צילום: פלאש 90

תקציבי ענק, עשרות עמותות: הציבור החרדי על הכוונת של 'הקרן החדשה'

100 מיליון שקל, עשרות עמותות הפועלות נגד הציבור החרדי, מימון קמפיינים בעד "שיוויון בנטל", נגד "הדרת נשים" ועוד: דו"ח חדש של ארגון 'חותם' חושף את היקף ההשקעה של 'הקרן החדשה' בניסיון "לשנות את ערכי החברה החרדית". הל"ת

דו"ח חדש שמפרסם היום (חמישי) ארגון חותם חושף את היקף התקציבים שמפנה הקרן החדשה לישראל במטרה לשנות את פניה של החברה החרדית בישראל.

הדו"ח סוקר כיצד מצד אחד מתקצבת הקרן פעילות נגד החברה החרדית, ומצד שני מפעילה תוכניות שונות הפועלות בתוך הציבור החרדי לצורך השפעה על אורח חייו.

הפעילות הישירה מול המגזר החרדי באה לידי ביטוי בקמפיינים להם הייתה שותפה הקרן החדשה בשנים האחרונות בהם ניתן למצוא את הקמפיין 'לשוויון בנטל' לגיוס בני הישיבות, פעילות משפטית לעצירת התקציבים לישיבות, קידום מסע תקשורתי נגד הציבור החרדי בנוגע ל"הדרת נשים", ומספר פעילויות לשינוי אורחות חייה של החברה החרדים – כפיית לימודי ליבה, החדרת תפיסות ליברליות ומתקדמות, חיזוק יוצאים בשאלה ופעילות ציבורית להכנסת נשים למפלגות החרדיות ברשימותיהם לכנסת.

הדו"ח מעלה כי הקרן מפתחת תכניות ומשקיעה כספים בארגונים הפועלים בקרב המגזר החרדי, במטרה להחדיר את תפיסות עולמה אל המגזר ולשנות את עמדותיו. השפעה זו כוללת פעילות להחלשת כוחן של המפלגות החרדיות בקרב ציבור תומכיהן. כך מימנה הקרן החדשה בעשור האחרון 36 עמותות הפועלות נגד הציבור החרדי בסכומים של מעל 34 מיליון דולר.

בין העמותות שתוקצבו על ידי הקרן נמצאת הלל – האגודה ליוצאים בשאלה, 'מרכז צדק לנשים' פעל לביטול 'דרך המהדרין' לגברים בציון הרשב"י במירון. 'המרכז הרפורמי לדת ומדינה' השיק קמפיין הקורא לנשים שלא לפנות מושב במטוס לבקשת חרדי, 'חדו"ש', 'התנועה הרפורמית' ו'התנועה הקונסרבטיבית' היו שותפים למאבק של 'הפורום לשוויון בנטל' נגד תיקון חוק הגיוס.

כבר שמונה שנים שארגון 'חדו"ש לחופש דת ושוויון' מנהל מאבקים נגד החברה החרדית בכמה נושאים מרכזיים: ביטול קצבאות וזכויות אברכים ובני משפחותיהם, גיוס בחורי הישיבות, חיוב לימודי ליבה במערכת החינוך החרדית, ביטול קווי המהדרין ועוד. נציין גם בשל עתירת המרכז הרפורמי לדת ומדינה הורה בית המשפט לעיריית בית שמש להסיר את כל השלטים הקוראים לצניעות בעיר. ואילו ארגון 'ישראל חופשית' פתח במאבק ציבורי נגד 'קווי המהדרין' לאחר שבג"ץ אפשר את הפעלתם.

באופן כללי מצביעים בחותם כי ארגונים מ'הקרן החדשה לישראל' שותפים במאבק לרמיסת זכויותיהם של לומדי התורה בפרט ובני החברה החרדית בכלל, ולעתים אף מובילים אותו. מאבק זה ניטש בזירה המשפטית, בזירה התקשורתית ובזירות נוספות. כך למשל 'המרכז הרפורמי לדת ומדינה', 'חדו"ש', 'התנועה המסורתית' ו'ישראל חופשית' עתרו נגד חוק הבטחת הכנסה לאברכים. כמו-כן הקרן החדשה פרסמה ברכה באתר לרגל דחיקת החרדים מהיישוב חריש וכן את מאמרו של חמי בר-אור, מראשי המאבק למען חריש פלורליסטית.

מנגד ניתן לזהות מגמה מכוונת של 'הקרן החדשה' לשינוי עמדות והחדרת רוחות זרות בחברה החרדית כדי ליצור שינוי פנימי עמוק בקרבה, וכן ייעוץ בחשיבה אסטרטגית ובהקמת מערכות לביצועו.

"בדו"ח המיוחד שהוצאנו נחשפה היקף הפעילות של הקרן החדשה, נגד המגזר החרדי כיעד מרכזי. כאשר מצד אחד הקרן נלחמת בציבור החרדי ובעולם הערכים שלו, וביד השנייה ארגוני הקרן חודרים לתוככי הציבור החרדי ומנסים לייצר שינוי תודעתי ולשנות את עולם הערכים שלו, תוך שימוש בתקציבי עתק לקידום מגמותיהם" אומרים בארגון חותם אשר הפיקו את הדו"ח.

"לאור חוסר המודעות בציבור החרדי לפעילות האינטנסיבית של הקרן, מנסים בקרן החדשה לרתום את ההצלחות שלהם בפגיעה פוליטית במפלגות החרדיות ולהתערבות חסרת תקדים בכוח הפוליטי של הציבור החרדי. ישנה חשיבות עליונה שהציבור החרדי יהיה מודע למטרות העל של הקרן החדשה ולמלחמות שהיא מייצרת נגד הציבור החרדי", הוסיפו בחותם.

קרא עוד בנושא:

פועלות גם נגד המדינה: הפרצוף האמיתי של נשות הכותל נחשף

עד שכולנו נתמוטט / קריאת השכמה מאת חיים ולדר

3 תגובות

שבכל דור ודור…. והקב"ה מצילנו מידם

אז תכלס, מה אפשר לעשות?

נורא נוראות!
המידע הזה חייב להגיע לציבור החרדי!!!

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *