ירושלים - דקות לפני כניסת הצום. צילום: פלאש 90

יום כיפור: ירידה דרסטית בזיהום האוויר בערים הגדולות

נתוני תחנות ניטור איכות אוויר הפזורות ברחבי הארץ הצביעו על ירידה משמעותית בזיהום האוויר הנגרם מתחמוצות חנקן במהלך החג • השיפור המשמעותי באיכות האוויר ביום הכיפורים ממחיש את השפעת התחבורה על זיהום האוויר בערים הגדולות

 • לחצו כאן וקבלו מנוי חינם לעיתון שחרית

  תוכן מקודם

 • אבא אמר לי 'לילה טוב' ומאז לא ראיתי אותו יותר.

  תוכן מקודם

 • מרן רבי ברוך ויסבקר שליט"א פונה אליכם בפניה אישית ומרגשת

  תוכן מקודם

 • האברך שדאג לעשרות משפחות במצוקה נפטר מהמחלה

  תוכן מקודם

איכות אוויר טובה מאוד נרשמה ביום הכיפורים ברוב תחנות הניטור של המערך הארצי לניטור אוויר, המפוקח על-ידי המשרד להגנת הסביבה.

עם כניסת החג ירדו באופן דרסטי ריכוזי תחמוצות החנקן, המהווים סמן לזיהום אוויר מכלי רכב, בתחנות התחבורתיות בחיפה, בגוש דן ובירושלים. ריכוזי תחמוצות החנקן ביום הכיפורים בתחנות התחבורתיות בערים הגדולות עמדו על ערכים שבין 0.6 ל-13.7 חלקים לביליון (חל"ב), פרט לתחנה בדרך ז'בוטינסקי בבני ברק שבה ב-1:00 בלילה נרשם ריכוז של 20.7 חל"ב.

לשם השוואה, בערב יום כיפור בשעות הבוקר הגיעו הריכוזים במרכז ת"א (רחוב אלנבי) עד ל-121.5 חלקים לביליון; ובמרכז ירושלים נרשמו ריכוזים של עד 73.5 חלקים לביליון. נציין, כי בחיפה תחתית ריכוזי תחמוצות חנקן ירדו מ-87.7 חל"ב ל-1.8 חל"ב ביום הכיפורים. גם ריכוזי הבנזן שמקורם מתחבורה ירדו מ-0.85 חל"ב בערב יום הכיפורים בשעות הבוקר ל-0.04 חל"ב ביום הכיפורים.

השיפור המשמעותי באיכות האוויר ביום הכיפורים מדגים את ההשפעה של התחבורה כמקור העיקרי לזיהום האוויר במרכזי הערים הגדולות. נדגיש, כי הירידה הדרסטית חלה רק בתחמוצות חנקן ולא בחלקיקים העוברים בדרכי הנשימה או במזהמים שניוניים. לחלקיקים הנשימים, יש זמן שהות ארוך באטמוספירה (כ-10 ימים) עד לסילוקם, ומזהמים שניוניים משתתפים בתהליכים פוטוכימיים מורכבים.

ככלל, תחמוצות החנקן גורמת לסימפטומים שונים של מחלות בדרכי הנשימה ולהקטנת עמידות הגוף בפני חיידקים. חשיפה לריכוזים גבוהים מאד של חנקן דו-חמצני, המזהם המזיק לבריאות בתוך תחמוצות החנקן, עלולה לגרום להגברה של תגובות דלקתיות במערכת הנשימה של אנשים בריאים, בקרב חולי מחלת נשימה כרונית COPD (Chronic Obstructive Pulmonary Disease) וכן בקרב חולי אסתמה ומעלה את תדירות הסימפטומים הנשימתיים (התקפים).

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן

logsuz shell indir instagram takipçi satın al ucuz gündem haber Pubg mobile cephaneleri takipçi satın al leke kremi aktif takipçi php shell