בכירים בממשל בוושינטון דרשו לבלום את ההסתה סביב הר הבית, אך אבו מאזן לא הסכים לפגוש את שליחו של טראמפ • בכירים בישראל: ברשות הפלשתינית עומדים מאחורי המהומות. "אבו מאזן מעוניין לשרוף את השטח" לאחר הפסקת התיאום הביטחוני

במערכת הביטחון נערכים לגל מהומות מחר, בתמיכתו ובעידודו הישיר של יושב ראש הרשות הפלשתינית אבו מאזן. הפעם מזהים בישראל באופן ברור כי אבו מאזן הוא שעומד מאחורי המהומות ומנסה להתסיס את הרחוב. כך דווח הבוקר בעיתון ישראל היום.

בישראל מציינים עוד כי אבו מאזן, שחש כי התחזק מהפרשה שבה מנע תשלום לישראל עבור חשמל לרצועת עזה, מנסה להוכיח כי הוא עדיין חזק ורלוונטי ולפיכך נוקטים צעדים דרמטיים. בכירים בישראל אף ציינו כי אבו מאזן מעוניין "לשרוף את השטח". למרות העובדה שישראל הסירה את המגנומטרים ואת המצלמות בכניסה להר הבית, גורמים ביטחוניים מציינים כי נראה שליו"ר הרשות הפלשתינית אין שום אינטרס להרגיע את השטח.

החשש הוא שלמרות כל המאמצים הביטחוניים ומאמצי התיאום של ישראל מול הרשות, כדור השלג הזה ימשיך להתגלגל ויגרום להתפרצות רחבה יותר ברחבי הגדה המערבית. ביום שישי שעבר יצאו לרחובות ‭ 6,000-כ‬ פלשתינים. על פי ההערכות, השבוע המצב יהיה חמור עוד יותר כיוון שהתנזים, גוף הכפוף לאבו מאזן, קרא בגלוי לאזרחים לצאת להפגין מול כוחות הביטחון הישראלים.

על פי גורמים ישראלים, בניגוד לעבר, אבו מאזן אכן הפסיק את התיאום הביטחוני מול ישראל וההנחייה מבוצעת בשטח בפועל, למעט בסוגיות בודדות. החשש הגדול הוא שאם המגמה הזו תימשך, המנגנונים הפלשתינים עלולים אף להוביל את המהומות ומכאן הדרך אינה ארוכה עד שנשקיהם יופנו כלפי ישראל.

בישראל מציינים עוד כי הכדור נמצא כעת במגרש של אבו מאזן. לפי גורמים בכירים, לאף אחד מלבד ליו"ר הרשות אין כעת אינטרס להסלים את העימות באופן שבו הוא מתנהל. האינטרס של אבו מאזן הוא כדי להוכיח שהוא עדיין חזק ורלוונטי, ומלבד העובדה שהוא מתעלם מדרישות האמריקנים, הרי שהוא מתסיס ויוצר חיכוך עממי. יצוין כי לאור ההערכות הללו, לצד ההבנה במערכת הביטחון שלפיה אבו מאזן מעוניין בליבוי ההפגנות העממיות, תיגבר צה"ל כבר בסוף השבוע שעבר את כוחותיו ברחבי הגדה המערבית – תגבור הצפוי להישאר בתקופה הקרובה.

בעיתון הארץ דווח הבוקר כי בניסיון למנוע התלקחות מחודשת בירושלים ובגדה המערבית אחרי תפילות יום השישי הקרוב, ארה"ב וירדן לוחצות על אבו מאזן לפעול להרגעת השטח. מקור שמעורה במאמצי ההרגעה וביקש לשמור על עילום שם בשל הרגישות המדינית ציין שבכירים בממשל טראמפ דרשו מממנו לבלום את ההסתה סביב הר הבית ולחדול מקריאה להפגנות בשטח.

לדבריו, הממשל הבהיר להנהגה הפלסטינית שישראל נקטה צעדי הרגעה בדמות הסרת גלאי המתכות והמצלמות שהוצבו בכניסות להר הבית וכעת על הפלסטינים לנקוט צעדי הרגעה משלהם. פקיד פלסטיני בכיר אישר שביומיים האחרונים עשתה ארה"ב ניסיונות להרגיע את הרוחות באזור, אולם הבהיר שבצד הפלסטיני התקבלה ההחלטה להמשיך במחאה. לדבריו, אבו מאזן דחה בקשה לפגישה עם השליח ג'ייסון גרינבלט, בטענה שפגישות מסוג זה אינן תורמות דבר.

מתסיס את השטח. אבו מאזן, פלאש 90

ירון בלום, בכיר לשעבר בשב"כ, כותב במאמר פרשנות שפירסם הבוקר בישראל היום כי כל בעלי העניין בהר הבית ובאל־אקצא הבינו שההר הופך להיות מנוף מעולה לקידום האינטרסים הפנימיים שלהם, שהרי ברחוב המוסלמי ההר וכל שינוי בסטטוס קוו עליו הוא "קו אדום", מוטיב המוציא לרחוב מיליונים בעולם המוסלמי וכמובן מוטיב מאחד שיש בו "דבק מחבר" לזרמים רבים בעולם המוסלמי והפלשתיני.

אבו מאזן, שבחולשתו הרבה מול יריבים מבית מתנועת הפת"ח, דחלאן ומרעיו וכמובן חמאס, החליט שמוטיב "אל־אקצא בסכנה" יכול להוסיף לכוחו הנחלש. כעת הוא עושה הכול כדי לחמם את הרחוב, הן בקולו והן באמצעות ראשי התנזים והפת"ח. בכירי הרשות ומנגנוני הביטחון הפלשתינים, שקיבלו קודם להחלטה זו הנחיות להקפיא את התיאום הביטחוני עם ישראל, יוצאים בקריאות להסלמת המאבק העממי, ליציאה להפגנות המתוכננות ביום שישי באזור הר הבית וכמובן, באותה הזדמנות, למחאה נגד ה"כיבוש".

הצהרות אבו מאזן ומעורבותו הישירה בהסלמה בולטות בחריגותן ומדאיגות, אך הן חידוש בהיבט שאין בהן הסתתרות מאחורי תירוצים. הוא עושה זאת ללא התפתלויות, כי הוא חושב ש"הכדורים במחסנית" שלו אוזלים ואולי זה הצעד שיביא לשיפור מעמדו, המצוי בשפל. אבו מאזן משחק משחק כפול. מצד אחד – מול ארה"ב והקהילה הבינלאומית – הוא משדר מסר של נכונות למו"מ עם ישראל, מצד שני – על רקע משבר הר הבית – הוא יוצא בהתבטאויות לעומתיות ובוטות על ניתוק יחסים ומשמיע קריאות שעלולות להתפרש על ידי צעירי הפת"ח והתנזים כהיתר לפעילות טרור.

האיום בהפסקת התיאום הביטחוני עם ישראל עלול "להתהפך" על אבו מאזן, שכן חמאס אורב בפתח ומחכה להזדמנות להשתלט על הרשות, כפי שעשה בעזה ב־2007. הצורך בהרגעת השחקנים הכרחי, על מנת שגל ההסתה לא יזלוג לגל פיגועי בודדים נוספים.