תחנת דלק בצומת ניות בירושלים. צילום: פלאש 90

תושבי רחביה וניות מוטרדים: האם הם יפונו בקרוב מבתיהם?

את סיפור קרקעות הכנסייה בירושלים אין צורך להציג לאיש. מאות ואולי אלפי משפחות בשכונות יוקרה בעיר חוששות מפני היום בו יפקעו הסכמי החכירה עם הכנסייה היוונית אורתודוכסית וזו תדרוש את הקרקע. בכנסת החלו לגלגל יוזמה לפתרון הבעיה

את סיפור קרקעות הכנסייה בירושלים אין צורך להציג לאיש. מאות ואולי אלפי משפחות בשכונות יוקרה בעיר חוששות מפני היום בו יפקעו הסכמי החכירה עם הכנסייה היוונית אורתודוכסית וזו תדרוש את הקרקע ששווייה נאמד במיליארדים.

לפני מספר חודשים רכשו אנשי עסקים מהכנסייה קרקע עליה בנויות כיום למעלה מאלף דירות בשכונות יוקרתיות כמו ניות, עמק המצלבה וטלביה. הרכישה הכניסה את תושבי הבתים הבנויים על הקרקעות ללחץ גדול שכן די ברור מהו יעד המכירה. אנשי עסקים לא משלמים מיליונים לשווא.

ביזנעס שימושי

חברת הכנסת רחל עזריה (כולנו), תושבת ירושלים וחברת מועצת העיר לשעבר, הגישה הצעת חוק פרטית המבקשת להפקיע את הקרקעות שהיו בבעלות הכנסייה ונמכרו אחרי תש"ע. לפי הצעת החוק תשלם המדינה פיצוי לרוכשי קרקעות הכנסייה ושר האוצר הוא זה שיקבע את גובה הפיצוי.

במילים אחרות, גם עזריה מבינה שהמדינה לא יכולה להרשות לעצמה לשלם את המחיר המלא של השווי הפוטנציאלי של הקרקעות שעשוי להגיע למיליארדים רבים בשל העובדה שמדובר בקרקעות במיקומים יקרים מאוד בירושלים שגם כך מרקיעה שחקים במחירי הבתים.

לא ברור עד כמה גדולים סיכוייה של ההצעה לעבור את ועדת השרים לחקיקה למרות שארבעים חברי כנסת כבר הביעו את תמיכתם בה. מאידך, יושב ראש ועדת השרים, שרת המשפטים, חה"כ איילת שקד (הבית היהודי), הקימה לאחרונה צוות ייעודי לבדיקת סיפור הקרקעות. בראש הצוות העמידה השרה את עורך הדין ארז קמיניץ, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, ללמדנו כמה חשובה עבודת הצוות.

מטרת הצוות לגבש דרכים בהן ניתן יהיה להתמודד עם השלכות עסקת המכירה. שקד אמרה כי "המדינה תמצא את הפתרון המאוזן והראוי כך שלא ייפגעו זכויותיהם של התושבים באזור תוך השמת דגש על זכות הקניין". נציין כי מעבר לאלפי האנשים שיושפעו מעסקת רכישת קרקעות הכנסייה, ישנם עוד אלפים אחרים שבתיהם יושבים על קרקעות כנסייה שהסכמי החכירה לגביהן יפקעו בעשורים הקרובים.

מקור: http://bizzness.net/

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *