מכתב פתוח לאנטולי (נתן) שרנסקי / חיים ולדר

"מי היה מאמין שאתה, שהצלחת לצאת מהשבי הקומוניסטי, וגם במהלך השבי נותרת אדם חופשי, דווקא אתה תיפול בשבי הרפורמיזם הגרוע פי כמה מהקומוניזם": אחרי שיו"ר הסכנות היהודית התייצב לצידם של הרפורמים, חיים ולדר כותב לו מלב אל לב

 • "הוא היה אבא אוהב וחם" היתומים ממאנים להנחם

  תוכן מקודם

 • "ישראל זרק אותי למעלה ונפטר" העדות המזעזעת של בנימין

  תוכן מקודם

 • 'דקות לפני השקיעה' כך נודע לליבי (25) שבעלה נהרג במירון

  תוכן מקודם

 • טעים להכיר- שוקו תנובה מתחדש בעיצוב ובטעם! תנובה משדרגת את השוקו במיוחד בשבילכם, באריזה חדשה וטעם נהדר!

  תוכן מקודם

1.

זה היה בחודש שבט 1986 (תשנ"ו).

הייתי אז בן 18, ויחד עם כל היהודים בעולם עצרתי את נשימתי כאשר הודיעו על שחרורך מהכלא הרוסי.

לעולם לא אשכח את התמונה שלך, על גשר גלינקה בעסקת חילופי השבויים בין ארה"ב לברית המועצות דאז.

אני זוכר יהודי נמוך, רזה, עם פני ילד, ועל ראשו "קוצ'מה" (מעין ספודיק פרוותי). נראית אבוד וחולה, ואכן הרוסים הצליחו להוריד את בריאותך עד למצב של סכנת חיים.

צעדת לאורך הגשר בזיגזג. כולם פחדו שאו-טו-טו אתה צונח על הרצפה. אחר כך סיפרת שעשית זאת מפני שהקצין הרוסי אמר לך: "צעד ישר!" אז עשית לו דווקא.

לא אשכח את קבלת הפנים שעשו לך כאן בנמל התעופה בן-גוריון, זכה לקבלת פנים בהשתתפות ראש הממשלה דאז שמעון פרס ושר החוץ יצחק שמיר. בהגיעך לישראל ביקשת להימנע מלקרוא לך אנטולי, אלא בשמך העברי נתן, בו הקפדת להשתמש בשנותיך הארוכות בכלא הרוסי.

שלושה חודשים לאחר מכן נסעת עם רעייתך לארצות הברית שם הוענקה לשניכם מדליית הזהב של הקונגרס, העיטור השני בחשיבותו בארצות-הברית. עשרים שנה לאחר מכן קיבלת את מדליית החירות הנשיאותית של ארצות הברית מידי ג'ורג' בוש, והפכת לישראלי הראשון ולאדם הלא-אמריקני הרביעי שקיבל את שני העיטורים האמריקניים החשובים ביותר של הנשיא והקונגרס.

2.

אני רוצה ללכת טיפה אחורה. על מה קיבלת את האותות הללו? על מה ישבת בכלא הרוסי? תרשה לי לספר לקוראים ולאחר מכן אשוב לכתוב לך.

אנטולי שרנסקי נולד בדונצק שבאוקראינה (אז בברית המועצות) למשפחה יהודית. בשנת 1973, אחרי שבקשתו לקבל ויזת יציאה לישראל נדחתה בגלל סיבות שהוגדרו "ביטחוניות", בהמשך  שרנסקי הפך לדובר העיקירי עבור איסרי ציון ומסורבי העליה היהודים. ביולי 1978 נידון ל-13 שנות מאסר. בספרו האוטוביוגרפי "לא אירא רע", כותב שרנסקי כי הצליח לשרוד את מחנות המעצר והעבודה של הגולאג בזכות דבקותו בזהותו היהודית ותשוקתו לעלות לישראל שבגללם נשאר חופשי בנפשו. שרנסקי סיפר שפעם ישב עם מספר סוהרים בחדר ואמר להם שהם כולם עבדים והוא היחיד באותו חדר שהוא אדם חופשי. שכן, כל הסוהרים נתונים לפקודותיהם של מפקדם ואין להם רצון חופשי כלל, ואילו לו יש חירות נפשית ומחשבתית. הוא יהודי ובנפשו הוא לא משועבד לאף אחד.

במהלך שנותיו בכלא הפך שרנסקי לסמל המאבק על זכויות האדם בברית המועצות ומאבקה של היהדות שם. מרדכי בן דוד ורדיגר אף כתב שני שירים לשחרורו ולעידוד רוחו "Let My People Go" (שלח את עמי) וhold on"" (החזק מעמד).

