פסיקת בג"ץ האוסרת כליאת מסתננים המסרבים לעזוב מרצונם את ישראל הובילה למתקפה חריפה מצד המערכת הפוליטית שם מצהירים על תיקון לחוק • בינתיים, עשרות תושבי דרום תל אביב מפגינים: זכויות האדם של המסתננים חשובות יותר מזכויותינו?

בתגובה לפסיקת בג"ץ המסתננים אמר שר הפנים אריה דרעי כי "ההחלטה שלא לאפשר למדינה להוציא מהארץ מסתננים בניגוד לרצונם היא בעייתית מאד. זה לוקח מאיתנו כמדינה כלי חשוב מאד ומותיר לכל מסתנן שרוצה בכך להישאר בארץ. דיברתי מיד לאחר פסיקת בג״ץ עם שרת המשפטים איילת שקד ואמרתי לה כי בכוונתי לשקול תיקון לחוק שיאפשר למדינה להוציא מסתננים מהארץ בניגוד לרצונם.

לדברי דרעי, "אנחנו חייבים לדאוג לאזרחי מדינת ישראל, תושבי דרום תל אביב וערים נוספות שחייהם אינם חיים", עם זאת, שר הפנים הוסיף, "אני שבע רצון מכך שבג״ץ אישר לנו להמשיך להוציא מסתננים למדינה שלישית ואנו נמשיך בכך בכל האמצעים העומדים לרשותנו".

ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיב להחלטת בג"ץ ואמר כי יש לחזק את סוגיית האכיפה בנושא המסתננים. "המדיניות נשענת על שלוש רגליים: הגדר שהקמנו בדרום ובלמה לחלוטין את המסתננים, ההסכם עם מדינות אפריקניות להעברת מסתננים אליהן וסוגיית האכיפה – נצטרך להביא תיקון חקיקה כדי לאפשר מימוש הסכמים אלה".

שרת המשפטים איילת שקד התבטאה אף היא בחריפות לפסק הדין של בג"ץ ואמרה כי בכוונתה לעבוד יחד עם שר הפנים על תיקון חקיקה שיאפשר את ההרחקה גם ללא הסכמתם. לדבריה, "בית המשפט העליון לקח מידי המדינה את מנוף הלחץ ששימש בידה להרחקת מסתננים בלתי חוקיים והפך את חוסר שיתוף הפעולה למתגמל. את המלחמה הזו נילחם עד שנשיג את התוצאות הדרושות".

מוקדם יותר השר לביטחון הפנים גלעד ארדן תקף את החלטת בג"ץ מפני שלטענתו היא "מרוקנת מתוכן את מדיניותה ההרחקה ומותירה את המדינה ללא כלי אפקטיבי להוצאת המסתננים". בציוץ בטוויטר הוסיף ארדן כי "על פי פסק הדין, המדיניות לא תהיה אפקטיבית שכן המסתנן יעדיף לשבת 60 יום בכלא ולהישאר בישראל מאשר לעבור לגור ברואנדה או אוגנדה. במצב המשפטי שנוצר עלינו לקדם תיקון חקיקה דחוף שייתן כלים בידי המדינה להמשיך בתהליך הוצאת המסתננים".

סגנית שר החוץ ציפי חוטובלי תוקפת את החלטת בג"ץ בעניין המסתננים ואומרת: "לא יתכן שפעם אחר פעם מערכת המשפט הישראלית מעניקה עדיפות לזכויותיהם של מהגרים בלתי חוקיים, על פני זכותם של אזרחי ישראל, תושבי דרום תל אביב ומקומות אחרים". סגנית השר חוטובלי הוסיפה כי היא תומכת ביוזמת ראש הממשלה לחוקק חוק שיאפשר גירוש למדינה שלישית גם ללא הסכמה.

מנגד, בשמאל כמובן בירכו על פסיקת בג"ץ. ח"כ מיכל רוזין (מרצ), יו"ר ועדת העובדים הזרים לשעבר, אמרה בתגובה להחלטת בג"צ בנוגע לגירוש מבקשי מקלט למדינה שלישית: "טוב עשה בג"צ שקבע שלא ניתן לכפות הרחקה באמצעות ענישה בכליאה. עם זאת, הרחקה למדינה שלישית בהסכמים חשאיים, אינו פתרון ראוי. מעדויות רבות שעולות בשנים האחרונות ממבקשי מקלט שגורשו מישראל, עולה חשש כבד שהממשלה שולחת אותם למצבים קשים של חוסר מעמד, פרנסה וביטחון אישי, ולעתים אף חזרה לתופת ממנה הם ברחו. כל אלו לא נבדקו וכל ההתקשרות עם המדינות חסויה בהוראת ממשלה.

"בכהונתי כיו"ר הוועדה לעובדים זרים בכנסת, הצעתי תכניות אלטרנטיביות לפיזור מבקשי המקלט המתגוררים בישראל לפי חלוקה גאוגרפית מחודשת, בכדי להקל על תושבי דרום תל אביב ולהוות פתרון הומניטרי ראוי למבקשי המקלט. הממשלה, עד היום, נוקטת בהזנחה פושעת במדיניות של הטמנת הראש בחול ללא פתרון ראוי למצוקה שהיא עצמה יצרה. יש לוודא שכל מהלך שהמדינה עושה ביחס למבקשי המקלט יגובה בשיתוף פעולה מלא עם נציבות האו"ם לפליטים ובהתאם לאמנות הבינלאומיות עליהם ישראל חתומה".

ח"כ דב חנין מסר: "אני מברך על האיסור לכליאה של מבקשי מקלט ללא הגבלת זמן. לצד זאת, נמשיך להאבק נגד גירוש מבקשי מקלט ללא בדיקה אמיתית של הבקשות שלהם. אני קורא לממשלה לקדם מדיניות שמציעה פתרונות אמיתיים גם לקבוצת מבקשי המקלט שכבר כאן וגם לדרום ת"א שתושביו נושאים כיום בנטל ההזנחה והעדר מענה רציני לסוגייה".

בתוך כך, עשרות בני אדם משתתפים הערב (שני) בהפגנה בשכונת נווה שאנן בדרום תל אביב נגד פסיקת בג"ץ הפוסלת כליאת מסתננים שמסרבים להרחקתם למדינה שלישית מעל חודשיים. מנהיגת המאבק, שפי פז, אמרה במהלך ההפגנה כי היא קוראת לממשלה לחוקק חוק במהירות שיעקוף את החלטת בית המשפט.

"אנחנו מנהלים את המאבק כבר 10 שנים והוא נוגע לקיום שלנו", אמרה פז. "הממשלה מנסה לחוקק חוקים ובג"ץ פוסל, מעוות ומסרס. יש הסכמים סדורים עם מדינות אפריקניות ובג"ץ אפילו אישר אותם. הוא לא יכול מצד אחד לומר שאפשר לגרש ומצד שני לומר שאין דרך לעשות זאת. ברגע שבג"ץ מבטל את הסנקציות אין מה לעשות יותר".

פז הוסיפה כי היא חשה ש"זכויות האדם של המסתננים חשובות יותר מהזכויות שלנו. בג"ץ צריך לזכור שאנחנו הריבון. העם אמר את דברו והוא רוצה להרחיק אותם מכאן. אנחנו נמשיך להפגין מול ביתה של מרים נאור עד שהמאבק יישא פרי. אנחנו פונים גם לממשלה – היא צריכה להסדיר את הנושא ולחוקק חוק שיעקוף את הפסיקה המטופשת הזאת".

בג"ץ אסר לכלוא מסתננים, אך אישר גירוש מרצון למדינה שלישית