מחר ייערך הסיבוב השני והמכריע על ראשות מפלגת העבודה ובניסיון לקושש קולות, בוחרים צמד המתמודדים, אבי גבאי ועמיר פרץ, להציג עמדות יותר קיצוניות נגד עיקרי הדת, כולל תמיכה בנישואים אזרחיים ובהרחבת חילולי השבת הפומביים

כאשר יצחק הרצוג עמד בראשות מפלגת העבודה, היו בין חברי הכנסת של המפלגות החרדיות שעוד חשבו בקול אולי אפשר לכרות ברית עם השמאל הישראלי, במקום לתמוך שוב בראש הממשלה בנימין נתניהו, ועם הצד הימני של הפוליטיקה הישראלית. היום, ערב פתיחת הקלפיות במפלגת העבודה לסיבוב השני בפריימריז על ראשות המפלגה – נראה כי אין יותר סיכוי לשת"פ כזה.

צמד המתמודדים, אבי גבאי ועמיר פרץ, שהעפילו אל הגמר ויתחרו ביניהם על ראשות המפלגה, מתחרים זה בזה מי ייצא בסדרת הצהרות והתחייבויות פומביות על צעדים יותר קיצוניים נגד ערכי היהדות, תוך רמיסת הסטטוס קוו וכל הקדוש לעם היהודי. גבאי, כמו פרץ, מצהירים על תמיכה בהפעלת תח"צ בשבת ומצהירים כי יאפשרו נישואים אזרחיים.

"איך תילחמו כנגד דחיקת עולם הערכים החילוני וההדתה הגוברת במערכת החינוך? מה עמדתכם לגבי תחבורה ציבורית בשבת ונישואים אזרחיים?" – כך נשאלו השניים במסגרת סדרת שאילות שהופנו אליהם. התשובות התפרסמו באתר הארץ.

בנוגע להדתה, אותה טענה נבובה הנשמעת לאחרונה על ידי התקשורת ואנשי השמאל, ענה אבי גבאי: הדתה היא אחת התופעות החמורות בחברה הישראלית כיום. שר החינוך ומפלגתו משתמשים בכסף הציבורי ובמערכת החינוך כחלק מזרוע ההחזרה בתשובה וממוקדים בהגדלת הפערים בין מערכת החינוך הדתית לחילונית. אני מתחייב לשים לכך סוף.

עמיר פרץ ענה: ביום שאבחר לראשות הממשלה, אביא לישיבת הממשלה הראשונה את ביטול כל החוקים האנטי-דמוקרטיים ומחיקת כל התכנים הפוליטיים שהוכנסו למערכת החינוך על מנת לשמור על החינוך הממלכתי עצמאי ונפרד מזה הממלכתי הדתי. נפתלי בנט, איילת שקד וזאב אלקין יכולים לחוקק מה שהם רוצים ולשכתב את ספרי הלימוד – את כל זה אני מתכוון לבטל בתוך 100 ימים מיום בחירתי לראשות הממשלה.

בנוגע להפעלת תחבורה ציבורית תוך חילול קדושת השבת ענה אבי גבאי: אי הפעלת תחבורה ציבורית בשבת היא עוול חברתי חמור. אני תומך בהפעלת תחבורה ציבורית מצומצמת בשבת שתקבע על פי הרשות המקומית על פי צרכי ואופי האוכלוסייה, תוך הבטחה שזכויות העובדים ישמרו באופן מלא.

עמיר פרץ ענה: אני רוכש כבוד רב לערכי היהדות ובתנ"ך אני רואה את המסמך הסוציאליסטי החשוב ביותר, אשר שומר על כבוד האדם העובד וזכותו ליום מנוחה שוויוני. אני בעד תחבורה בין עירונית ותחבורה עירונית במתכונת מצומצמת תוך שמירה על זכויות העובדים ופגיעה קטנה ככל האפשר בפרהסיה. מאחר שמדובר בשינוי של הסטטוס-קוו, אני מתכוון לעשות שינוי הכרחי זה תוך דיאלוג הגון וכן עם מתנגדי התחבורה הציבורית בשבת.

בנושא הקריטי ביותר להמשך שמירת זהותה היהודית של מדינת ישראל, הנישואים והגירושים, הודיעו השניים כי יתמכו בנישואים אזרחיים. עמיר פרץ ענה: באשר לנישואין אזרחיים, אני אישית אשמח לראות את ילדיי מתחתנים כדת משה וישראל, אך איני מאמין שיש לכפות זאת על אף אחד והאלטרנטיבה של נישואין אזרחיים צריכה להיות זמינה לכולם.

אבי גבאי ענה: אני מאמין שחובתה של מדינה דמוקרטית מודרנית להעניק לאזרחיה את הזכות להינשא ולהתגרש בדרך בה יבחרו לעשות כן, ואפעל לאפשר זאת באופן מוחלט.

מישהו עוד חושב שהחרדים יכולים לכרות איתם ברית פוליטית אחרי תשובות שנראה כאילו קיצוני "יש עתיד" השיבו?