פרשת הצוללות: האלוף מרום העיד במשטרה כי הוא והרמטכ"ל דאז, גבי אשכנזי, התנגדו לרכישת צוללת שישית, אך שר הביטחון באותה תקופה "הודיע לנו באמצעות פתק: הוחלט לרכוש". דיווח: חשוד נוסף בפרשה מבקש להפוך לעד מדינה

התפתחות דרמטית נוספת בפרשת הצוללות: מפקד חיל הים לשעבר, האלוף אליעזר (צ'ייני) מרום, העיד במשטרה כי הוא והרמטכ"ל לשעבר, גבי אשכנזי, התנגדו לרכישת צוללת שישית, ומי שהורה על כך היה שר הביטחון באותה תקופה, אהוד ברק. כך חושף הבוקר העיתונאי יואב יצחק באתר News1.

ע"פ הדיווח, "אשכנזי התנגד לרכש צוללת שישית בעיקר מטעמים תקציביים, אך גם נוכח הערכתו באופן שונה את הסיכונים מצד אירן ואת הצרכים המבצעיים ובניית הכוח. לצדו עמד הדרג המקצועי. במקביל, אשכנזי התנגד גם ל"הנחתה" מצדו של שר הביטחון – שהודיע לו על ההחלטה ב"פתק" שהועבר אליו באמצעות גורם מטעמו. אשכנזי רטן ופירש זאת כפגיעה בו ובמעמדו. הוא כפר בנוסף בסמכותם של נתניהו וברק לקבל בעצמם החלטה כזו, ולכן דרש דיון במסגרת הקבינט המדיני-ביטחוני. וזה אכן התקיים.

גם מרום הביע את התנגדותו הנחרצת, שאותה אף הביע במכתב מנומק. נוכח עמדתו ודרישתו, יחד עם אשכנזי, כונס הקבינט המדיני-ביטחוני, שמע את ההתנגדויות, אך גם לאחר הדיון, כאמור, אשרר את רכש הצוללת השישית, וזו אכן נרכשה".

עוד מדווח יצחק כי "עמדתו של מרום משמשת בידו, בימים אלה, כהוכחה לכך שפעל נגד האינטרסים של חברת טיסנקרופ וסוכנה הראשי, מיקי גנור". בשבועות הקרובים, כך בדיווח, יידרשו נתניהו, ברק ואשכנזי, למסור עדות בדבר תהליכי קבלת ההחלטות והשיקולים שהובילו לרכש הצוללות וכלי השיט.

יצוין כי אם ברק אכן ייחקר זו תחשב להתפתחות דרמטית במיוחד מאחר ולאורך החודשים האחרונים הוא הרבה לתקוף – באינטנסיביות ובחריפות – את נתניהו על מדיניותו, כמו גם על האינטרסים הזרים שלו, לדבריו, ברכש הביטחוני.

בוידאו: ברק תוקף את נתניהו

בתוך כך, בצל המגעים המתקדמים להפיכתו של מיקי גנור לעד מדינה, מדווחים הבוקר גורמים המקורבים לחקירה כי חשוד נוסף מבקש להפוך לעד מדינה. פריצת דרך או לוחמה פסיכולוגית? ימים יגידו.

//www.jdn.co.il/breakingnews/862847