היו"ר הנבחר של מפלגת העבודה ממשיך בהתבטאויותיו נגד עיקרי הדת - ובכך מונע מעצמו את האפשרות כי יצליח להרכיב קואליציה בראשותו. "בסופו של יום אנחנו צריכים לאפשר לאנשים נוספים להצטרף אלינו. רמת העיקרון אין לי בעיה עם גיור רפורמי"

הסקרים אולי מאירים פנים למפלגת העבודה מאז בחרו מתפקדי המפלגה באבי גבאי לעמוד בראשותה, אך נראה כי התבטאויותיו של גבאי, רק מרחיקות את העבודה מהאפשרות לשוב ולהיות מפלגת השלטון הבאה.

גם אם העבודה תהפוך למפלגה הגדולה ביותר, קשה לראות את משה כחלון, יו"ר מפלגת כולנו, מסכים להכנס לקואליציה של האיש שעזב את מפלגתו. גבאי עצמו אומר היום כי "אין לי שום מתח מול כחלון. אני קורא בתקשורת שלו יש מתח מולי. אני מאד מעריך אותו. אני חושב שטובת ישראל נגד עיניו. בסופו של יום שיתופי פעולה יקרו. אני לא אביא 60 מנדטים והוא גם לא. אז נצטרך לשתף פעולה. אם אנחנו רוצים להזיז את המדינה קדימה נצטרך קואליציה רחבה מאד", אך לא נראה כי זה אכן יקרה.

ישראל ביתנו, גם לא תצטרף לקואליציה בראשותו, בעיקר לאור העובדה שהנימוק הרשמי של אבי גבאי לפרישה מהממשלה הייתה מינויו של אביגדור ליברמן לשר הביטחון, גבאי סיפר בעת התפטרותו כי התלבט זה זמן מה לגבי התפטרותו מן הממשלה, עד אשר הגיע הקש ששבר את גב הגמל בדמות מינוי ליברמן לשר הביטחון. "לאחר שהצבעתי נגד מתווה הגז התלבטתי אם להתפטר והחלטתי שחובתי להמשיך לנסות לפעול לשינוי. השבוע, שנה לאחר שמוניתי, הגיעה הצפרדע שכבר לא יכולתי לבלוע. הדחתו של יעלון ומינוי של ליברמן היא צעד יוצא דופן אפילו בעולם הציני של הפוליטיקה".

התבטאויותיו בנושאי דת ומדינה, מרחיקות ממנו גם את המפלגות החרדיות. בשל תמיכתו בהפעלת תחבורה ציבורית בשבת, הגיב שר הבריאות יעקב ליצמן כי "מדובר בפגיעה חמורה ביום הקדוש לעם היהודי ובהפרה בוטה של הסטטוס קוו הנהוג בישראל לאורך שנים". ליצמן הבהיר כי הנציגות החרדית לא תשב בקואליציה ולא תשתף פעולה עם גורמים המכריזים מאבק במסורת ישראל ובערכי הדת.

"הכרזה פומבית בעד הפעלת תחבורה ציבורית בשבת, מעוררת תמיהה רחבה בדבר כוונותיו העתידיות של מר גבאי", הצהיר ליצמן, ששוחח עם היו"ר הנבחר של מפלגת העבודה ואמר לו כי סוגיות דת ומדינה צריכות להיות מחוץ למשחקים הפוליטיים, שכן מדובר בנושאים עקרוניים, הנוגעים לציפור נפשו של עם ישראל. ליצמן אף הבהיר לאבי גבאי כי החרדים יידרשו לשמור על הסטטוס קוו בכל סיטואציה פוליטית שרק תיווצר. "שמירת הסטטוס קוו מהווה תנאי הכרחי לכל קואליציה בהווה או בעתיד", הבהיר ליצמן בשיחה עם אבי גבאי. "לא נוכל לשבת בממשלה שבכירים בה יכריזו על פגיעה בשבת קודש".

היום, המשיך גבאי בהתבטאויותיו ההרסניות. באשר לתמיכתו בגיורים הרפורמים והקונסרבטיבים, אמר בראיון ברדיו קול חי: "אני עומד מאחורי זה שמדינת ישראל צריכה לחבק את חמשת מיליון היהודים הרפורמים שיש בארה"ב. הם חלק מהחוסן הביטחוני שלנו. לא היינו מה שאנחנו היום לולא הם. בסופו של יום אנחנו צריכים לאפשר לאנשים נוספים להצטרף אלינו. לא כל אחד יוכל לגייר. גם היום לא כל רב יכול לגייר. ברמת העיקרון אין לי בעיה עם גיור רפורמי. כמו שיש בגיור האורתודוכסי כללים כך יהיה שם".

כזכור, במהלך התמודדותו בפריימריז אמר אבי גבאי כי "אי הפעלת תחבורה ציבורית בשבת היא עוול חברתי חמור. אני תומך בהפעלת תחבורה ציבורית מצומצמת בשבת שתקבע על פי הרשות המקומית על פי צרכי ואופי האוכלוסייה, תוך הבטחה שזכויות העובדים ישמרו באופן מלא".

כאשר נשאל אם הוא מבין שהתבטאויותיו ימנעו ממנו לכרות ברית פוליטית עם החרדית ענה גבאי: "גם החרדים צריכים להבין שחלק מהעוצמה הביטחונית שלנו נובעת מהתמיכה של יהדות ארה"ב, ואסור לתת להם גט כריתות. החרדים ילכו איתנו אם לא תהיה להם ברירת קואליציה אחרת, כך שאני לא מודאג. וגם כדאי שיידעו מראש שבכל מו"מ עתידי לא אוותר על תחבורה ציבורית בשבת. זו עוולה ציבורית שחייבים לתקן".

אבי גבאי: אי הפעלת תחבורה ציבורית בשבת היא עוול חברתי חמור

ליצמן הבהיר לגבאי: לא נשב בממשלה שבכיריה יכריזו על פגיעה בשבת

עבודה בעיניים: גבאי בירך "שהחיינו", אבל נצמד לגרבוז בדעותיו