"יתכן והזעזוע הזה יוביל לשינוי ורפורמה באונסק"ו. אנחנו צריכים להגיד תודה עצומה לארצות הברית": שגריר ישראל באונסק"ו, כרמל שאמה הכהן, מנתח את הצעד של ארצות הברית וחושף כיצד הגיבו השגרירים השונים מאחורי הקלעים

המערכת הדיפלומטית העולמית ממשיכה לעסוק הבוקר בפרישתה של ארצות הברית מארגון אונסק"ו. שגריר ישראל בארגון, חבר הכנסת לשעבר כרמל שאמה הכהן, אומר הבוקר כי "זה סיפוק גדול…שלוש שנים של מאבק מאוד מתסכל שבו כביכול היינו מפסידים, אבל ניצחנו כי צרבנו בתודעה שהפעולות שמובלות על ידי מדינות ערב הן לא הגיוניות. זה הגיע עד לוושינגטון, והמעצמה הגדולה מגבה במעשים שיש להם משמעות הרבה יותר גדולה למדינת ישראל".

בראיון לרשת ב' הוסיף השגריר: "עוד לא עברה שנה מאז ארצות הברית הפקירה אותנו במועצת הביטחון ועכשיו לא רק שהיא נלחמת איתנו היא פורשת מארגון בינלאומי ומשאירה וואקום להרבה מדינות אחרות שהן בנות בריתה. זה גם חור בתקציב של אונסק"ו, מהרגע שזה היה הארגון הבינלאומי היחיד שקיבל את הפלסטינים ארצות הברית לא משלמת להם".

ואיך הגיבו הקולגות שלו לפרישה? "אינספור שגרירים היו בהלם. אמרנו להם מאז שהתחלף השלטון שזה הולך לקרות. ניתחנו את המציאות ואת העובדה שעוד לפני כן ארצות הברית הורידה את התקצוב. אמרנו, אם תמשיכו להעלים עין מההחלטות נגד ישראל בוקר אחד תתעוררו וארצות הברית לא תהיה שמה. ההשלכות הן עצומות. יש פרויקטים אדירים לארגון אבל עכשיו גורמים כלכליים מסתכלים עליו בעין עקומה מאוד מאוד. ייתכן והזעזוע הזה יוביל לשינוי ורפורמה באונסק"ו. אנחנו צריכים להגיד תודה עצומה לארצות הברית".

"החלטה אמיצה ומוסרית": נתניהו הורה להיערך לפרישה מאונסק"ו