בין החלשת לפיד להגדלת הקצבאות: החרדים והפריימריז לראשות 'העבודה'

הבחירות לראשות מי שהיתה פעם מפלגת שלטון והיום מדשדשת בסקרים סביב ה-10 מנדטים, נתקלות באדישות ציבורית. אלא שבכל הקשור למפלגות החרדיות יש לתוצאות הבחירות הללו משמעויות ישירות ועקיפות רבות • סקירה

52,000 מתפקדי מפלגת 'העבודה' בוחרים היום את היו"ר הבא שלה. הקלפיות (האלקטרוניות) נפתחו ב-11:00 לפני הצהרים ויסגרו ב-21:00 בערב, כשהתוצאות אמורות להתקבל לקראת השעה 21:30. כאן ב-JDN נדווח בזמן אמת על התוצאות וההתפתחויות השונות.

המועמדים לתפקיד הם: היו"ר הנוכחי, יצחק (בוז'י) הרצוג, ח"כ עמיר פרץ, ח"כ עומר בר-לב, השר לשעבר אבי גבאי, פרופ' אבנר בן-זקן והוד קרובי.

ההערכות הן שהבחירות לא יוכרעו הערב, זאת משום שאיש מהמועמדים לא יצליח לגייס את ארבעים האחוזים הדרושים כדי לנצח בסיבוב הראשון. במקרה כזה שני המועמדים שישיגו את מירב הקולות יעפילו לסיבוב השני שיערך בשבוע הבא.

הרצוג, פרץ, בר-לב וגבאי, נחשבים למועמדים בעלי סיכוי ריאלי להעפיל לסיבוב השני (ואולי אפילו לנצח כבר הערב). קרובי ובן זקן, לעומת זאת, נחשבים למועמדים שמתמודדים בעיקר כדי להיחשף לציבור ולשפר עמדות לקראת הפריימריז הכללים במפלגה.

כך או אחרת, למרות שהענין הציבורי סביב הבחירות האלה לא גבוה במיוחד, במפלגות החרדיות עוקבים אחריהן בענין רב ובדריכות. הסיבה: למרות חולשתה ומצבה האומלל של מפלגת 'העבודה' כיום, יש לזהות העומד בראשה משמעות רבה עבור האינטרסים של הציבור החרדי.

בשורות הבאות נסקור בתמציתיות כיצד תשפיע הבחירה של כל אחד מהמועמדים על האינטרסים של המפלגות החרדיות.

יצחק (בוז'י) הרצוג: נחשב לידיד מובהק של ראשי המפלגות החרדיות ולבעל עמדה אוהדת בסוגיות החשובות לציבור החרדי. בנוסף, ניצחון שלו עשוי – בקונסטלציה של איחוד מסויים בשמאל – להחליש את 'יש עתיד' משום שהוא פונה לאותו קהל יעד (מרכז מדיני וכלכלי).

בנוסף, הסיכוי שאחרי הבחירות הוא יצטרף לממשלה עדיין קיים. ליצמן, גפני ודרעי, מאוד רוצים לראות את זה קורה. במקרה כזה, הם משוכנעים, החקיקה החשובה שלהם בכנסת תמשוך פחות אש מצד כלי התקשורת בארץ.

עמיר פרץ: עלול/עשוי לפגוע בגוש הימין ע"י "גניבת" מנדטים מהליכוד, כולנו ואפילו ש"ס. מצד שני, בכל הקשור לקצבאות ילדים ולצרכי רווחה הוא רואה את הדברים עין בעין עם הנציגות החרדית, כך שבמקרה של שותפות בממשלה הוא עשוי להוות מכפיל כוח.

אבי גבאי: הרזומה הפוליטי שלו דל באופן יחסי ולא ניתן להסיק על עמדותיו בסוגיות המדוברות. מצד שני, כך מקווים הנציגים החרדים, מדובר בעוד פוליטיקאי מהזן של הרצוג, קרי: כזה שיחליש את 'יש עתיד' בזכות עמדות המרכז שלו ובזכות הרוח החדשה שהוא יביא למחנה השמאל-מרכז.

עומר בר-לב: סוג של חידה. דמות ביטחונית נטולת אג'נדה בסוגיות כלכליות ואזרחיות. במפלגות החרדיות מקווים שאם הוא ייבחר (הסיכוי שלו נחשב לנמוך ביותר מבין הארבעה). במפלגות החרדיות מתנחמים בעובדה שהוא לא חישק את עצמו באמירות שנויות במחלוקת בסוגיות של דת ומדינה.

4 תגובות

הלכתי להצביע היום לבוז'י הרצוג !

למה?

לחרדי ולמשה
למשה, האם השאלה 'למה' היא למה לבוזי', או למה אתה כחרדי מתפקד לעבודה
ולחרדי, למה אתה מתפקד לעבודה, ולמה אתה מצביע לבוז'י

איזה חרדי מתפקד לכנסת המינים?

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *