השר בנט התריע כי הוא צופה עליה באלימות ובטרור בתקופה הקרובה בעקבות הכניעה של ישראל בכל הנוגע להסדרי הביטחון בהר הבית. "כשאתה רואה אלפי ערבים שהם אזרחי ישראל צועקים נפדה את פלסטין צריך לעשות חשבון נפש"

"זה לא סוד שהובלתי את ההתנגדות להסרת המחסומים בהר הבית אבל בשעה זאת אני מגבה את ראש הממשלה והממשלה כולה, זה זמן לאחדות והתנהלות מגובשת ואחראית, צריך להפסיק לנתח, צריך לנסות ולהבין מה מקורות הטרור ולהתחיל להלחם בו. ובמלחמה נגד הטרור אין שני צדדים שצריך להבין את מצוקתם, יש טובים ויש רוצחים זה שחור לבן. אין פה גוונים של אפור, יש צודקים ויש טרוריסטים. מאבק האור בחושך".

הודעת גיבוי זו נשמעה אתמול מפיו של שר החינוך נפתלי בנט מעל בימת הכנסת. היום, בראיון לתחנה הצבאית הוא כבר דיבר אחרת. "ישראל יוצאת לצערי מוחלשת מהמשבר הזה, במקום לחזק את הריבונות שלנו בירושלים הועבר מסר שאפשר לערער על הריבונות". בנט מתח ביקורת על הסרת המצלמות בהר: "זו שגיאה לנוכח גילויי האלימות, הביטחון נפגע כמו בבריחה מלבנון".

השר בנט התייחס בריאיון לגיבוי שהעניק אתמול בכנסת לנתניהו: "אני הובלתי בקבינט את ההתנגדות להסרת הגלאים, אבל ברגע שעמדתי וראיתי שהדעה לא התקבלה נהגתי באחריות והענקתי גיבוי לממשלה ואמשיך לעשות זאת". למרות זאת, בנט לא חסך מילים בביקורתו על מדיניות הממשלה: "יכול להיות שאתה מרוויח קצת שקט אבל כל פעם שישראל קצת מתקפלת אתה חוטף אינתיפאדה. אתה כאילו מרוויח בטווח הקצר אבל בטווח הארוך אתה פוגע בהרתעה".

בנט התייחס גם להלווייה הסוערת של המחבלים שביצעו את הפיגוע באום אל פחם: "כל עוד עמדנו איתנים, מה שקרה בשטח זה ששום דבר לא התרומם. באום אל פחם הם ניסו לארגן הפגנת ענק אך הגיעו 60 אנשים. ברגע שהם זיהו את ההתקפלות עכשיו אלפים באים להלוויות באום אל פחם. כשאנחנו עומדים חזק הם מורידים את הראש.

"עכשיו צריך לגבש תכנית כי אני צופה עלייה באלימות, לגבש תכנית לסיכול הטרור אל תספרו לי שעמידה חזקה של ישראל מובילה לטרור, אני לא מקבל את הגישה הזאת ואומרת לישראל תקשרו את היידים מאחורי הגב כי רק ככה יעריכו אותנו. לא מעריכים אותנו יותר כשאנחנו מתקפלים".

צפו: המוסלמים חוגגים לאחר הסרת אמצעי הביטחון

"כשר חינוך אני פועל לשפר את רמת החינוך לערביי ישראל", אמר בהתייחסות להלוויית המחבלים. "הדבר הזה מעלה מחשבות קשות מאוד לגבי חלק מערביי ישראל. זה לא בודדים, זה אלפים. הם מריחים את אותה חולשה והרימו ראש אנחנו צריכים לעשות חשבון נפש ביחס שלנו. כשאתה רואה אלפי ערבים שהם אזרחי ישראל צועקים נפדה את פלסטין צריך לחשוב. בתוך כנסת ישראל יושבים כמה ח"כים שליבו והיו שותפים לעלילת הדם הזאת הרי הר הבית פתוח כבר מיום ראשון שעבר, כל האירוע הזה מחייב חשבון נפש".

"אני חושב שהיה לגיטימי להציב מגנומטרים, אני לא מתכוון לתקוף את ראש הממשלה על ההחלטה", הוסיף. "ההחלטה המקרית לא נעשה בקבינט אלא בשיחת ועידה של ראש הממשלה עם גורמי ביטחון ואני לא חושב שהוא שגה כי הוא היה חייב לתת מענה ביטחוני להר הבית. אני חושב שההחלטה להסיר ולקפל את המצלמות היא שגיאה".

יו"ר הבית היהודי הציב דרישות מנתניהו ומהקבינט: "בעקבות המשבר הזה אני מצפה שראש הממשלה יורה לשר הביטחון להוריד מהשולחן תכניות של הקלות לפלסטינים ובנייה, ולהציג במקומן תכניות מבצעיות לסיכול הטרור". עוד טען השר: "אנחנו לאורך כל הדרך התייצבתי סביב עמדת המשטרה, השוטרים הם הגיבורים של כל האירוע. אנחנו תמכנו בהצבת בידוק ביטחוני רציני שהמשטרה המליצה עליו. לצערי אחר כך הערבים לא קיבלו את העמדה ואמרנו עד כאן".

בתגובה, גורם שמכיר מקרוב את עבודת הקבינט תקף היום בחריפות את בנט: "ההתנהגות וההתנהלות של השר בנט ילדותית וחסרת אחריות. הוא אינו רואה את טובת המדינה אלא רק את טובת עצמו".