לראשונה מאז הפיגוע שבו נרצחו 2 שוטרים בהר הבית, ולאחר הסרת אמצעי הבידוק, נכנסו אלפי מוסלמים למתחם הר הבית. הכניסה למתחם לוותה בידויי אבנים, והמשטרה הגיבה באמצעי פיזור הפגנות. לפחות 96 נפצעו בעימותים • בפנים: תיעוד נרחב

לראשונה מזה כשבועיים, הגיעו אל מחוץ למסגד אל-אקצא אלפי בני אדם כדי להיכנס לתפילות במתחם.

אלפי מוסלמים נכנסו היום (ה') אל מסגד אל-אקצא לאחר שכוחות הביטחון פתחו את כל השערים הנמצאים בכניסה למתחם.

הכניסה לוותה בעימותים קשים עם כוחות הביטחון, במהלכם נפצעו לפחות 96 בני אדם.

"המצב חמור ביותר – זאת מלחמה", אמרו כמה מהמפגינים. "אם המצב לא יירגע, זה יכול להסתיים באסון חמור. המשטרה גוררת אותנו למלחמה ללא הפסקה".

מנהל מסגד אל-אקצה, עומר קסוואני, חיזק גם הוא את דבריהם של המפגינים המוסלמים והוסיף כי "כוחות הביטחון הישראלים מדכאים את המתפללים כדי לרצות את הימין הקיצוני הישראלי".

לפי דיווחים פלסטיניים, עשרות נפגעו בעימותים. בעקבות האירועים, הוגבלה הכניסה למקום לנשים ולמבוגרים בלבד.

בוידאו: העימותים בשטח ההר, היום

בוידאו: תיעוד נוסף של העימותים

בוידאו: שוטרים מסירים דגלי טרור שנתלו על גג אחד המסגדים בהר

צילום: ג'סאן אבו פנה

בשל כך, ראש הממשלה בנימין נתניהו שוחח עם שר הביטחון והשר לביטחון הפנים, והם החליטו לתגבור את משטרת ישראל בירושלים בשוטרי מג"ב.

עוד קודם לכן, העריכו במשטרה כי צפויים להיות שיבושים במקום בשל רשימה שגובשה שתאסור על אישים מסוימים להיכנס למקום, בהם שומרי וואקף. המפכ"ל רוני אלשיך אמר מוקדם יותר כי האחריות לביטחון בהר הביתה "הייתה ונשארה של משטרת ישראל, לכן אנחנו ממלאים את הנחיות הדרג המדיני – ולכן מכן אנו מבצעים תפיסה מבצעית".

כשנשאל אלשיך האם ישראל יצאה נפסדת מהמהלכים האחרונים, בהם הסרת גלאי המתכות ומצלמות האבטחה במקום, הוא אמר שהכל תלוי במה שיהיה בהמשך.
"בסופו של דבר יש פה ריבון ויש פה את הוואקף, ואנחנו מכבדים את ההסכם עם ירדן. הוואקף מכיר את הכללים שלנו, אנחנו נתנהל כמו שריבון יתנהל", אמר. "אותנו מעניין הביטחון וריבונות ישראל, בסופו של דבר לא אנחנו נקבע מי יעלה".

בתוך כך, תקף אחר הצהריים יושב ראש הקואליציה דוד ביטן את שב"כ, על רקע המלצתם להוריד את גלאי מתכות לאחר הפיגוע בהר, לפני כשבועיים.

"הם פחדנים, אני אומר את זה במפורש", אמר בריאיון בגל"צ, "הם רק רוצים לחזור הביתה בשלום".
//www.jdn.co.il/news/state/866246

מלשכת ראש הממשלה נמסר בתגובה לדברי ביטן כי "שב"כ הוא ארגון מודיעין מסכל מהטובים בעולם, אשר מוביל בהצלחה את חזית הלחימה בטרור. חיי ישראלים רבים ניצלו בשל פעולות הסיכול הרבות שבוצעו על ידו בשנים האחרונות.

"העמדות של שב"כ אשר הוצגו לדרג המדיני, מבוססות על מידע מודיעיני, הערכות מצב וניתוח אסטרטגי של הזירות השונות. ראש הממשלה מגבה את ראש השב"כ נדב ארגמן ואנשיו ודוחה את ההתקפות עליהם".