הכניעה המוחלטת של ישראל בפני הווקף מובילה לביקורת חסרת תקדים נגד רה"מ מבית. אפילו בקרב תומכיו המובהקים ניתן לשמוע אמירות בנוסח "נתניהו ביזה אותנו כלפי העולם כולו". דווקא בשמאל יש מי שמפרגן, אבל הוא בטח היה מוותר על זה

נתניהו בפוזיציה לא מוכרת: ראש הממשלה, שרגיל להיות מותקף משמאל ומוגן מימין, מוצא עצמו הבוקר בעמדה הפוכה לגמרי. בימין זועמים מאוד על הכניעה המוחלטת בפני הדרישות של הווקף ומבקרים את ראש הממשלה במילים חריפות שנדמה שמעולם לא הופנו נגדו.

"אדוני ראש הממשלה. אנחנו מושפלים בירושלים, בירדן ובאום אל פאחם.רשימה חלקית", כתב הבוקר העיתונאי הימני ומקורבו של ראש הממשלה, שמעון ריקלין.

בוטה ונוקב הרבה יותר היה עורך הדין יורם שפטל שאמר בתכניתו ב'רדיו ללא הפסקה': "השבוע הזה היה מהשבועות השחורים בתולדות המדינה. וזה לא במקרה, בתקופת בין המיצרים, שהיא על פי המסורת ועל פי העובדות, 'עת צרה היא ליעקב'". לדברי שפטל, "ראש ממשלתנו נתניהו ביזה אותנו, הן כלפי העולם כולו, והן כלפי עצמנו, בהתקפלות המבישה והמחפירה של מדיניות חוץ וביטחון שנעשו אי פעם על ידי ראש ממשלה בישראל – ההתקפלות וההסגה לאחור של כל אמצעי הביטחון ההכרחיים שעודכנו בהר הבית בעקבות מעשה הטרור המזוויע של שלוש חלאות אדם מזוהמות, מחבלים רוצחים מאום אל פחם, השטופה בשנאת ישראל מכף רגל ועד הראש".

דברים ברוח דומה השמיעו גם דוברים רבים אחרים של מחנה הימין באמצעי התקשורת השונים, והם מצטרפים לביקורת הקשה של השר נפתלי בנט, הבוקר.

אפילו העיתון 'ישראל היום' הפתיע אמש עם טור חריף במיוחד נגד נתניהו. "ראש הממשלה צריך להכיר את המחאה הזו. הוא ידע שתהיה כזו מחאה ופעל נגד בסיס הבוחרים שלו", הסביר דרור אידר, אחד מהכותבים בעיתון.

בוידאו: חגיגות ערביות בדרך להר הבית, היום

נחמה שכזו: לא בטוח שהוא מעוניין בכך, אבל מי שמגלים הבנה מסויימת להתנהלות של ראש הממשלה אלו דווקא אנשי השמאל. הם אמנם מותחים ביקורת על התנהלותו, אבל מדגישים שבנסיבות שנוצרו – הוא פעל באופן הנדרש.

"תרשו לי לעשות דבר לא פופולרי ולגונן על רה"מ", כתב הבוקר העיתונאי נדב איל, והסביר: "יש לנו נטייה טבעית פה להתרשם מחגיגות הטיפשות והשנאה בצד השני. נניח הלווית השנאה באום אל פאחם. ההלוויה הזו מעידה על העיר, על הציבור שלה ומנהיגיה. היא לא מעידה על מורך לב ישראלי; היא מעידה על שפל מוסרי ואסון מתרגש. לא עלינו. עליהם.

לגבי עניין הסרת האמצעים הלילה: לא מבין פה את התואנות וההתרגשות. קבינט החליט להסיר את המגנומטרים. אז בשביל מה להשאיר את המחסומים אליהם? ברור שלא יותקנו כרגע מצלמות חכמות. אז מה הטעם בגשר המצלמות שהוקם לפני כמה ימים? בקיצור, זה היה צפוי וכתבתי שזה מה שיקרה אתמול. אם אין טעם בהתלקחות סביב מגנומטרים, מה ביבי היה צריך לעשות? להתעקש על שרוולי בידוק בלי בידוק?".

"הכשל היה עצם ההחלטה החפוזה והנמהרת להציב. ואז לא להקשיב לכוחות הביטחון ולהסיר. התנהלות חסרת אחריות ובעיקר נטולת תבונה מדינית. אבל התמונות הלילה? אז מה. קצת קור רוח", הוא מסכם.

//www.jdn.co.il/breakingnews/864930