יו"ר מפלגת העבודה אמר כי לא ישב בממשלה עם הרשימה המשותפת, והסביר, "אני לא רואה משהו שמחבר אותנו אליהם". גבאי פירט כיצד לדעתו ירכיב קואליציה • איימן עודה הודיע בתגובה: לא מחויבים להמליץ לנשיא להטיל על גבאי את הרכבת הממשלה

יושב ראש מפלגת העבודה, אבי גבאי, אמר כי מפלגת העבודה בראשותו לא תסכים לשבת באותה ממשלה עם מפלגת "הרשימה המשותפת" הערבית. "אתה רואה את ההתנהגות שלהם, אני לא רואה שום דבר שמחבר בינינו ומקשר בינינו ושמאפשר לנו להיות ביחד איתם באותה ממשלה".

גבאי לא שלל ישיבה בממשלה עם מפלגת כולנו, המפלגות החרדיות וישראל ביתנו. "תפיסת העולם שלי אומרת: אנחנו, מפלגת העבודה, נהיה הבית של כל הישראלים", אמר. "אני לא ב'רק לא ביבי', אני רק בבעד", הוסיף. לדברי גבאי, "כדי להגיע למצב שבו אנחנו מרכיבים את הממשלה הבאה אנחנו צריכים באזור ה-27 מנדטים ושלפיד יהיה באזור ה-11".

באירוע נשאל גבאי גם על האפשרות שהעבודה בראשותו תחבור לקואליציה עם מפלגת "כולנו" של משה כחלון, על רקע היחסים המתוחים בין השניים. "בסופו של דבר כל אחד רוצה להשפיע", אמר גבאי. "חוץ משתי מפלגות שמתעקשות שלא להשפיע – כולם רוצים להיות בקואליציה".

יו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה התייחס בשיחה עם עיתון הארץ לדבריו של יו"ר העבודה אבי גבאי, ואמר כי מפלגתו אינה מחויבת להמליץ לנשיא המדינה להטיל על גבאי את מלאכת הרכבת הממשלה לאחר הבחירות. עם זאת, עודה ציין כי מפלגתו תוכל לשמש גוש חוסם לקואליציה בראשות העבודה, במידה וזו "תהיה מחויבת לשלום ולשוויון".

"אני, כמו כלל הרשימה המשותפת, מחויב לעשות ככל יכולתי על מנת להביא לסיום הכיבוש, לקדם שוויון מלא עבור האזרחים הערבים ודמוקרטיה וצדק חברתי לכל אזרחי המדינה. ברור לי שהשלב הראשון להגשמת המטרות האלה הוא החלפת שלטון הימין, לכן אני לא מתכוון לשבת בצד ולאפשר לקואליציית נתניהו-בנט להמשיך להוביל אותנו במסלול של סיפוח, אפרטהייד, אפליה ושיסוי. יש הסכמה רחבה בציבור הערבי שהימים המוצלחים ביותר מבחינה פרלמנטרית לנציגי הציבור הערבי היו בימי הגוש החוסם בממשלת רבין, ולכן זאת אופציה שקיימת – כל עוד נדע בבירור כי מדובר בממשלה שמחויבת לשלום ולשוויון".

חבר מפלגתו של גבאי, זוהיר בהלול, התייחס גם הוא לדבריו: "אני מצר על אמירתו של יו״ר המפלגה שלי אודות סירובו לשבת עם הרשימה המשותפת באותה ממשלה. מפלגתי חרתה על דגלה שותפות חיים בין יהודים לבין ערבים ואמירה זו אינה מתיישבת עם הערך הזה. הרשימה המשותפת מייצגת, חרף כל הבעיות הפנימיות בתוכה, את האוכלוסיה הערבית ולאמירה מסוג זה עלולות להיות השלכות מרחיקות לכת. על מנת להחליף את שלטון הימין יש הכרח לשיתוף פעולה כן ובניית אמון בין המרכז-שמאל ובין הציבור הערבי, המהווה 20% מהאוכלוסייה. רק כך נצליח להביא לשינוי שלטוני ושיקום הקרעים והפילוג בחברה הישראלית".