הקיפאון בשוק הנדל"ן: רמת העסקאות במאי – הנמוכה ביותר מזה 3 שנים

ירידת המחירים בדרך? סקירה של הכלכלן הראשי באוצר מלמדת על האטה משמעותית בשוק הנדל"ן בחודש האחרון בכל הקשור למספר הדירות - חדשות וישנות - שנרכשו. נמשכת הירידה גם בכמות המשקיעים

האטה, קיפאון, ירידת מחירים או המתנה זמנית? מומחי הנדל"ן בארץ מנסים להבין זה כמה חודשים לאן הולך השוק ועד כמה יובילו הצעדים הדרסטיים של שר האוצר (מס על דירה שלישית, הגדלת מס רכישה, מחיר למשתכן ועוד) לשינוי מגמה בשוק.

תשובות חד-משמעיות עדיין אין, אך בכל הקשור למגמה – שר האוצר יכול להתחיל לחייך. הנתונים של החודשים האחרונים מלמדים על האטה הולכת וגוברת בשוק הנדל"ן, האטה שיכולה בסופו של יום להוביל לירידת המחירים המיוחלת.

בסקירה החודשית שמפרסם הבוקר הכלכלן הראשי באצור, הוא מגדיר את המצב בשוק כיום "קיפאון מעמיק".

במרכז הסקירה – הנתון הדרמטי הבא: בחודש מאי האחרון נמכרו 8,500 דירות, ס"ה ירידה בשיעור 7% בהשוואה למאי שנה שעברה. מדובר בשיעור העסקאות הנמוך ביותר זה 3 שנים.

כחלון משוכנע: רואים ירידה במחירי הדיור

נציין כי באפריל חלה ירידה גדולה בהרבה, אולם היא מיוחסת לחג הפסח ולא למגמות הכלליות בשוק. "למעט חודשים בהם חלים חגי תשרי או פסח, רמת העסקאות בחודש מאי האחרון הינה הנמוכה ביותר מאז אוגוסט 2014, אשר עמד בצל ההמתנה לתכנית מע"מ אפס", כותב הכלכלן הראשי באוצר.

במקביל, גם המשקיעים ממשיכים להדיר את רגליהם מהשוק. "כמשקל מסך העסקאות עמד משקל המשקיעים בחודש אפריל על 16%, בדומה לחודשים הקודמים ונמוך בארבע נקודות אחוז בהשוואה לאפריל אשתקד. יש לציין כי שיעור זה אף מוטה כלפי מעלה עקב גידול ברכישות תושבי החוץ באזור נתניה (בעיקר בפלח השוק של דירות חדשות) ובאזור ירושלים (בעיקר בדירות יד שניה) בחודש אפריל האחרון. בניכוי שני אזורים אלו היה יורד משקל המשקיעים באפריל השנה ל-12% בלבד, לעומת 19% אשתקד".

בסיום הסקירה מדגיש הכלכלן הראשי כי אינדיקציות ראשוניות של השבועות האחרונים מלמדות על המשך המגמה המתוארת.

"אי אפשר להתנבא לגבי מחירי הדיור, זה אירוע פסיכולוגי ולא נדל"ני"

2 תגובות

ציטוט: "רמת העסקאות בחודש מאי האחרון הינה הנמוכה ביותר מאז אוגוסט 2014, אשר עמד בצל ההמתנה לתכנית מע"מ אפס"
ואחר כך תגיע ההתפכחות מהחלום והעליה הגדולה בעקבותיה. לפיד יספר לכם על זה.

לרפאל.
כאן זה לא בטוח דומה.
שהרי ישנה תוכניות שכבר פועלות ורק מתעצמות דירה למשתכן וכיוב'.
לא הגיוני סהמצב כרגע.
עליה לא תהיה .זה לא אומר ירידה דרסטית

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *