כלי תקשורת ערבים מדווחים כי לפנות בוקר תקפו מטוסי חיל האוויר מרכז לפתוח נשק כימי ואחסון טילים במחוז חמאת שבמערב סוריה. אמש אישר האו"ם כי אסד עשה שימוש בנשק כימי עשרות פעמים במהלך מלחמת האזרחים

שוב תקיפה ישראלית בסוריה: בצל האיומים המפורשים של בכירים ישראלים נגד ההתבססות האיראנית בסוריה תקפו מטוסי חיל האוויר יעד במחוז חמאת שבמערב המדינה – כך טוענים כלי תקשורת ערביים.

ע"פ הדיווחים, המתקן שהותקף היה בסיס לפיתוח נשק כימי ואחסון טילים. ישראל מסרבת לאשר או להכחיש את הדיווח.

כזכור, חוקרי האו"ם הודיעו אמש (רביעי) שכוחותיו של נשיא סוריה השתמשו בנשק כימי עשרות פעמים במהלך מלחמת האזרחים שמשתוללת במדינה ב-6 וחצי השנים האחרונות.

בממצאים החד-משמעיים ביותר שמצאו עד כה כחלק מחקירת השימוש בנשק במהלך העימות, ועדת האו"ם המיוחדת קבעה כי מטוסי קרב של צבא אסד הפציצו את ח'אן שיח'ון שוב ושוב בפצצות גז מסוג סארין בחודש אפריל וגרמו למותם של לפחות 80 אזרחים.

"כוחות הממשלה המשיכו להשתמש בנשק כימי נגד אזרחים באזורי התנגדות, ובמקרה החמור ביותר השתמש חיל האוויר הסורי בסארין בח'אן שיח'ון שבמחוז אידליב, והרג עשרות, רובם נשים וילדים", נכתב בדוח של משלחת החוקרים האמונים על פיקוח האיסור של שימוש בנשק כימי, שהכריזה במפורש שנשיא סוריה אסד ביצע פשעי מלחמה.

בחודשים האחרונים כבר אומת השימוש בסארין, גז עצבים קטלני שאת כל מצבוריו הייתה אמורה סוריה להשמיד כחלק מההסכם בין ארצות הברית לרוסיה ב-2013, שהושג אחרי המתקפה הכימית הקטלנית בפרברי דמשק. עם זאת, הדוח, שחובר בידי צוות משימה מיוחד של הארגון הבינלאומי נגד נשק כימי, לא קבע עד היום מי עשה את השימוש בגז.

בסך הכול, חוקרי האו"ם תיעדו 33 מתקפות כימיות – 27 בוצעו בידי כוחות המשטר, כולל שבע מתקפות בין 1 במרץ ל-7 ביולי. האחראים ליתר המתקפות טרם זוהו. הדוח התבסס על 43 עדי ראיה, קורבנות וצוותי חירום שהיו קשורים למתקפה, כמו גם על תמונות לוויין, תמונות של שרידי ההפצצה ועל אזהרות מוקדמות.

אסד ואנשיו הכחישו שוב ושוב שנעשה שימוש בנשק כימי במהלך מלחמת האזרחים המדממת בסוריה. לאחר שהטבח הכימי במחוז אידליב פורסם בחודש מארס האחרון, והובילו לתקיפה אמריקנית של הבסיס הצבאי ממנו המריאו המפציצים הסוריים, הסביר אסד כי תקיפותיו בח'אן שיח'ון פגעו במחסן אמצעי לחימה השייך לכוחות המורדים – ומשם דלף הנשק הכימי האסור. בדוח פסלו חוקרי האו"ם את הטענה הזו והטילו את האשמה על אסד.

עשור לתקיפת הכור בסוריה: איך היה נראה האיזור עם נשק גרעיני?

דיווח: יעד התקיפה בדמשק "רכבת נשק" מאיראן • סוריה מאיימת ב"תגובה כואבת"