אלפי שוטרים פרושים מאז שעות הבוקר המוקדמות בשכונות הערביות, העיר העתיקה והר הבית. מעט אחרי השעה 12:00, עם סיום תפילות יום השישי, החלו הפרות סדר ראשונות בגיזרת הר הבית • דיווחים שוטפים ותיעוד מהשטח

בדיוק שבוע לאחר הפיגוע הרצחני בהר הבית, מגיע המתח בעיר העתיקה וסביבותיה לשיא: אלפי שוטרים ואנשי כוחות הביטחון נפרשו במעגלים שונים החל משכונות מזרח העיר, דרך העיר העתיקה ועד הר הבית עצמו.

ההיערכות מגיעה בצל ההתפרעויות שאירעו בשטח בימים האחרונים וקריאות ההנהגה הפלסטינית ליום זעם היום (שישי).

כזכור, ע"פ החלטת הווקף מיום רביעי המסגדים יהיו סגורים הבוקר והתפילות יערכו מול המגנומטרים מחוץ להר הבית, מה שצפוי להעצים את החיכוך ולהביא את השטח לפיצוץ של ממש.

דיווחים, עדכונים ותיעודים נעלה כאן לאורך כל היום בהתאם להתפתחויות בשטח

13:50 – ערבי שיידה אבנים על שוטרים סמוך להר הבית נעצר ע"י השוטרים בשטח.

בוידאו: שוטרים בודקים חשוד בכניסה לעיר העתיקה. צילום: 'מדברים תקשורת'

13:05 – ההיערכות הביטחונית בירושלים משליכה גם על מצב הכבישים המובילים אליה וממנה. מהמשטרה נמסר על עומסים בשעה זו בכביש 1 למזרח משעלבים ללטרון. בכביש 443 למזרח משילת לבית חורון. וכביש 3 ממבוא מודיעין למחלף לטרון.

"ציבור הנהגים מתבקש להישמע להוראות השוטרים המוצבים באזור המחלפים ולהשתמש בדרכים חלופיות באמצעות אפליקציית waze".

12:40 – מפכ"ל המשטרה ובכירי מחוז ירושלים נמצאים בחמ"ל מיוחד באזור העיר העתיקה. תמונות מההיערכות המשטרתית ודברי הרמטכ"ל תמצאו כאן.

12:20 – דוברות המשטרה: "בצאלח א-דין נוצרה התלהמות בעקבות הגעתם של אישי ציבור אשר שילהבו את המתגודדים במקום , ניסו לפרוץ את המחסום המשטרתי ויידו אבנים לעבר הכוחות. הכוח השיב את הסדר על כנו תוך פיזור פורעי החוק.

המשטרה ערוכה בכלל הצירים ודרכי הגישה לעיר העתיקה לאורך אגן העיר העתיקה וסולטאן סולימאן ותמנע כל נסיון להפר את הסדר והבטחון. המשטרה מצפה מגורמי ההנהגה ואישי ציבור לגלות אחריות ולהוקיע כל ביטויי ומעשי הסתה ואלימות ולהביא להרגעת הרוחות".

12:10 – לאחר בוקר שקט יחסית, החלו בדקות האחרונות התפרעויות ועימותים של מתפללים מוסלמים עם כוחות הביטחון בשטח. במשטרה מדגישים כי נכון לעכשיו העניינים נמצאים תחת שליטה. בוידאו: תיעוד ראשוני מהעימותים

11:00 – שרק ימשיך ככה: תפילות יום השישי עוברות עד כה ללא אירועים חריגים כלל. במשטרה מדגישים כי פוטנציאל ההתלקחות עדיין קיים "אבל אנחנו שבעי רצון מההתפתחויות עד כה".

10:05 – כאמור, בירושלים שקט לפי שעה, אולי הפלסטינים ישאבו עידוד מהפגנה למען אל-אקצא שנערכת כעת ב…אינדונזיה

09: 45 – לפי שעה אין אירועים חריגים באזור ההר.

09:00 – ראש עיריית ירושלים, ניר ברקת: "ההחלטה של מפקד מחוז ירושלים במשטרה, ניצב יורם הלוי, להצבת המגנומטרים בהר הבית היא החלטה אמיצה, מכיוון שבשעה הזו בשבוע שעבר כבר נרצחו שני שוטרים בהר. זו לקיחת אחריות כדי לוודא שאירועים כאלו לא יתחרשו שוב.  אסור להתקפל בגלל איומים ולתת לטרור להשיג הישיגים. גם אם נכונו לנו אתגרים ביטחוניים היום ובהמשך, זו ההחלטה הנכונה, עלינו לגבות את המשטרה ולעמוד מאחוריה. אני מחזק את ידי מפקד מחוז ירושלים במשטרה על המנהיגות שגילה בהובלת ההחלטה ואת הקבינט בגיבוי שנתן לה.

לא מדובר בנושא פוליטי, אלא בנושא מקצועי ביטחוני. אף אחד לא קורא תיגר על הסטטוס קוו בהר הבית ואני קורא לכל התושבים המוסלמים להרגיע את הרוחות, לא לנהוג באלימות ולהישמע להוראות המשטרה. מי שבא להתפלל – אהלן וסהלן, מי שבא לעסוק בטרור ופרובוקציות ייתקל ביד קשה".

08:00 – ע"פ החלטת המשטרה, רק גברים מעל גיל 50 יורשו להיכנס להר הבית. "הוחלט על היערכות מבצעית של המשטרה במספר מעגלים במזרח ומערב העיר, בדגש לעוטף ירושלים, סמטאות העיר העתיקה, צירי תנועת מתפללים לכותל המערבי והר הבית וכן יוגבל גיל הכניסה לכיון העיר העתיקה והר הבית לגברים מגיל 50 ומעלה , לנשים תותר הכניסה בכל גיל. בתוך כך ובמסגרת ההערכות המבצעית יסגרו לתנועת כלי רכב רחוב סולטאן סולימאן ואגן העיר העתיקה". נאמר בהודעה שפורסמה הבוקר.

07:30 – במשטרה מעריכים: למעלה מ-50,000 מוסלמים צפויים להגיע היום להר הבית.

07:00 – בתום ישיבת קבינט שנמשכה עד לשעות הקטנות של הלילה, הוחלט קבל את עמדת המשטרה ולהשאיר את המגנומטרים בכניסות להר. "ישראל מחויבת לשמור על הסטטוס קוו בהר הבית וחופש הגישה למקומות הקדושים. ישראל מחויבת לשמור על הביטחון של כל המתפללים והמבקרים בהר הבית", נאמר בהודעה שפורסמה בתום הישיבה.

//www.jdn.co.il/video/863804

כזכור, לאחר סיום תפילת הערב אמש החלו עשרות מוסלמים שהיו במעלה מוטה גור ליידות אבנים ולהשליך בקבוקי זכוכית לעבר שוטרים.

ע"פ דיווחים בכלי תקשורת פלסטיניים, 20 בני אדם נפצעו במהלך העימותים.