דיווחים ועדכונים שוטפים מאולם ביד הדין הצבאי לערעורים: השופטים דחו פה אחד את טענות ההגנה, וקבעו: "לא מצאנו רבב בהתנהלות השופטים בערכאה הקודמת. הם לא היטו המשפט ופעלו ללא משוא פנים • גם הערעור על העונש לא התקבל

אין שינוי בהרשעה: במשך למעלה משעתיים הקריאו שופטי בית הדין הצבאי לערעורים את ההכרעה בערעור שהגיש החייל היורה אלאור אזריה נגד הרשעתו בהריגה.

השופטים דחו את רובן המחולט של הראיות והטענות שהציגה ההגנה, וקיבלו את עמדת התביעה במלואה.

הביקורת היחידה שנשמעה כלפי מערך התביעה נגעה לעדותו של המ"פ תום נעמן: "העדות הייתה בעייתית, מעוררת תמיהה וחלק מדבריו היו סתמיים". למרות זאת השופטים ציינו כי העדות התיישבה עם הממצאים, העדויות והראיות האחרות.

גם את הערעור על העונש דחו השופטים וקבעו כי הוא לא יקוצר.

15:05 – השופטים מותחים ביקורת על התבטאויותיהם של פוליטיקאים במהלך המשפט: "נחצו גבולות מצידם של אישי ציבור". למרות זאת הם קובעים שלא היה בהם כדי להשפיעה על ההליך.

15:00 – הקראת הכרעת הדין נמשכת. אמו של אלאור אזריה סיננה בתסכול: "זה תפור".

14:45 – עוד מכה לאזריה: השופטים דחו פה אחד הטענות לאכיפה בררנית.

14:20 – הקראת ההכרעה נמשכת כל העת. השופטים שבים ומציגים את הסתירות וחוסר העקביות שבטענות ההגנה. כמו כן הם דחו את עדויות המתיישיבם ואנשי כוחות החירום, וטענו כי חלקם "סייעו לניסיון לשבש את חקר האמת".

14:05 – גם ההסבר של אזריה לפיו המעיל שלבש המחבל עורר את חשדו מאחר והטמפרטורות באותו בוקר נעו סביב ה-30 מעלות, נדחה ע"י השופטים שציינו: "ע"פ כל הממצאים הטמפרטורה היתה נמוכה מ-20 מעלות.

13:50 – השופטים מדגישים כי למרות הסתירות בעדותו של נעמן, הרי שהיא מתיישבת עם הממצאים והעדויות האחרות.

13:45 – השופטים דוחים את טענת אזריה כי המ"פ סטר לו מספר פעמים. "ההתפתחות הדרמטית בנוגע לסטירות מלמדת כי מדובר בגרסה בלתי מהימנה", קבעו השופטים.

לדבריהם, "בתחילת חקירתו הראשונה ציין המערער כי לשאלת המג"ד השיב כי ירה מכיוון שהמחבל הזיז את היד. בחקירה השנייה מסר שכלל לא זוכר שדיבר עמו. בפני בית הדין הציג גרסה אחרת, שלפיה דיבר עם המג"ד וסיפר לו על שתי הסכנות מהסכין, ומהמטען שעל המחבל".

13:30 – בשורה מעודדת לאזריה? השופטים מבקרים את עדותו של המ"פ תום נעמן וקובעים "היא היתה בעייתית. החקירה שלו נוהלה ברשלנות".

13:20 – השופטים ממשיכים להקריא את הכרעתם. עד כה הם דוחים את כל הראיות והטיעונים של צוות ההגנה. בין היתר כתבו השופטים: "לאף אחד מהעדים במשפט לא היה מניע להעליל על אזריה…אין בראיות שביקש להגיש משקל שיכול לשנות את תוצאות המשפט ואין להן נגיעה לשאלות שבמחלוקת".

עוד מדברי השופטים: "בית הדין לערעורים מתערב רק במקרים חריגים שונים. אנו לא מצאנו פסול בעדותו של החייל ששמע מאזריה כי ביקש להרוג את המחבל כנקמה. אנו לא מקבלים את הטענה שת"מ בדה את עדותו כדי להתיישר עם גישת הרמטכ"ל. גרסתו של ת"מ הייתה אחידה, רציפה וקוהרנטית. בנוסף, לא עלה בידי ההגנה להוכיח שדברי הרמטכ"ל אחרי האירוע היה בהם להשפיע על ההליך".

13:10 – השופטים החלו להקריא את הכרעתם. בתחילת הדברים לא הושמע זיכוי, מה שאומר שהערעור בכללותו לא התקבל. האם יהיה שינוי בגזר הדין (העונש)? השופטים יודיעו על כך בדקות הקרובות.

13:00 – אביו של אלאור אזריה לכלי התקשורת שניות לפני ההכרעה: "מבקש לשמור על איפוק. נקבל את ההכרעה".

ח"כ לשעבר מיכאל בן ארי מפגין מחוץ לקריה. צילום: פלאש 90

כזכור, לפני כשבוע וחצי יצא אזריה לאזרחות וסיים את שירותו הצבאי. אחרי שהיה נתון במעצר פתוח לאור הפרשה במהלך שירותו, הורה בית הדין הצבאי לקראת השחרור מצה"ל כי עד הדיון בראשית השבוע הוא ישהה במעצר בית מלא, למעט תפילות בבית הכנסת במהלך השבת.

כזכור, לאחר ההרשעה בעבירת הריגה והתנהגות שאינה הולמת נגזרו על אזריה 18 חודשי מאסר בפסק דין חמור וחריף של בית הדין הצבאי. את הערעור הגישו נציגי שני הצדדים – התביעה הצבאית, על קלות העונש, ואזריה על ההרשעה עצמה. בכל אופן, גם אם יישלח אזריה לרצות תקופת מאסר בכלא, ואפילו אם לא ינסה עו"ד שפטל לערער בפני בית המשפט העליון, יכולה הפרשה הזאת להימשך.

החייל היורה מחברון יוכל עוד לבקש המתקה של העונש אם יהיה כזה, וכיוון שפסק הדין הסופי יינתן בבית דין צבאי לערעורים, ההחלטה והסמכות בעניין הזה יעברו לאחריות הרמטכ"ל. נוסף על כך, לפי חוק השיפוט הצבאי, ועדה מיוחדת לעיון בעונש תוכל לזכות את אזריה בניכוי של מחצית מעונש המאסר שלו, בדומה לחיילים אחרים אשר נגזר עליהם עונש העולה על שנת מאסר בפועל.

מלבד דרכי הפעולה האפשרויות במסגרת צה"ל, גם בקשת חנינה מנשיא המדינה יכולה להיות אפשרית, אך רק אחרי שימוצו אפשרויות ההקלה בעונש לפי חוק השיפוט הצבאי. בקשות חנינה המתייחסות לחיילים שהורשעו בבית דין צבאי עוברות אל לשכת שר הביטחון, הפרקליט הצבאי הראשי, וראש אכ"א. הם מביעים את דעתם, וחוות הדעת שלהם מועברות עם המלצת הרמטכ"ל אל נשיא המדינה, המחזיק בסמכות בלעדית להתיר או לפסול את הבקשה, ואינו נדרש להיות תלוי בשום חוות דעת אשר תוגש בפניו.

כזכור, שלב הערעור במשפטו של אלאור אזריה הסתיים בהצעת השופטים להליך גישור. הסנגור יורם שפטל הסכים, אך התובע נדב ויסמן סרב. לבקשת השופטים התערב הפצ"ר ונערכה פגישה אחת בין הסנגוריה לתביעה, אך כצפוי היא הסתיימה בלא כלום. כעת ממתינים הצדדים להחלטה בערעור. בהחלטת השופטים נכתב כך: "הצענו לצדדים… לנסות לבוא בדברים, תוך שלנגד עינינו מונחים השיקולים הנוגעים לעניין בהיבט האינטרס הציבורי והצבאי".