלמות, מודיעין ועמדות חדשות: לאחר רציחתה של לוחמת מג"ב הדס מלכא בפיגוע בשער שכם ביום שישי האחרון, הודיע השר לביטחון פנים גלעד ארדן על מהלך דרמטי לצמצום במספר הפיגועים באחת הנקודות הבעייתיות והמועדות ביותר במזרח ירושלים.

בשנים האחרונות ביצעו מחבלים לא מעט פיגועים וניסיונות פיגועים בשער שכם. בין היתר נרצחו במקום שתי לוחמות מג"ב – הדר כהן והדס מלכא, ומספר לוחמים נוספים נפצעו. המחבלים, לעיתים בודדים ולעיתים חוליות, הגיעו חמושים בסכינים ואף בנשק חם, וביצעו במקום פיגועים קשים. מדובר באחת הנקודות הבעייתיות ביותר בגל הטרור האחרון.

בעקבות ריבוי הפיגועים הציגו שלשום השר לביטחון הפנים גלעד ארדן, המפכ"ל רוני אלשיך ומפקד מחוז ירושלים של המשטרה ניצב יורם הלוי לראש הממשלה תוכנית לחיזוק הביטחון בנקודה הרגישה. ארדן התייחס לכך אתמול במהלך נאומו בכנס הרצליה. לדבריו, "שער שכם עומד לעבור מהפך".

ל"ישראל היום" נודע כי התוכנית כוללת פריסת מערך מצלמות lpr לזיהוי לוחיות רישוי של כלי רכב; פריסת מצלמות סריקה חכמות שבאמצעותן יתאפשר לזהות חשודים בזמן אמת; הצבת עמדות מוגנות ומוגבהות במקומות אסטרטגיים שייבנו מאבני המקום וייטמעו בפסיפס המקומי; והקמת מערך תאורה שיאיר את המקום באור הדומה לאור יום. נוסף על כך, המשטרה וכוחות הביטחון בוחנים את האפשרות לבצע שינוי טופוגרפי של אזור השער, כך שלא יהיו בו פערי גובה המקשים על הכוחות לתפקד בעת אירוע חבלני.

כחלק מהתוכנית נדונה גם האפשרות לצייד את שוטרי מג"ב המוצבים במקום ברחפן שירחף באוויר 24/7. השימוש ברחפן נועד לתת לכוחות תמונת מצב בזמן אמת ויסייע בהכוונה מדויקת של כוחות במקרה של אירוע פח"עי. עוד מתכוונת המשטרה לצייד את השוטרים במגנומטרים, להציב שערים מיוחדים ולבצע עבודות גידור כדי לכוון עוברים ושבים למקומות שבהם יש לשוטרים במקום יתרון שליטה.

"גם הדס וגם הדר נפלו בשער שכם, שהפך להיות סמל הטרור של הפלשתינים, הם יודעים שהריבונות שלנו מתחילה בירושלים, והמחבלים רוצים לפגוע קודם כל בנקודת החיכוך הראשונה עם כוחות הביטחון בדרך המובילה להר הבית ולעיר העתיקה, 32 פיגועים בשנתיים וחצי האחרונות באזור שער שכם", אמר ארדן בכנס הרצליה.

השר לביטחון פנים הודיע כי "אנחנו הולכים לבצע שינוי חסר תקדים בכל מערך האבטחה של שער שכם", ואף חשף חלק מהתכנון שמטרתו מניעה של הפיגועים במקום. בין היתר יוצבו בשער שכם מצלמות, עמדות, מודיעין וכן שינוי פני השטח. "נעשה הכול בשביל למזער באופן משמעותי את הפיגועים בנקודה הזאת. שער שכם הולך לעבור מהפך", אמר ארדן.

"יש להגיד בצורה הברורה ביותר – ההסתה הפלסטינית, התרבות של אלימות ושנאה שאבו מאזן ויאסר ערפאת לפניו טיפחו במשך שנים, הסירוב הפלסטיני להכיר בזכותה של ישראל להתקיים כמדינת הלאום של העם היהודי בגבולות כלשהן – הם הם המכשול העיקרי לשלום, והסרתם תעשה יותר מכל דבר אחר ליצירת התנאים למו"מ. אבו מאזן לא רק שלא גינה את רצח השוטרת הדס מלכא ז"ל אלא שתנועתו הפוליטית, הפת"ח, גם הללה את שלושת המחבלים הארורים".

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר אתמול: "סביב שער שכם התקבצו מרצחים פעם אחר פעם והוא הפך לסמל הטרור ולסמל של הלחימה בטרור. לכן ביקשתי לערוך תוכנית ושינויים. הם הכינו תוכנית להגדיל את הביטחון ולצמצם פעולה של מפגעים פוטנציאל".

כתבות קשורות

"מניפולציה זולה": באופוזיציה מסבירים מתי יקזזו את הח"כ החולה
מפולת סלעים בהודו לעיני המצלמות: 9 תיירים נמחצו למוות • צפו
האיום הראשון על תקציב המדינה: האולטימטום של הורביץ ותשובת האוצר
החזאי אורי בץ: אני מקווה שאתבדה בתחזית על החום הצפוי
בכיר 'כחול לבן' מפתיע: הממשלה הקודמת התנהלה טוב יותר עם הקורונה
אחרי שהפרו קיזוז וברקע סערת חוק הדיינים: האופוזיציה לא תקזז ח"כ חולה
תקלה: מבודדים שוחררו בטעות - והדביקו אחרים בנגיף הקורונה
דרעי וגפני תקפו את כהנא: "אנטיוכוס, יש לך מגמה להחריב את היהדות" • צפו
גזירת 'מס הכלים החד-פעמיים' - מגיעה למליאת הכנסת
נתניהו צחק על בנט: "בספר 'איך לנצח את הקורונה', צריך להיות עמוד אחד"
עשור לאביב הערבי: מהומות ברחובות תוניסיה לאחר השתלטות הנשיא
המאבקים על תקציב המדינה: ראשי סיעות הקואליציה בכיפופי ידיים

תגובה אחת

סגור לתגובות.

מה ברצונך לחפש?

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן