מספר ימים לאחר שמלך בחריין הביע התנגדות לחרם על ישראל, בחרו ר"מ ישראל ונשיא מצרים להיפגש לראשונה באופן פומבי • מה עומד מאחורי ההתפתחויות הדרמטיות? מדוע מדובר בבשורה רעה לפלסטינים? ואיך קשורה איראן לנושא? פרשנות

פגישתם של ראש הממשלה נתניהו ונשיא מצרים א-סיסי תפסה הבוקר את הכותרות המרכזיות בישראל ובעולם הערבי. כפי שצוין, אין ביחסים החמים בין המנהיגים משום חידוש – בפרט לאור העובדה שהם נועדו מספר פעמים בחשאי בעבר – אך הפומביות של הפגישה מהווה התפתחות של ממש.

בשבוע שעבר השמיע מלך בחריין הצהרה פרו ישראלית מפתיעה במיוחד. במהלך אירוע של מכון ויזנטל בלוס-אנג'לס נחשפו דבריו של המלך, חאמד בן-עיסא אל-חאליפה, לפיהם הוא מגנה את החרם הערבי על ישראל. בהמשך גינה המלך את הטרור והודיע שהוא מאשר לנתיני ממלכתו במפרץ הפרסי לבקר בישראל בחופשיות.

הדברים חמקו מתחת לראדר התקשורתי, אולם נדמה שלא מדובר בצירוף מקרים אלא במהלך מתואם ומתוכנן.

//www.jdn.co.il/news/israel/881165

כפי שפורסם פעמים רבות בשנים האחרונות, היחסים האסטרטגיים בין ישראל למדינות הציר הסוני בראשות סעודיה ומצרים נמצאים בנסיקה מתמדת בשל זהות האינטרסים מול האיראנים. השליטים הסונים מתוסכלים מהמדיניות האמריקנית הנרפית באזור ורואים בישראל משענת צבאית לתמורות האחרונות. מטבע הדברים, ההתבססות האיראנית בסוריה והפעולות השונות שמבצעת ישראל ע"פ פרסומים זרים נגד איראן וגרורותיה מהווים זרז נוסף ליחסים הללו.

להשלמת התמונה ניתן לציין כי בהצהרה שמסר רה"מ לתקשורת ערב נסיעתו לניו-יורק הוא דיבר בפירוש על כך שההתפשטות האיראנית באזור "מסכנת גם את שכנותינו הערביות".

"אסור לשכוח שהמשטר בבחריין הוא המאוים ביותר מכיוון איראן, לאור העובדה שיש במדינה רוב שיעי ושלטון סוני. זו הסיבה שבחריין, כמו מדינות נוספות באזור, רואה בישראל סוג של הזדמנות ומשענת, אל מול כוחה המתעצם של איראן", אמר בכיר ישראלי ל'אל מוניטור'. לדבריו, "לבחריין אין מה להפסיד. זו מדינה קטנה שנמצאת בחוד החזית מול איראן, ממש בקו הראשון". "שלא לייחוס", כך בדיווח, "יש דיפלומטים שיודעים לספר כי העמדה הבחריינית היא בעצם העמדה האמיתית של סעודיה. התבטאויות ומעשים כאלה לא יבוצעו ללא אישור מריאד".

מי שמשלמים את המחיר על ההתפתחויות הללו הם הפלסטינים. דווקא בתקופה שבה מכהן בבית הלבן נשיא שעויין מאוד את האינטרסים שלהם, מעמיקות מדינות הציר הסוני את היחסים עם ישראל ללא קשר לקיפאון המדיני.

//www.jdn.co.il/news/israel/781254