אחרי חשיפת ראש השב"כ כי חמאס מעמיקה הקשרים האסטרטגיים עם איראן ומבססת מאחז בלבנון, מזהיר בכיר בארגון הטרור אש"ף כי בכירים בחמאס ובחיזבאללה נפגשו לאחרונה, וכי הם מתכננים מתקפה משולבת נגד ישראל, בחסות איראנית

האם ארגוני הטרור יפתחו במתקפה משולבת נגד ישראל? ראש השב"כ, נדב ארגמן, אמר אתמול במהלך סקירה ביטחונית לשרי הממשלה כי חמאס מוכן לעימות עם ישראל ובד בבד הוא מעמיק את קשריו האסטרטגיים עם הציר השיעי בהובלת איראן ומבסס בחסותו מאחז בלבנון.

ארגמן אינו נכנס לפרטים הקטנים אולם מי שעוקב אחד תנועת בכירי החמאס בחודשים האחרונים יכול להתרשם כי לא מדובר רק בביקורי נימוסין אלא בפגישות עבודה כדי שיאפשרו לחמאס להשתקע בלבנון ובעיקר במוקדי הכוח שלו באזור מחנות הפליטים של צור וצידון.

על פי בלוג המודיעין אינטלי טיימס, לאחרונה ביקרו בלבנון נציגים בכירים של תנועת החמאס ובהם: מוסא אבו מרזוק, איימן שאנה, ג'יהאד טאהא וגם אלמנטים המשתייכים לזרוע הצבאית של חמאס חו"ל כדג' סלאח אל ערורי שמופקד בפועל על מבצעי פיגועים בשטחי יהודה ושומרון. את האורחים ליוו נציגי חמאס בלבנון, אוסאמה חמדאן ועלי ברקה.

האורחים מהחמאס ניהלו מספר פגישות עבודה עם שלושת השחקנים המרכזיים בלבנון: אגף הביטחון הכללי שאחראי על אבטחת הביטחון הלאומי של לבנון ומעוניין בגורם שישליט סדר במחנות הפליטים המאכלסים מאות אלפי פליטים פלסטינאים המחולקים למליציות שונות.

שגרירות איראן שאחראית בפועל על קשרי הגומלין עם ממשלת לבנון וארגון החיזבאללה השולט על דרום לבנון ומעונין גם הוא בצמצום החיכוך עם מחנות הפליטים שבמרחב צור וצידון שמהם צומחים אלמנטים ג'יהאדיסטים שמזוהים עם דאע"ש. והאחרונים, ראשי ההנהגה של מחנה הפליטים "עין אל חילווה", הגדול מסוגו בלבנון, המתנהל ללא ריבון מדינתי כחלק מהסכם המונע מצבא לבנון להחיל את הסדר במקום.

החשש בישראל הוא כי חמאס מעוניין להקים "מפקדה אחורית" במחנה הפליטים "עין אל חילווה" הנחשב לאזור ללא ריבון ובמסגרת "הכוח להשלטת הסדר" שהקים יחד עם הג'יהאד האסלמי והחזית העממית, יוכל למעשה להעמיד מליציה חמושה שבזמן נתון תופעל באופן כזה או אחר מגבול דרום לבנון או להמשיך ולנהל מבצעי עומק בשטח ישראל.

בתוך כך, מקור ביטחוני בכיר באש"ף המקורב לנשיא אבו מאזן סיפר לאל-מוניטור בעילום שם כי על פי מקורותיו בחמאס, התקיימו בשבועות האחרונים כמה פגישות בין חמאס לחיזבאללה. הפגישות הללו נועדו לתכנן מערכה נרחבת נגד ישראל, בהשראת איראן. כפי שרואה זאת אותו מקור בכיר באש"ף, האיראנים שואפים לזרוע כאוס באזור, בתגובה למה שנתפס כפרובוקציה אמריקאית נגד הסכם הגרעין, וגם נגד הקואליציה שהקימו הנשיא דונלד טראמפ והמלך הסעודי סלמן עם מצרים, ירדן ועוד כמה מדינות ערביות ומוסלמיות.

המקור באש"ף אינו פוסל מתקפה משולבת של חיזבאללה נגד ישראל, הן מלבנון והן מסוריה, אם בסוף 2017 ואם בתחילת 2018. כשנשאל מה תהיה עמדתה של הנהגת הפתח במקרה שכזה, ענה המקור נחרצות, "אנחנו לא מעוניינים בהתפתחות שכזו; אבו מאזן הוא איש של שלום. אבל בנסיבות הקיימות, ובהתחשב בקיפאון הפוליטי המוחלט, נצטרף למאבק למען עצמאות פלסטין, עם מזרח ירושלים כבירתנו". אל-אקצא והכיבוש הישראלי יהיו למוטו המשולב של הידרדרות אלימה שכזו.

המקור הבכיר באש"ף הקפיד להישמע מזהיר, ולא מאיים, כשאמר שיש עדיין זמן לצעדים כלשהם במסלול הדיפלומטי, באופן שימנע את מעגל האלימות. הוא הוסיף כי ברשות הפלסטינית יכולים למלא תפקיד קונסטרוקטיבי בניסיון למנוע הסלמה, בשיתוף פעולה עם מצרים, ירדן וסעודיה. אלא שלדבריו, פריצת דרך דרמטית בחזית הדיפלומטית בסוגיית פתרון שתי המדינות חיונית כדי למנוע הסלמה שכזו.

בהנהגה הפלסטינית ביקשו מממשל טראמפ להכריז פומבית על תמיכתו בפתרון שתי המדינות, להכיר ביוזמת השלום הערבית מ-2002 כבסיס למשא ומתן לשלום עם ישראל, לקרוא לישראל להקפיא את הבנייה בהתנחלויות, ולכנס פסגה כדי להתניע מחדש את תהליך השלום לקראת פתרון שתי המדינות. "זה חייב לקרות לפני שיהיה מאוחר מדי", קבע המקור. הוא רמז כי במקרה של הסלמה, בהנהגת הפתח יכריזו על ממשלת אחדות פלסטינית עם חמאס.

ראש השב"כ: בחסות איראנית, בונה חמאס מאחז בלבנון