טראמפ ונתניהו בפגישתם הקודמת בבית הלבן. צילום: לע"מ

בכיר בבית הלבן: "ארה"ב לא תאפשר לאיראן להשתלט על סוריה"

האם מאמציו הדיפלומטיים של ראש הממשלה ישאו פרי? גורם בכיר בממשל האמריקני מגלה כי הנשיא טראמפ הצהיר באזניו ש"ארצות הברית לא תאפשר לאיראן להשתלט על סוריה" וכי היא "לא תשאיר את ישראל לבד בזירה"

בפמליית ראש הממשלה ממשיכים להיערך לפגישתו עם נשיא ארה"ב בהמשך השבוע. במוקד הפגישה: ניסיונות ההתפשטות של איראן במזרח התיכון בכלל ובסוריה בפרט, כאשר נתניהו ימקד את מאמציו במניעת ההתבססות האיראנית בדרום סוריה – סמוך לגבול עם ישראל.

בענין הזה ראש הממשלה יכול למצוא סיבות לאופטימיות: גורם בכיר בממשל האמריקני מגלה כי קיים דיון בנושא עם הנשיא, וכי דונלד טראמפ אמר לו באופן חד וברור ש"ארה"ב לא תאפשר לאיראן להשתלט על סוריה. ארה"ב לא תשאיר את ישראל לבד בזירה" – כך חושף הבוקר העיתון 'ישראל היום'.

לטענת אותו בכיר, "בארה"ב מתקיימים דיונים מעמיקים על סוריה שאחרי תום מלחמת האזרחים. "אנחנו מוכנים לכל התרחישים. לא ניתן לפגוע באינטרסים הביטחוניים של ישראל באזור" כך בדיווח.

איראן מתבססת בגבול הצפוני של ישראל במקביל לתמיכה בחיזבאללה

אמש דיווחנו כי נתניהו יציג לטראמפ את עמדת ישראל לפיה על ארה"ב לפעול לביטול הסכם הגרעין עם איראן או לחילופין להכניס בו שינויים משמעותיים, ובכלל זה החרפת הסנקציות נגד איראן; הגברת הפיקוח על תוכנית הגרעין של איראן; הארכת המגבלה האוסרת על איראן שלא להעשיר אורניום ברמה גבוהה גם אחרי תום 10 השנים; תביעה מאיראן להשמיד את הצנטריפוגות המתקדמות הקיימות בידה היום; דרישה מאיראן להפסיק את תוכנית הטילים לטווח ארוך שלה; ודרישה מאיראן להתחייב להפסיק את תמיכתה בחיזבאללה ובחמאס בנשק ובכסף.

עם נחיתתו בניו יורק ערך נתניהו קבלת פנים לחברי המשלחת שמלווה אותו ולנציגי הקונסוליה בניו יורק, ושב וחזר על המסר נגד איראן: "ישראל לא תסבול התבססות איראנית בגבולנו הצפוני. זו התבססות צבאית שמסכנת לא רק אותנו אלא גם את שכנותינו הערביות ואנחנו מחויבים לפעול נגד זה. אני חושב שהיום מתייחסים לישראל ולאמירות שלה ברצינות, כדאי שכך".

נתניהו ינאם השנה ביום הראשון לפתיחת העצרת, בו נואמים הנשיא טראמפ, נשיא צרפת מקרון ומנהיגים רמי דרג אחרים. קדמו לכך מאמצים רבים של המשלחת הישראלית לאו"ם בהובלת השגריר דנון, מכיוון שהיום הראשון וה"יוקרתי" של העצרת שמור לראשי מדינות (נשיאים ומלכים) ולא לראשי ממשלות וקיום נאומו של רה"מ ביום הזה מהווה חריגה משמעותית מהפרוקוטול ומכללי הטקס של האו"ם.

השנה פתיחת העצרת מתקיימת יום לפני ראש השנה ובמידה וראש הממשלה לא היה נואם ביום הראשון, הוא היה נאלץ לנאום בימים האחרונים של העצרת, בהם מנהיגי המדינות המובילות כבר לא נמצאים בניו יורק. השגריר דנון פנה באופן אישי למזכ"ל האו"ם, וכן לגורמי או"ם נוספים העוסקים בנושא, בבקשה חריגה להקדים את נאום רה"מ. בנוסף, דנון יכהן השנה כסגן נשיא העצרת הכללית של האו"ם וינהל את הישיבה במליאת העצרת הכללית במהלך נאום נתניהו.

בשולי עצרת האו"ם צפוי נתניהו לקיים שורה של פגישות עם מנהיגים ובהם ראש ממשלת יפן שינזו אבה, נשיא רואנדה פול קגאמה, נשיא פנמה חואן קרלוס וארלה, נשיא הונדורס חואן אורלנדו הרננדז ונשיא ברזיל מישל טמר. נתניהו דחה את בקשתו של ראש ממשלת שבדיה סטפן לופבן להיפגש איתו, עקב התמיכה המסורתית של שבדיה בפלסטינים ובהחלטה האחרונה של אונסק"ו בנושא ירושלים.

התקיפה בסוריה: שינוי מדיניות ומסר לאסד, לאיראן ולמעצמות

התכנית האיראנית: להתבסס צבאית בסוריה ולפעול נגד ישראל

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו