ראש מנהל הרכש לשעבר במשרד הביטחון, שמואל צוקר שתיעד את כל תהליך קנית הצוללות מגרמניה סיפר בראיון לחדשות 10: "הגרמנים לא רצו להשתתף במכרז הזה בכלל, לטענתם המחיר היה זול מדי"

פרשת הצוללות: שמואל צוקר, מי שהיה עד לפני חצי שנה ראש מנהל הרכש במשרד הביטחון, מתאר בריאיון לחדשות 10 את כל תהליך רכישת הצוללות, שהיה עד לו, ואף תיעד אותו.

"האירוע התחיל בכך שהדורש המבצעי, ראש מספן ציוד, מגיע לשולחני עם מסמכים, רוצה לרכוש 4 ספינות".

הוא מצביע על ספק יחיד מקוריאה. "אז אני תמה ושואל למה דווקא קוריאה? למה לא גרמניה? שאלתי הפוך על הפוך".

"התשובה שענו לי – 'בשלב הזה, המערכות של גרמניה הרבה יותר כבדות וגדולות, ובמידה ועכשיו נדרוש משהו קטן יותר נצטרך לחכות הרבה מאוד שנים'"
חיל הים רצה לקלוט את הספינות בקוריאה, במספנה בשם "יונדאי", אך לפתע הצטרפו 2 מספנות קוריאניות אחרות לתחרות ומשרד הביטחון נאלץ לצאת למכרז בינלאומי.

"המדהים הוא שהגרמנים לא רצו להשתתף במכרז הזה בכלל, לטענתם המחיר הוא זול מדי", סיפר צוקר. שינוי העמדה הזה קורא תוך פחות משנה.

"בשעות מאוחרות של הלילה מגיע מכתב מהלשכה של מפקד חיל הים, שהספינה היותר טובה שמתאימה לו, זה דווקא ספינה של המספנה הגרמנית", אמר צוקר. "פה אני מתחיל לשאול שאלות. בהיגיון הבריא שלי זה לא מתאים".

במקביל, התחיל לחץ על משרד הביטחון. "הלחץ הזה מופעל מהרבה מאוד כיוונים, מכל מיני מכתבים דרך המל"ל. אני זוכר אירוע למשל שבו אני נפגש במקרה עם נציג בכיר של המל"ל שאומר לי "צוקר, אם אתה לא תבטל את המכרז, מערכת היחסים בין גרמניה לבין ראש הממשלה היא עליך. אם היא תצביע נגד ההתנחלויות תבין שאתה קונה את זה ביושר", סיפר.

כנשאל אם אותו נציג מל"ל הוא אבריאל בר יוסף, הנחקר בפרשה, הוא לא אישר ולא הכחיש.

עוד הוא הוסיף, "היה אירוע שבו הייתי בגרמניה, ואז מאוחר בלילה קיבלתי טלפון מאותו בחור, שאמר שהוא רוצה לפגוש אותי בגרמניה, ומספר לי כמה באמת הגרמנים מתכוונים לתת את המענק הזה וכדאי שנבטל את המכרז. האיש הזה מייצג את המל"ל, את רה"מ".

"לא ידעתי שהוא חבר אישי של מיקי גנור. היו סיפורים של איך הסוכן הזה תווה את הרשת, ואיך הוא מצליח לכופף את משרד הביטחון בעסקה", אמר צוקר.
צוקר החל לצלצל בפעמונים, לכתוב מיילים, מכתבים, לתעד הכל בשביל מבקר המדינה. "התהליך לא נראה טוב. לא לחינם תיעדתי את המסמכים האלה כי ידעתי שיום יבוא ומישהו ישאל שאלות", סיפר.

את החומר לטענתו שלח למבקר המדינה, אבל שום דבר לא עוצר את התהליך.

"לא פעם ולא פעמיים נציגיו של מבקר המדינה מגיעים אלי ואומרים לי שמודעים לזה ושזה ייחקר בעתיד.

"כשהסיפור התפוצץ הזה אמרתי לעוזר שלי – מלאכתם של צדיקים נעשית בידי אחרים".

"א'גרויסע עיתונאי" ו"המאתרג" • צפו: כשראש הממשלה חבט בעיתונאים

את הראיון הביא מי שחשף את הפרשה, העיתונאי "רביב דרוקר", ומי שחטף את רוב האש מראש הממשלה אתמול בראיון לערוץ 20.

"א'גרויסע עיתונאי" אמר נתניהו על דרוקר והוסיף: "היועץ המשפטי בעצמו אמר בצורה מפורשת שאין חשדות נגדי בענין הזה, אבל זה לא מונע מהתקשורת לבוא בכל העוצמה שלה ולעשות מזה פרשיות מנופחות, כמו שזה קרה עם בביביטורס, או הבקבוקים או רהיטי הגן…כשזה מתברר אחר כך כלא כלום אין כותרות, בקול דממה דקה נגנז. גם זה ייגנז. אבל המקרה הזה שונה, כי במקרים האחרים אמרתי 'לא יהיה כלום כי לא היה כלום'. פה הגורמים הרשמיים אומרים שאין כלום. ולכן יש כאן ניסיון לייצר אש מלאכותית.

"רוצה להחזיר כמה סטירות": רה"מ משיב אש וסוגר חשבון עם העיתונאים