לראשונה מאז כניסתו של נשיא ארה"ב לתפקיד, משמיע שר בממשלת ישראל ביקורת על מדיניות הממשל בכל הקשור לבניה בהתנחלויות. "גם לאנשי הממשל הזה, ידידותיים ככל שיהיו, צריך להסביר שיש דברים שהם אינטרס לאומי עליון כמו בנייה בחברון"

ביקורת ראשונה מסוגה של שר בממשלת ישראל נגד טראמפ: חבר הקבינט המדיני ביטחוני, השר זאב אלקין, אומר בראיון לאתר NRG כי ממשל טראמפ ממשיך את המסורת של אובמה בענין הבניה בהתנחלויות. "אף כי מדובר בממשל ידידותי בהרבה לישראל, לצערי הדבר היחיד שבו לא חל מהפך הוא התפיסה השלילית את הבנייה הישראלית ביהודה ושומרון. בעניין הזה הממשל ממשיך את המסורת של ממשל אובמה", דברי אלקין.

לטענתו, "בעבר היינו מול לחצים הרבה יותר כבדים ועשינו מה שחשבנו לנכון. גם לאנשי הממשל הזה, ידידותיים ככל שיהיו, צריך להסביר שיש דברים שהם אינטרס לאומי עליון כמו בנייה בחברון".

כפי שניתן להבחין, לצד הביקורת אלקין מקפיד להדגיש את הקו הידידותי ושיתוף הפעולה של הממשל עם ישראל. למרות זאת אין ספק שבעצם מתיחת הביקורת על הממשל הנוכחי יש משום תקדים.

כזכור, לפני כחודש פורסם כי חתנו של טראמפ הצהיר מפורשות באזני אבו מאזן שהבניה ביו"ש תימשך. ע"פ הדיווח, במהלך הפגישה המשותפת בין חתנו של הנשיא טראמפ ג'ארד קושנר ויו"ר הרשות הפלסטינית אבו-מאזן ביום חמישי, הסביר קושנר מדוע לדעת הממשל הפסקת הבנייה בהתנחלויות אינה אפשרית. על פי הדיווח, טען חתנו של הנשיא כי דרישה שכזו להפסקת בנייה תביא להפלתו של רה"מ נתניהו.

מאוחר יותר הכחישו גורמי ממשל את הדיווח אולם בתקשורת האמריקנית נטען כי הדיווח אכן מתאר את ההתרחשות בפגישה וכי הכחשה נועדה לרצות את הפלסטינים.

בבית הלבן מכחישים: "קושנר לא אמר שהבניה בהתנחלויות תימשך"