אל רשימת התירוצים ההזויים שעורכי הביקורות מטעם רשות המיסים שומעים, ניתן מקום של כבוד להסבר של בעל הסופרמרקט בנצרת. בעל עסק אחר הסביר כי "העובד לקח את הכסף לאוכל"

במבצע ביקורת של רשות המסים בנצרת ובסביבה התברר כי כ- 27% מהעסקים שנבדקו לא רשמו הכנסות כדין. במסגרת המבצע, שנוהל על ידי פקיד שומה נצרת, התבצעו 75 ביקורות בעסקים ממגוון תחומים.

בסופרמרקט בסכנין התגלו הכנסות לא רשומות בסכום של כ- 3500 ₪. בעל המקום טען "יש הפסקת חשמל ואין סולר בגנרטור". באטליז באחד מהכפרים באזור, גילו המבקרים כי הבעלים לא רשם צ'קים בסכום כולל של כ- 20,000 ₪, כמו כן, לא נרשמה גם קניית ביקורת שנערכה במקום מספר ימים לפני המבצע. בעל העסק בתגובה "העובד לקח את הכסף לאוכל, בנוגע לצ'קים, עדיין לא הגיע זמן הפירעון".

בחנות לחומרי בניין וקרמיקה באותו הכפר מצאו המבקרים צ'ק דחוי לא רשום בסכום של כ- 5000 ₪. הבעלים טען "אני לא מעוניין להגיד לכם מאיפה הצ'ק". במסעדה בנצרת גילו המבקרים הכנסות של כ- 1000 ₪ שלא נרשמו בספרי העסק. כמו כן, קניית ביקורת שנערכה לפני המבצע לא נרשמה במקום. הבעלים הסביר "אני אבדוק עם העובדים למה לא נרשם".

בחנות בגדים בנצרת לא נרשמה קניית ביקורת, הבעלים הסביר "קיזזתי את המכירה בטעות". בחנות קונדיטוריה וממתקים באזור נערכה ביקורת ממנה עלה כי הכנסות של כ- 3500 ₪ לא נרשמו. הבעלים הסביר "יש לחץ בחג, לא מספיקים לרשום".

המבצע נערך כחלק מפעילות נרחבת של רשות המסים כנגד מעלימי מס והון שחור ובמסגרת הנחיית מנהל הרשות, משה אשר, למשרדים האזוריים להגביר את פעילות האכיפה ולשפר את כושר ההרתעה, בין היתר ע"י עריכת מבצעי שטח שמטרתם להביא לדיווחי וגביית מס אמת ולהגביר את השוויון בנטל בקרב האזרחים.