ש"ס ויהדות התורה קיימו היום ישיבת סיעה משותפת בעקבות פסילת חוק הגיוס ע"י בג"ץ. בפתח הישיבה מחו הח"כים על הפסיקה השערורייתית והבטיחו להביא סוף למצב האבסורדי • "כחלון הבטיח שהוא יתמוך בפסקת ההתגברות בחוק הגיוס"

פחות מיממה לאחר הפסיקה השערורייתית של בג"ץ בענין חוק הגיוס קיימו בצהרים הסיעות החרדיות ישיבת סיעה משותפת בכנסת. מיד לאחר סיום הישיבה יערך דיון פנימי בהשתתפות היו"רים דרעי, ליצמן וגפני.

בפתח הישיבה מחו חברי הכנסת בתוקף על החלטת בג"ץ והגדירו אותה "שפל חדש". הח"כים הדגישו כי לא מדובר בבעיה פנימית של החרדים אלא של כל הכנסת, מאחר והחלטת בג"ץ מביאה את ההתערבות המשפטית לרמה כזו שהיא מייתרת למעשה את הצורך בכנסת.

"הפסיקה אתמול היא בעיה עבור כל הכנסת. תהיו בטוחים שאנחנו נסתדר. יש לנו הסכם קואליציוני שמחייב את כל השותפים, ככה שהם יתמכו בכל חוק חלופי שנביא. אבל יש פה הצטברות של התערבות שיפוטית ופסילת חוקים רבים במגוון תחומים ע"י בג"ץ. לא יכול להיות שיש בחירות ומישהו אחר מנהל בסוף את המדינה, אנחנו עובדים אצל שופטי בג"ץ, זה לא ייתכן…השתנו סדרי שלטון", הסביר השר אריה דרעי.

הוא הוסיף: "זה עניינים עקרוניים שחברי הכנסת אמורים להחליט עליהם. בנושא דרום תל אביב שנים של עבודה בג"ץ השליך לפח. או שניתן את המפתחות לבג"ץ או שנחזיר את הכוח לכנסת".

השר יעקב ליצמן הציג את התכנית המעשית להתמודדות עם המצב החדש: הוספת פסקת ההתגברות בנושא חוק הגיוס. לטענתו, גם כחלון לא יהווה מכשול מאחר שהוא הבטיח לתמוך בפסקה בהקשר הספציפי של חוק הגיוס. "מעניין שהשופטים המתינו ליום האחרון שלהם בתפקיד בשביל ההחלטה הזו", עקץ ליצמן את השופטים.

יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני, אמר בישיבה: "השופטים הקדיחו את תבשילם וחצו את הקו האדום. הוויכוח הזה צריך להפסק, הכנסת נבחרה על ידי הציבור".

סגן השר פרוש אמר: "צריך להבהיר שאין שום אפשרות לחוקק חוק אחר, המקסימום שיכולנו ללכת זה החוק הנוכחי. אנחנו צריכים להיות במצב שכל הרוצה ללמוד תורה יוכל לעשות זאת ולקבל דחייה. אבל אין חוק אחר".

כזכור, אתמול החליט בית המשפט העליון לקבל את העתירה נגד חוק הגיוס ולהורות על ביטולו בתוך כשנה. מדובר בתיקון לחוק שחוקקו המפלגות החרדיות בשנת 2015, תיקון שעל פי קביעת בג"ץ "בלתי מידתי ובלתי חוקתי". "כשבוחנים את הוראות ההסדר נדבך על גבי נדבך מתברר כי קיים כשל עמוק ביכולתו לממש את המטרה של צמצום משמעותי של אי השוויון בחלוקה בנטל השירות הצבאי", נכתב בהחלטת השופטים.

"בפסק הדין שניתן היום, קבעו כל השופטים כי הסדר הגיוס החדש פוגע בשוויון", נכתב בהחלטת בית המשפט. "שמונה מבין תשעת השופטים בהרכב קבעו כי הסדר הגיוס החדש נכשל כבר במבחן המידתיות הראשון, מבחן הקשר הרציונלי, שעניינו ההתאמה בין ההסדרים בחוק לבין תכליתו".

//www.jdn.co.il/breakingnews/883897

כותרות העיתונים החרדים בבוקר שאחרי, היו לוחמניות מהרגיל. "עוד התערבות שיפוטית אגרסיבית בסמכויות הרשות המחוקקת שופטי בג"צ ביטלו חוק המעגן את דחיית גיוסם של מי שתורתם אומנותם", נכתב בכותרת הראשית של העיתון "המודיע", שמכנה את שופטי העליון "שליטי המדינה".

בעיתון יתד נאמן הדגישו בלבן על גבי שחור כי "בג"ץ נגד עולם התורה", כאשר בכותרת אדומה עליונה כתבו כי מדובר ב"דיקטטורה שיפוטית". "הערכאה השיפוטית יצאה למלחמה נגד לומדי התורה ונוסף גם הוא על שונאינו. הוריקן בעוצמה של דרגה 6 פגע בלב העם היהודי ומנסה לזרוע חורבן והרס. בריונות משפטית כזו יכולה לקרות רק כשמדובר בחרדים. כשמדובר בלומדי תורה אפשר לשבור את כל ההבנות, לדלק על כל האי היגיון ולהחליק את כל העיוותים".

בעיתון המבשר כתבו בכותרת הראשית: "כאשר יענו אותו כן ירבה וכן יפרוץ: היהדות החרדית מלוכדת נגד החלטת בג"ץ – רבבות לומדי התורה ימשיכו לשקוד על תלמודם כבימים ימימה". במאמר המערכת נכתב: "על בג"ץ להבין בהקדם את גבולות השפיטה שלו. הוא יכול להכריע במסגרת הגבולות שהעניק לו החוק בכל הקשור לחוקי המדינה, ככל שאינם נוגעים לענייני הדת והתורה. אלו מצויין בטרטוריה עצמאית שאין מי שיאמר לגבם מה תעשה ומה תפעל".

"אין כל משמעות להחלטה", נכתב ונטען כי בג"ץ יורה בלגיטימיות שלו. "שום סטנדר לא יזוז ממקומו ושום גמרא לא תסגר אחריה בשל פסיקת בג"ץ כזו או אחרת. שומר תורה יודע ומחויב לכך שחוקי תורת אמת עומדים מעל להכרעות הבל שהיום כאן ומחר בפח. בג"צ לא חוקתי השקוע בבועה ומנותק ממסורת ישראל".