בשל חולשתו, לא ישתתף מרן ראש הישיבה בכינוס המשותף של מועצות גדולי וחכמי התורה היום בירושלים. במקביל, באם לא יהיה שינוי של הרגע האחרון, צפוי מרן שר התורה להגיע לכינוס למרות שאינו חבר במועצת, על מנת להשתתף במאבק למען השבת

היום בשעות הערב יתכנסו מרנן ורבנן גדולי ישראל, אדמו"רים, רבנים וראשי ישיבות, החברים במועצות גדולי וחכמי התורה לכינוס היסטורי ומשותף בעקבות התרבות חילולי השבת בתמיכה ממשלתית.

מרן ראש הישיבה, הגראי"ל שטיינמן שליט"א, ככל הנראה ייעדר מהכינוס המשותף, וזאת בשל חולשתו הרבה. ח"כ אורי מקלב אמר הבוקר בראיון לקול ברמה כי "מרן הגראי"ל שטיינמן הודיע מלכתחילה שלא יגיע לכינוס המועצות, בטח לא בירושלים. אבל קיבלנו את ברכתו ואת הסכמתו לכינוס".

בשעות האחרונות מסתמן כי באורח נדיר, יגיע מרן שר התורה הגר"ח קנייבסקי שליט"א להשתתף בכינוס המועצת המשותפת למועצות גדולי התורה של אגודת ישראל ודגל התורה, יחד עם מועצת חכמי התורה של ש"ס, זאת, למרות שהגר"ח עצמו אינו חבר במועצת גדולי התורה. הגר"ח צפוי להגיע למרות שהכינוס נערך בירושלים.

לדברי מקורביו, מרן שליט"א הביע את רצונו להשתתף על מנת לחזק את המאבק למען שמירת כבוד השבת המחוללת בראש חוצות ובתמיכה של גורמים בכירים מתוך הממשלה. ההכרעה הסופית עדיין לא התקבלה, והכל תלוי במצבו הבריאותי של מרן הגר"ח בשעות הערב, אך ייעשו כל המאמצים על מנת לאפשר את ההשתתפות הנדירה בכינוס ההיסטורי.

היום בירושלים: כינוס משותף למועצות גדולי וחכמי התורה

כפי שדיווחנו, עוד לפני הכינוס בפועל, רושמים הנציגים החרדים הישגים. שר העבודה והרווחה חיים כץ התחייב אתמול בפני נציגי המפלגות החרדיות ש"ס ויהדות התורה כי בחודש הקרוב, עד לאחר תקופת החגים, לא יתקיימו עבודות תשתית של רכבת ישראל בשבת. בהמשך לפגישה עם מנכ"ל משרד העבודה והרווחה בנושא השבת, מסר יו"ר סיעת ש"ס בכנסת, חכ הרב יואב בן צור כי סוכמו הדברים הבאים:

1. הוועדה המאשרת עבודות בשבת תבחן לעומק מתן היתרים לעבודה בשבת תוך התחשבות והתבססות על שיקולי פיקוח נפש וחוות דעת מקצועית.
2. העבודות לחודש הקרוב יופסקו.
3. הוועדה המאשרת היתרים לעבודות בשבת תדון בבקשות בהתראה ארוכה יותר מזו שהייתה עד כה ובשאיפה ל 5 ימים מראש.

ח"כ בן צור ציין כי הישגים חשובים אלו הם רק חלק מהדרך להסדרת מעמד השבת כראוי למדינה בעלת צביון יהודי והוסיף כי פעילות יו"ר תנועת ש"ס ושר הפנים אריה דרעי, ראשי הסיעות החרדיות וחברי ועדת הארבעה נותנת מענה מקיף לנושא חשוב כמו השבת בישראל. עוד הוסיף ח"כ בן צור כי השבת היא יום חופש שוויוני אליו ראוי כל אזרחי ישראלי ללא קשר למעמד, דת וגזע.

בהודעת משרד הרווחה נכתב כי "ברוח חודש אלול, חודש הרחמים והסליחות, שר העבודה והרווחה חיים כץ הנחה את הגורמים המקצועיים לבחון את ההיתרים להעסקת עובדים ברכבת ישראל ביום מנוחתם השבועית, ולנהוג בתקופת חגי תשרי בשים לב לרגישות הציבור באותם הימים ולחשיבות ימי התשובה לעם היהודי".

"כמו כן שר העבודה והרווחה שוקל להנחות את גורמי המקצוע במשרד לבחון את בקשות הרכבת מוקדם ככל האפשר על מנת להימנע מלחצים שיכולים להיווצר בשל לוח זמנים דחוק".