גם אתם שקלתם לתבוע את חברת התחבורה הציבורית בבית משפט לתביעות קטנות? לא תמיד זה משתלם. חרדי תושב בית שמש נאלץ לשלם 1,500 ש"ח הוצאות משפט. למה? "כי ככה בא לשופט באותו בוקר. מה אפשר לעשות? להמר על מצב רוחו?"

בית משפט לתביעות קטנות נועד להנגיש את הצדק לאזרח הקטן נטול הממון שאינו יכול להרשות לעצמו להתעמת עם עורכי הדין היקרים של החברות הגדולות. תנאי הסף לתביעה בבתי משפט אלה נמוכים במכוון ומאפשרים גם לאנשים קשי יום לקבל את יומם בבית המשפט.

זהו אחד הטרנדים הלוהטים כיום בציבור בכלל ובזה החרדי בפרט. בציבור החרדי עוסקות רוב התביעות בתחבורה הציבורית, ואפשר בהחלט להבין למה. בהיותו ציבור בעל רמת מינוע נמוכה, מוצא את עצמו הציבור החרדי נפגע יותר מכל ממחדליהן של חברות התחבורה הציבורית. יש בין התובעים כאלה שמקבלים פיצויים נדיבים של אלפי שקלים, אבל מתברר שלא כולם כך.

ביזנעס שימושי

לפני כשבוע נדונו בבית המשפט לתביעות קטנות בבית שמש שתי עתירות נפרדות שהגישו תושבים חרדיים כנגד חברת 'סופרבוס' הפועלת בעיר. לפי דיווח של ש. קאליש ב'חדש בית שמש', לא רק שהשניים הללו לא קיבלו פיצויים אלא אף יצאו וידיהם על ראשם. הם אף נדרשו לשלם לחברת התחבורה תשלום של הוצאות משפט. אומנם לא מדובר בסכומי עתק, אלא בכמה מאות שקלים, אבל ברור שלא לכך התכוונו העותרים. מה גם שכאמור, התובעים בתביעות קטנות אינם בעלי ממון אלא אזרחים מן השורה.

לפיכך חשוב להציג גם את הצד השני של המטבע בתביעות קטנות. מי שרוצה לגשת לבתי משפט אלה צריך לקחת בחשבון שהוא יכול גם להפסיד מכך, וכפי שכתבנו, כבר היו דברים מעולם. שתי התביעות האמורות נדחו בתוך יום אחד. ובשני מהמקרים נפסק כי על התובעים לשלם הוצאות משפט.

ישראל, תושב רמת בית שמש מספר: "ראיתי שפורסמו כמה כתבות אודות 'תביעה בתביעה קטנה' ועל פיצויים שקיבלו, אז שתדעו, שזה ממש לא תמיד ככה, ואין סיבה לעודד את האנשים לכיוון הזה. אני במקרה של דילוג אוטובוס, ושילמתי על טנדר חילופי, ולמרות כל האסמכתאות שהבאתי, ודרך חברה שעוסקת בהכנת תביעות למקרים כאלו, לא עזר כלום ושילמתי גם הוצאות משפט בסך 1,500 שקלים!!! למה? כי ככה בא לשופט באותו בוקר. מה כן אפשר לעשות? להמר על מצב רוחו של השופט…".

כך או כך, לטובת הציבור אנו מציגים גם הצד השני של המטבע. כמובן בלי לנקוט עמדה. ולכן, מי שמבקש לצאת ולתבוע בבית המשפט לתביעות קטנות, ראוי שיבדוק היטב לקראת מה הולך, והאם יש קייס משפטי לתביעה שלו. במאמר מוסגר, בשיחה עם עורך דין ותיק, אמר האיש ל'ביזנעס': "הבעיה היא שלאחרונה ישנן חברות שהפכו את התביעות הללו למקור פרנסה. השופטים לא אוהבים את זה. כל הרעיון בתביעות קטנות זה שהתובע אינו מיוצג. ברגע שיש מאחוריו חברה, הוא למעשה שווה כוחות לחברה אותה הוא תובע וזה הפוך מכוונת המחוקק".

מקור: http://bizzness.net/