ב-11 בפברואר 1986, לאחר שישב במאסר תשע שנים, שוחרר לבסוף שרנסקי במסגרת עסקה שבה נמסרו לברית המועצות חמישה מרגלים תמורת שלושה מרגלים מערביים, ביניהם שרנסקי.  לאחר מכן השתלב בתפקידים רבים. ח"כ, שר ולאחר מכן יו"ר הסוכנות היהודית.

 4.

מי היה מאמין שאתה, שהצלחת לצאת מהשבי הקומוניסטי, וגם במהלך השבי נותרת אדם חופשי, דווקא אתה תיפול בשבי הרפורמיזם הגרוע פי כמה מהקומוניזם ותכף נסביר מדוע.

 השבוע ביטלת באופן חסר תקדים, פגישה בין ראש הממשלה ובין נציגי הסוכנות היהודית בראשה אתה עומד, בגלל חוק הגיור וביטול מתווה הכותל. וגם הסברת מדוע: "ביטול מתווה הכותל והעברתחוק הגיור הם שיאו של משבר חריף בין ממשלת ישראל ויהדות התפוצות. אנחנו מרגישים שעכשיו אין על מה לדבר עם ראש הממשלה".

מזמן ידעתנו שהרפורמים השתלטו על הסוכנות היהודית. ואפשר להבין גם מדוע. בראותם שאין הם מצליחים למצוא אחיזה בארץ ישראל, ולאחר שבעים שנות פעולה אגרסיבית הם הצליחו להקים בארץ איזה שלושה "בתי כנסת", הם מצאו עצמם באותו מקום של השמאל הקיצוני שמחזיק כאן בתקשורת, בבית המשפט, בפרקליטות ובכל מוקדי הכוח ועדיין מקבל לא יותר משישה מנדטים מתוך מאה ועשרים.

הרפורמים החלו לפעול בדפוס הפעולה של השמאל הקיצוני: "אם אנחנו לא מצליחים לכבוש את העם – לפחות נהרוס אותו".

השמאל מנסה לעשות זאת באמצעות הקרן לישראל חדשה המממנת כל מי שיכול לערער איכשהו את מרקם החיים העדין כאן בארץ. לסכסך בין ערבים ליהודים, בין שמאל לימין, בין דתיים לחילוניים ובין גברים לנשים.

הרפורמים עושים אותו הדבר, דרך שלל קרנות וגופים שמטרתם לזייף את התורה. להציג "יהדות אחרת", מינוח מכובס למחיקת היהדות. בעצם, זיוף גרוע הרבה יותר ממחיקה ותכף נבין מדוע.

5.

 בשנת 1949 פורסם ספר בשם "1984" מאת ג'ורג' אוורוול. מחברו תיאר מדינה דמיונית שתקום בעוד 35 שנה, שתהיה גרועה יותר מהקומוניזם.

מה כבר יכול להיות גרוע יותר מהקומוניזם?

גיבור הספר עובד ב"מחלקת המסמכים" שב"מיניסטריון האמת", ותפקידו לשכתב את ההיסטוריה עבור המפלגה. הוא מקבל קטעי עיתונות "בעייתיים", כגון קטעים המספרים בשבחם של חברי מפלגה שלאחר מכן לא הלכו בקו המפלגתי. או אירועים שלא הסתדרו עם האינטרס של המפלגה. המשימה של עשרות אלפי האנשים ב"מיניסטריון האמת" הייתה "לאייד" את החדשות מכל קטעי העיתונים או הקלטות וצילומים, כמו גם למחוק את עצם קיומם של האנשים שסר חינם מאז לידתם כולל תעודת לידה שלהם ושל הוריהם ושל ילדיהם וכן כל אזכור שלהם, גם אגבי.

גיבור הסיפור "חוטא" במחשבה עצמאית נגד השלטון ואז הוא נכלא ועובר שטיפת מוח מרתקת במיוחד (שעליה מבוסס הספר).

החוקר שלו מסביר לו כי אין הם מסתפקים בהריגתו הפיזית, שכן הרבה אנשים מתו אך השאירו איזו מורשת אחריהם.

אתה רוצה שאומר לך מדוע הבאנו אותך הנה? "לא! לא רק כדי לסחוט ממך הודאה, ולא כדי לענוש אותך. לרפא אותך! לעשותך שפוי בדעתך! האם אתה מבין, וינסטון, ששום אדם שאנחנו מביאים לכאן לעולם אינו יוצא מתחת ידינו אלא אם כן ריפאנו אותו? אין אנו מעוניינים באותם פשעים טיפשיים שפשעת. אין אנו מעוניינים אלא במחשבה. אין אנחנו מסתפקים בכך שאנחנו משמידים את אויבינו; אנחנו משנים אותם".

הגיבור וינסטון סמית' אומר לחוקר האכזרי, "מה אני יכול לעשות אם אני רואה מה שלנגד עיניי? שתיים ועוד שתיים הן ארבע". על כך עונה לו החוקר: "לפעמים, וינסטון. לפעמים הן חמש. לפעמים הן שלוש. לפעמים הן גם זה וגם זה בעת ובעונה אחת. עליך להשתדל יותר. האם נתת דעתך, וינסטון, שבשנת 2050, לכל המאוחר, לא יהיה עוד בחיים אפילו אדם אחד המסוגל להבין שיחה כזאת שאנחנו מנהלים עכשיו?".

גם לאחר שוינסטון משתכנע ששתיים ועוד שתיים הם חמש, החוקר עדיין אינו מרוצה. "אתה חייב לאהוב את השלטון שלנו. אין זה די שתציית לו. אתה חייב לאהוב אותו".

6.

נתן שרנסקי, היודע אתה? הקומוניסטים ששבו אותך במשך 9 שנים אסרו לקיים את מצוות היהדות. הם לא ניסו לרגע ל ש נ ו ת  את היהדות. רק למנוע את קיומה. הם הצליחו בהחלט למנוע ממיליוני יהודים את קיום התורה והמצוות גם את ילדיהם, אך לא הצליחו וגם לא ניסו לפגוע בתורה עצמה. זו נשמרה לה בקרן זווית עד שהקומוניזם התאדה ומאות אלפי יהודים שבו מיד לאותה תורה שנשמרה בשבילם.

הנאצים עשו משהו אחר, חמור יותר. הם הרגו גם את היהודים ששמרו על התורה וגם את אלה שלא. הם גם שרפו ספרי תורה ומיליוני ספרי קודש. אך גם הם לא שינו את התורה לפני ששרפו אותה. הם שרפו את התורה ואת שומריה וגם את אלה שלא. אבל בתורה עצמה לא נגעו. כי תורה אינה גווילין ונייר אלא התוכן. מה שנמסר לנו בהר סיני, ונמשך על ידי מעתיקי השמועה עד לעצם היום הזה.

אבל הרפורמים? הם רוצים לעשות משהו נורא. הם רוצים ל ז י י ף את התורה. הם רוצים לעשות מה שאף אחד לפניהם לא חשב אפילו לעשות.

הם רוצים שלא יהיה למה לחזור אפילו. שלא יהיה למה להתגעגע. שלא יהיה על מה ללכת לכלא ושלא יהיה על מה להשתחרר ממנו, ואפילו למות לא יהיה על מה. זה מה שרוצים הרפורמים. להשאיר הרס ותוהו וחורבן.

שלא תהיה שבת ולא תפילין ולא גיור ולא כשרות ולא נישואין כהלכה ולא הלכה ולא תורה ולא סידור ולא תפילה ולא כותל ואפילו לא "ותחזינה עינינו בשובך לציון", הפסוק שהפך לסיסמא של הסוכנות היהודית. הם מחקו את הפסוק הזה מה"סידורים שלהם" הידעת?

אתה שיצאת מהשבי הקומוניסטי נפלת לשבי הרבה יותר מסוכן ומתוחכם ממנו. אנא ממך, פקח עיניך וראה. מיליוני היהודים שהתפללו ליציאתך ולשחרורך לא עשו זאת כדי שתיפול מהפח אל הפחת.

תחזיק מעמד אנטולי. התגברת על הקומוניסטים? תתגבר גם על הרפורמים למרות שהם הרבה יותר חזקים ומתוחכמים. הקומוניסטים עשו את מה שעשו בסבל ובעינוי. הרפורמים עושים זאת במתק שפתיים ובמתן כבוד רב ומשכורת מנופחת.

טורו של הסופר והמחנך הרב חיים ולדר מתפרסם במוסף 'יתד השבוע' מבית 'יתד נאמן'

4 תגובות

יפה מאוד השאלה אם הנ,ל קורא את JDN?

לפחות זה עובר לידיו של אנטולי שרנסקי כי אחרת זה יועיל פחות.

כל מילה בסלע

חיים נ"י
חזק מאוד!

Comments are closed.

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן