הסוף לתחרות הפרועה? ליצמן יוזם הגבלות למעבר בין קופות החולים

לאחר אין סוף תלונות על אנשים שמצאו עצמם ללא ידיעתם בקופת חולים אחרת ובעקבות העובדה שחלק מהקופות העסיקו סוכני שיווק בניגוד לחוק, יוזם שר הבריאות מספר הגבלות שיקשו את המעבר בין קופות החולים השונות

משרד הבריאות פועל להגביל את המעבר של מבוטחים בין קופות החולים ולחייב התייצבות פיזית שלהם בסניף הדואר לשם כך. הסיבה המרכזית: קרבות עזים בין קופות החולים על מבוטחים שלעיתים הגיעו לכדי תלונות הדדיות במשטרה. כך דווח הבוקר ב"ידיעות אחרונות".

לפני מספר שנים פרסם מבקר המדינה דוח חמור על התנהלות קופות החולים. בין היתר מצא המבקר שעל אף שבתקנות נאסר על קופות החולים לשווק את עצמן באמצעות סוכני מכירות ותועמלנים, שילמו חלק מקופות החולים במשך השנים מאות אלפי שקלים בכל שנה באמצעות עמותות לסוכני מכירות כדי לגייס מבוטחים חדשים.

בידיעות אחרונות דווח כי בשבוע שעבר הגישה קופת חולים מכבי תלונה במשטרה נגד קופת חולים מאוחדת לאחר שלטענתה זו ניתקה את המחשבים במרפאה שלה בנהריה. במרפאה יושבים שני רופאים, שאחת מהם החליטה להפסיק לעבוד עם מכבי ולעבור למאוחדת, ומחשבו של הרופא השני נותק והוא לא יכול היה לתת שירות לחברי מכבי.

במקרים נוספים הציעו קופות חוגים כמו שחייה לחלק מהמגזרים – בניגוד להנחיות משרד הבריאות – כדי למשוך לקוחות נוספים. קופות חולים גם אירגנו תחרויות בין העובדים ונתנו מתנות יקרות ערך למי שגייסו הכי הרבה לקוחות, ובכלל זה נסיעות לחו"ל.

בחלק מהמקרים הועברו מבוטחים ללא ידיעתם מקופת חולים אחת לאחרת. למשל: קופ"ח מכבי התלוננה לפני מספר חודשים שכ־130 מבוטחים שלה מירושלים הועברו ללא ידיעתם לקופת חולים לאומית. החשד הוא שמישהו שקיבל תשלום עבור המהלך הגיע לסניף הדואר והעביר אותם ללא ידיעתם או הסכמתם. לפני כשנתיים קבע המחוזי בנצרת שמנהל סניף מכבי בשפרעם העביר אליה מבוטחים מקופת חולים כללית באמצעות זיוף חתימות.

במשרד הבריאות החליטו לשים סוף לתופעות, ואחת ההצעות שמתגבשות היא שלא ניתן יהיה להעביר יותר מאחוז אחד של המבוטחים באותו יישוב בכל שנה כדי למנוע "מפקדי ארגזים". בנוסף, משרד הבריאות יצמצם את מספר הפעמים בהן ניתן לעבור מקופת חולים אחת לאחרת: מ־6 פעמים בשנה ל־3 בלבד.

במשרד הבריאות שוקלים גם למנוע את האפשרות של מעבר בין קופות חולים באינטרנט ולחייב התייצבות פיזית בדואר ולא באמצעות מיופה כוח. הצעה נוספת: התשלום לקופות בגין מבוטחים שעוברים קופה יישאר בשנה הראשונה בידי הקופה הנעזבת. אם מבוטח עבר, למשל, מקופ"ח כללית למכבי, בשנה הראשונה של המעבר הוא יבוטח על ידי מכבי, אבל כללית תקבל תשלום מהמדינה עבור הביטוח שלו.

לדברי עו"ד עדי ניב־יגודה, מומחה למשפט רפואי, "תחרות בין קופות חולים היא דבר חשוב וחיוני עד הנקודה שבה היא מנוצלת לרעה. על רקע מצוקה תקציבית חריפה התפתחו במערכת הבריאות מנגנונים פסולים ותחרות שלילית שיש בהם כדי לפגוע בציבור ובבריאות, ובטווח הארוך גם בקופות החולים. יש מנגנונים כגון תשלום למאכערים שכל תפקידם להעביר מסות של מבוטחים מקופה אחת לאחרת – דבר שלעיתים נעשה ללא ידיעת המבוטח. על משרד הבריאות לעודד תחרות חיובית ואיכותית בין קופות החולים, ובמקביל לפעול למניעת תופעות פסולות של מאכערים ו'קבלני מבוטחים'".

המהלך שמוביל שר הבריאות יעקב ליצמן מצטרף למהלך נוסף עליו הכריז לאחרונה: הגבלת מעבר של רופאים ואחיות ממוסד רפואי אחד לאחר. בשבוע שעבר אמר ליצמן בוועדת הבריאות של הכנסת כי "מעבר צוותים רפואיים זו אחת הבעיות הקשות במערכת הבריאות, והמשרד יושב על המדוכה לראות איך ניתן להגביל זאת בחקיקה".

4 תגובות

חבל מאוד שלא מבינים שהשירות הכי טוב והכי נגיש למבוטח היא המעבר הקל מקופ"ח אחד לשני, ולא לחכות שעה בדואר. אם יש בעיה של גניבת מבוטחים שמשרד הבריאות יפקח ע"ז

1. כמי שחסך כ15,000 ש"ח עקב מעבר לקופה מתחרה
אני בטוח שאם קופת חולים המתחרה לא הייתה מקבלת עלי בשנה הראשונה ביטוח לא היה לי מה לעבור לקופה מתחרה והייתי צריך להוציא את זה מהכיס
2. גם כיום עדיין יש הרבה מה לשפר בשירותים השונים של קופות החולים ואין כאן מקום להאריך אני לא רוצה לחשוב מה יהיה כשהקופות חולים יהיו פחות לחוצים ממעבר לקוחות.
חבל שכשיש כבר תחרות הוגנת מנסים לחסל את זה…

מזדהה עם כל מילה במדינה הזאת אפשר לקבל שירות רק עם יש תחריות
קחו רפורמת הסלולר למשל….

מענין איזה קופה עכשיו על הגובה
ויש לה מספיק קשרים כדי למנוע בריחת לקוחות

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *