ההיערכות בגזרת ירושלים לשיא: אלפי שוטרים יוצרבו מחר במוקדי החיכוך, כשבמקביל הוחלט בתום התייעצות מטכ"לית להשאיר מאות חיילים בכוננות בסוף השבוע. בתוך כך, נמשכים המאמצים הבינלאומיים להביא לפתרון המשבר

החשש מפני הסלמה בהר הבית שתגרור הסלמה גם בשטחים: בנוסף על אלפי השוטרים ואנשי כוחות הביטחון שיוצבו מחר במוקדי החיכוך השונים, הוחלט בצה"ל להשאיר 5 גדודים בכוננות לסוף השבוע.

מדובר בסדר גודל של כמה מאות חיילים, כשמחר תתקיים הערכת מצב נוספת בהתאם להתפתחויות בגיזרה המדינית (ראו בהמשך).

מדובר צה"ל נמסר: "אחר הערכת מצב מטכ״לית שהתקיימה הבוקר הוחלט ש-5 גדודים ישמשו ככוח כוננות לקראת יום שישי. ההחלטה על שחרורם תתקבל לאחר הערכת מצב נוספת מחר".

בוידאו: התפרעויות בכניסה להר הבית, בתחילת השבוע

מוקדם יותר דיווחנו כי הבית הלבן פרסם הבוקר הצהרה רשמית בה ארה"ב הביעה את דאגתה מפני ההסלמה המסתמנת בהר הבית וקראה לישראל לשתף פעולה עם ירדן כדי למצוא פתרון שיבטיח את ביטחון הציבור ואת המשך הסטטוס קוו.

"ארה"ב מודאגת מאוד מהמתיחות סביב הר הבית, מקום המקודש ליהדות, לאסלאם ולנצרות, וקוראת למדינת ישראל ולממלכה ההאשמית של ירדן להוריד את המתיחות ולמצוא פתרון שיבטיח את ביטחון הציבור ואת המשך הסטטוס קוו", נמסר. "ארה"ב תמשיך לערוב מקרוב אחר ההתפתחויות".

במקביל, בזמן שבישראל מתנהלים דיונים כדי לנסות למצוא פתרון למתיחות בהר הבית סביב הצבת גלאי המתכות, העיתון הערבי "א-שרק אלאווסט" דיווח הבוקר (חמישי) על מתווה שמתגבש בעקבות מגעים בינלאומיים בהם מעורבת ארה"ב לפתרון המשבר: שערי הבידוק שהוצבו בשערי הכניסה למתחם יוסרו – אך הבדיקה הביטחונית תימשך.

האחראי על סוגית ירושלים בפת"ח, חאתם עבד אלקאדר, אמר כי ארה"ב לוחצת על ישראל לקבל הפשרה, שהתגבשה בתיווך ירדני. לדבריו, הצד הפלסטיני מסכים לכך שתתבצע בדיקה של אנשים או תיקים חשודים – אך בדיקה של כל אדם המעוניין להיכנס להר הבית אינה מקובלת ולא תהיה לכך הסכמה מצד הפלסטינים. עוד הוסיף הבכיר הפלסטיני כי על ישראל לקבל החלטה סופית בנדון עד שעות הערב. בישראל טרם הגיבו לדיווח.

//www.jdn.co.il/breakingnews/863693

סוגיית שערי הבידוק עומדת בלב הדיונים שמקיים ראש הממשלה מהונגריה עם גורמי הביטחון בסוגיית המצב הכולל בהר הבית. אתמול דווח כי ייתכן שנמצאה פשרה בצד הישראלי, לפיה הבדיקות בגלאי המתכות יהיו סלקטיביות, כלומר השוטרים יחליטו מי דרוש לבדיקה, והשאר יוכלו לעבור מהצדדים ללא בידוק.

עם זאת, טרם ידוע אם הווקף יסכים לפשרה הזו. במערכת הביטחון יודעים שהזמן הולך ואוזל, שכן ביום שישי הקרוב צפויים להגיע אלפים לתפילה בהר הבית. בשב"כ מוכנים לוותר כליל על גלאי המתכות, אולם המשטרה והשר לביטחון הפנים גלעד ארדן תמימי דעים בצורך בהם, על מנת לוודא שהבאים בשערי הר הבית אינם חמושים.

בניגוד לחלק מהגורמים שמציגים עמדות מרוככות יותר, גורמים בכירים במשטרת ישראל מביעים בשיחות סגורות התנגדות להסרת מכשירי המגנומטר. למרות המתיחות והחשש מעימותים, המלצת המשטרה היא להשאיר את המכשירים במקומם ואף להרחיב את פריסתם לשאר השערים שמובילים למתחם הר הבית שבשלב זה עודם סגורים מאז הפיגוע ביום שישי. אותם בכירים ציינו בשיחות הסגורות כי זו תהיה טעות מצד ישראל לחזור בה מההחלטה משום שההסלמה הביטחונית שהחלה בשנת 2015 לוותה בגל של חקיינים ששאבו השראה אחד מהשני. החשש המשטרה הוא שהפיגוע בשבוע שעבר יעודד גורמים נוספים לבצע פיגוע באותו מתווה בדיוק.

הרעיון, שנשקל כעת לחיוב במערכת הביטחון בישראל, אמור למנוע הסלמה אפשרית כבר ביום שישי הקרוב במהלך תפילות הצהריים. זאת, לאחר שאנשי הדת המוסלמים הבכירים ביותר בירושלים ובהר הבית קראו לנעול את כל המסגדים ברחבי ירושלים וקראו לכל המאמינים להגיע לכניסות להר הבית. אירוע שכזה עלול להוביל לעימותים אלימים קשים ומשם לגלישה להפגנות בכל רחבי הגדה.