שר החינוך מדגיש בעקבות הדיווחים על משא ומתן לשחרור מחבלים בתמורה למידע על הישראלים והחיילים המוחזקים ברצועת עזה כי ‏יש להגביר את הלחץ ולהכאיב לחמאס כך שלא ישתלם לו להמשיך להחזיק הגופות, אך אין לשחרר בתמורה מחבלים

"אסור לשחרר מחבלים חיים תמורת גופות חיילינו". הצהיר היום שר החינוך נפתלי בנט, החבר בקבינט המדיני – ביטחוני, בתגובה לדיווחים על מו"מ מול חמאס. לדברי בנט, ‏"יש להגביר את הלחץ ולהכאיב לחמאס כך שלא ישתלם לו להמשיך להחזיק הגופות. ‏חטיפה צריכה להיות נטל ולא נכס.

יו"ר הבית היהודי הוסיף: "צריך לדעת: מחבלים ששוחררו בעיסקת שליט חזרו ורצחו יהודים רבים. יחיא סנוואר, מנהיג חמאס ורב-מרצחים, שוחרר גם הוא בעיסקת שליט, ועסוק כולו בתכנון רצח יהודים. עם כל הכאב, עלינו לעמוד חזקים". זהבה שאול, אימו של החייל הנעדר אורון שאול, מסרה בתגובה: "אם זה היה הבן שלו, הוא גם היה מדבר ככה?".

על פי פרטים חדשים שפורסמו מפי מקורות פלסטינים, מפגש המו"מ האחרון הסתיים אתמול בקהיר שבמצרים בסביבות השעה 21:10 ללא הסכם ותוצאות, למרות שנרשמה אופטימיות זהירה בחמאס – שם קיוו שהשיחות יסתיימו כבר במהלך סוף השבוע. השיחות הסתיימו ללא הסכם וגם ללא המשך ודאי, לאחר שלא נקבע מועד למפגש נוסף.

מהשיחות עולה כי המתווה של חמאס הוא שחרור אסירות פלסטיניות, שחרור הקטינים הפלסטינים מבתי הכלא בישראל ושחרור 58 משוחררי עסקת שליט שנעצרו מחדש – כל זאת תמורת מידע על הגופות של אורון שאול והדר גולדין ז"ל ומצבם של הישראלים הנוספים שנמצאים בעזה, כגון קלטת וידאו שמבהירה מה מצבם.

בשלב זה לא ידוע מה הייתה התשובה הישראלית למתווה של חמאס. על פי הדיווח בעיתון "אל-אח'באר" הלבנוני, העסקה – אם תסוכם – תבוצע תוך שלושה חודשים: בשלב זה יושבו גופות החיילים וגם האזרחים. בחמאס אומרים שהמחיר בשלב זה יהיה כבד: שחרור מרואן ברגותי, אחמד סעדאת ואחרים.

משפחותיהם של אורון שאול ואברה מנגסיטו אומרות כי לא קיבלו פרטים מגורמים רשמיים בנושא. אתמול התייחסה גם משפחת גולדין לדיווחים: "במהלך שלוש השנים האחרונות ידענו הרבה סבל ואכזבה בכל הנוגע להשבתו של בננו ואחינו הדר חזרה לישראל ולחיק המשפחה. אנו כמשפחה לא קיבלנו כל דיווח מגורם ישראלי רשמי על מגעים כלשהם ולכן אנו ממשיכים לשאת תפילות לשובו של הדר. אנחנו ממשיכים במאמצים שלנו לשכנע את ממשלת ישראל לשנות את המשוואה ולהפוך את האחזקה בחיילי צה"ל ובאזרחי ישראל מנכס לנטל עבור חמאס".

משפחתו של אורון שאול הגיבה גם כן ואמרה: "נחשפנו להתפתחות בעקבות הפרסומים בתקשורת בלבד ואין אנו יודעים כלל באם מדובר באינפורמציה נכונה". במשפחה קראו לנתניהו להשיב את בנם מעזה – ולמעשה הבהירו כי לא עודכנו על ידי כל גורם רשמי בישראל על השיחות עם חמאס.

במשפחת שאול הוסיפו: "בשבועות הקרובים אזרחי ישראל יציינו שלוש שנים למבצע צוק איתן אך עבורנו המבצע לא הסתיים ומאז חיינו הפכו לגיהנום. אנו פונים לרה"מ- אל תפקיר את סמ"ר אורון שאול לוחם גולני בשבי החמאס. כמו שידעת לשלוח אותו על נגמ"ש להגן על אזרחי ישראל כך תדע גם להשיב אותו הביתה".

אילן מנגיסטו, אחיו של אברה מנגיסטו: "נחשפו לידיעה על המגעים אבל ברצוננו להבהיר שאין לנו שום עדכון מגורם ממשלתי שמעדכן אותנו, אז אין לנו כרגע מה להגיד בסוגיה. אנחנו מצפים ומתפללים שהממשלה תדאג ותעשה הכל כדי להשיב את השבויים והנעדרים לחיק משפחתם". אמו, אגרנש מנגיסטו, הוסיפה: "שלוש שנים שלא ראיתי את הבן שלי, אני רוצה לראות אותו ובוכה יום וליל. אני מבקשת להחזיר אותו, בבקשה תחזירו לי את הבן. כבר אין לי כוחות, אני עייפה והמצב בבית לא פשוט. אני מנסה לעבוד תוך כדי ולא מצליחה".

מקורות בחמאס ששוחחו עם העיתון הלבנוני "אל-אח'באר" טוענים כי הארגון קרוב מאוד להשלמת "עסקת מידע" עם ישראל, שאמורה להביא לשחרור אסירים מהכלא הישראלי ובהם משוחררי עסקת שליט שנעצרו. לדברי המקורות, העסקה הנרקמת דומה ל"עסקת הוידאו" בשנת 2009, במסגרתה ישראל שחררה 20 אסירות תמורת סרט וידאו בן דקה המתעד את גלעד שליט בשבי. עד כה לא התקבל כל אישור רשמי לדיווח. באשר לזהות המתווך – לא מדובר במתווך אחד. "יש תיווך של הרוסים והמתאם המיוחד של האו"ם לתהליך השלום במזה"ת, ניקולאי מילדינוב, והמצרים", נטען.

חמאס בלחץ ומפעיל לחץ פסיכולוגי על גב הנעדרים הישראלים