צילום: חיים צח, לע״מ

נתניהו בטקס ביו"ש: "לא נעקור יותר יישובים בארץ ישראל"

על רקע הסערה שנוצרה עקב היעדרות נציגות מהרשות השופטת, מתקיים הערב טקס ממלכתי לציון יובל להתיישבות ביו"ש. ראש הממשלה בנימין נתניהו הבטיח בנאומו שלא לפנות יישובים בישראל: " לא נעקור - לא יהודים ולא ערבים, זו לא הדרך לעשות שלום"

אלפים משתתפים הערב (ד') בטקס בגוש עציון לציון יובל להתיישבות ביהודה ושומרון, בבקעת הירדן וברמת הגולן.

הטקס, שנערך בצל סערה בעקבות היעדרות נציגות הרשות השופטת, חזר על הבטחתו ראש הממשלה בנימין נתניהו שלא לפנות יישובים בארץ ישראל: "לא נעקור – לא יהודים ולא ערבים".

נתניהו הוסיף: "במלחמת המגן המופלאה לפני יובל שנים, שבנו לגוש, שבנו לירושלים העתיקה, שבנו ליהודה ושומרון, לבקעת הירדן ולגולן".

"אני אומר שבנו, פרוש הדבר, חזרנו הביתה לנחלת אבות. פרוש הדבר שחידשנו את הרצף ההיסטורי, זה הרצף ההיסטורי של העם שלנו. פה נצרבה הזהות שלנו, האמונה שלנו, ההיסטוריה שלנו. חידשנו את הרצף ההיסטורי ונבטיח שלא ננותק עוד".

"ההתיישבות חשובה לכם חבריי באותה מידה שהיא חשובה לי, לכן אני אומר לפני הכל ובאופן ברור, לא תהיה יותר עקירה של ישובים בארץ ישראל. זו לא הדרך לעשות שלום. לא נעקור – לא יהודים ולא ערבים".

הטקס הממלכתי נפתח בברכת שר החינוך, נפתלי בנט, בה אמר: "עת להכיל ריבונות על הארץ הטובה מאוד מאוד שלנו וכן, אין עת טובה לכך מעכשיו. ממש עכשיו".

"אינני מקל ראש בצעד כזה, כדי להכיל ריבונות צריך תזמון ואומץ לב, כאמור אין זמן טוב מזה כשברור לכולם שאנחנו כאן בזכות ולא בחסד. כבנים ששבים אל אדמתם ולא ככובשים זרים. אין זמן טוב מזה, גם אם תהיה התנגדות בעולם אנחנו נתגבר, גם הוא מבין את כל מה שהציבור הישראלי מבין – ארץ ישראל לא תחולק שוב"

במקביל מתקיימת הפגנה מול מתחם הטקס, בדרישה שרה"מ נתניהו יקיים את הבטחותיו למפוני מגרון, וכן שלא יהרוס את שכונת נתיב האבות.

בין השאר המפגינים קוראים סיסמאות נגד התנהלותו של שר החינוך נפתלי בנט: "בנט – היום חוגגים ומחר הורסים?".

סמוך עליהם, פעילי "שלום עכשיו" מפגינים כנגד המתנחלים, וקוראים – "אין סיבה למסיבה" ו-"ההתנחלויות הורסות את ישראל".

אחר הצהריים דחה בג"ץ את העתירה שהגישה עמותת "רגבים", במטרה לחייב השתתפות נציג הרשות השופטת בטקס.

תקדים: עתירה לבג"ץ נגד נשיאת בית המשפט העליון


"יש להצר על כך שבית המשפט נקלע שלא בטובתו לסיטואציה בלתי אפשרית והרצון הכן להימנע מהשתתפות בטקס שנוי במחלוקת הפך לשנוי במחלוקת כשלעצמו", טענו השופטים.

מוקדם יותר היום שלחה שרת המשפטים, מכתב חריף לנשיאת בית המשפט העליון, המבקר את החלטתה לבטל את השתתפותו בטקס של שופט בית המשפט העליון, ניל הנדל.

"בעצם הודעתך, פרמת את הממלכתיות של טקס רשמי עליו החליטה הממשלה, ויצרת מראית עין מוטעית של אירוע בעל גוון פוליטי", כתבה שרת המשפטים.

נשיאת ביהמ"ש העליון כתבה בתגובה לעתירה כי יש לבחון כל אירוע לא רק על פי הגדרתו אלא גם על פי מהותו.

לדבריה, השתתפות נציג הרשות השופטת באירוע אינה עולה בקנה אחד עם הסעיפים 17 ו-18 לכללי האתיקה לשופטים, לפיהם שופט לא יטול חלק במסגרת שלה זהות פוליטית או מפלגתית ולא יביע בפומבי דעה בעניין השנוי במחלוקת ציבורית.

שר הביטחון אביגדור ליברמן התייחס לנושא וכתב: "החלטת נאור הפתיעה אותי, על רקע המסורת רבת השנים של השתתפות הרשות השופטת בטקסים ממלכתיים, בהם גם הטקס המציין את יום שחרור ואיחוד ירושלים, באותה המערכה בה שוחררו גם יהודה ושומרון".

ליברמן: "סימן שאלה וצל כבד על יכולת העליון לדון בענייני יו"ש"


"ההחלטה מפתיעה אף יותר, על אחת כמה וכמה כשהטקס מתקיים בגוש עציון, מקום המבטא קונצנזוס ישראלי רחב ביותר. החלטה זו של נשיאת בית המשפט העליון השופטת נאור, מציבה סימן שאלה ומטילה צל כבד על יכולתו של בית המשפט העליון לדון ללא משוא פנים בסוגיות הקשורות ביהודה ושומרון, שעה שהוא עצמו מעיד עליהן כפוליטיות".

4 תגובות

נתניהו היום מבטיח מחר מפר ,התרגלנו כבר

הקשקשן הלאומי גם שרון אמר כך וראינו את התוצאה

דיבורים כמו חול
אתם זוכרים את הבתים המנוסרים שביבי הבטיח שיבנו מחדש ?
טוב הוא לא הבטיח לקיים !
זה הזמן להחליף את ביבי בנפתלי בנט !

מה שרואים מכאן לא רואים משם…

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן