לאחר הדיווח כי חקירותיו יתחדשו בשבועיים הקרובים, טוען ראש הממשלה כי מתנהל נגדו מסע ציד והוא מאשים את היועץ הפוליטי ליאור חורב שמונה ליועץ חיצוני של המשטרה בהדלפות הבלתי חוקיות נגדו • האם המפכ"ל מתכונן להתמודד בפוליטיקה?

הערב פורסם בחדשות 2 כי בתום הפוגת החגים, המשטרה צפויה לחדש בקרוב את החקירות נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו בשני התיקים בהם הוא חשוד בשוחד – "תיק 1000" (פרשת המתנות) ו"תיק 2000" (השיחות עם נוני מוזס). בימים הקרובים ינסו החוקרים לתאם מועד לחקירה נוספת של נתניהו שאמורה להתקיים במהלך השבועיים הקרובים, ובהמשך הוא יידרש גם למסור עדות ב"תיק 3000" (פרשת כלי השיט והצוללות), בו הוא אינו חשוד.

זוהי החקירה החמישית של ראש הממשלה ובמשטרה ובפרקליטות סבורים שיידרשו לפחות עוד שתיים או שלוש חקירות נוספות אחריה. בחקירות הקרובות ייחקר ראש הממשלה בשני התיקים וזאת בעקבות ההתפתחויות המשמעותיות שחלו בחקירות הללו מאז שנחקר בפעם האחרונה, לפני שבעה חודשים.

תגובת ראש הממשלה לדיווח הייתה חסרת תקדים בחריפותה. בתגובתו האשים נתניהו את המשטרה בהדלפות לא חוקיות נגדו, הצביע על האשם מבחינתו, וכינה את ההתנהלות בחקירתו כמסע ציד. בתחילת התגובה הזכיר נתניהו: "כשהמפכ"ל אלשיך נכנס לתפקידו, הוא קיבל שתי החלטות חשובות: שלא יהיו יותר הדלפות מהחקירות ולא יהיו יותר המלצות של המשטרה".

אך לדברי ראש הממשלה, "מאז שהיועץ הפוליטי ליאור חורב מונה ליועץ חיצוני של המשטרה בעלות של מיליונים על חשבון משלם המיסים וללא מכרז, ההדלפות הלא חוקיות הפכו לצונאמי וההחלטה להימנע מהמלצות נעלמה כלא הייתה. הציבור כבר מזמן הבין שיש כאן מסע ציד תקשורתי שקוף נגד ראש הממשלה נתניהו. כפי שקרה תמיד בעבר גם הפעם כל הטענות נגד ראש הממשלה יתבררו כמופרכות, ולכן לא יהיה כלום".

האם המפכ"ל אלשיך יצטרף למערכת הפוליטית?

העיתונאי יואב יצחק פרסם בשבוע האחרון כי מפכ"ל המשטרה רוני אלשיך מתכנן להצטרף למערכת הפוליטית לאחר סיום כהונתו כמפכ"ל המשטרה, ואף להתמודד בראשותה לחברות בכנסת לאחר תקופת הצינון הנדרשת. כך נודע ל-News1. אלשיך רמז על-כך מספר פעמים בפני כמה גורמים, ובהם באי פורום מסוים בפניהם דרש, באומרו כי הוא רואה בכך את ייעודו: לשרת את הציבור. אלשיך עמד על הצורך והחובה של כל גורם ראוי לתרום מזמנו, ממרצו ומכישוריו לטובת המדינה ואזרחיה.

ל-News1 נודע, כי אלשיך התעניין במקביל מה חושבים באי פורום מסוים, בפניהם התבטא כאמור, על ראש מפלגת הבית היהודי, נפתלי בנט. לשומעיו לא היה ספק בדבר רמזיו: אלשיך, איש דתי-לאומי, המוביל את החקירות הפליליות נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו, רואה עצמו מועמד טבעי ומועדף להצטרפות למפלגת הבית היהודי, לשעבר המפד"ל, ובמידת הצורך: להתמודד על ראשות המפלגה מול נפתלי בנט. אלשיך, כמו אישים אחרים, יוכל להתמודד על ראשות מפלגה פוליטית, גם אם לא יוכל להתמודד עדיין ברשימה לכנסת בשל חובת הצינון.

לטענת יואב יצחק, אלשיך נקלע בתקופה האחרונה למבוי סתום. תוכניותיו להתמנות בעתיד לראש השב"כ, נטרפו בשל החקירות הפליליות נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו והיחסים שהורעו בין שניהם. בשיחות שקיים אמר כי בנסיבות שנוצרו, הוא משחרר את נתניהו מההבטחה שניתנה. במקביל לתובנות אלה מקיים אלשיך פעילות ציבורית-דתית ענפה: הוא מרבה להרצות-לדרוש בפני פורומים שונים, ובהם בפני באי בית כנסת, ובפועל מתנהל כמי שמנהל קמפיין.

תמונותיו ודרשותיו ותובנותיו מופצות ברבים משל מדובר באיש ציבור המכין עצמו לכניסה למערכת הפוליטית. במקביל, עשרות דוברים בשכר עומדים לרשותו – "גדוד" של יחצנים – ומפיצים באמצעות כלי התקשורת והרשתות החברתיות כמעט כל פעולה ו/או הישג מצד שוטרי ישראל. כל זאת, לצד ההבנה כי לא ימונה לראש השב"כ.

בתקופה האחרונה, כאמור, העכירו היחסים בין נתניהו לאלשיך. בסביבתו הקרובה של נתניהו מכנים את אלשיך: "בוגד", לא פחות, בשל זאת: שלא טיפל במדליפים מחקירות המשטרה נגד נתניהו ורעייתו, למרות ההדלפות המגמתיות שהופצו; נוכח הגיבוי שנתן לחוקרים גם כשהוכח כי החקירות מתנהלות בדרך לא ראויה, לרבות ה"הנחות" שניתנו למני נפתלי; נוכח הגיבוי לראש להב 433 ניצב רוני ריטמן (שדוחף כל הזמן להעמיק את החקירות בין היתר תוך התבססות על פרסומים מצד כלי תקשורת העוינים את נתניהו), למרות שהמחלקה לחקירות שוטרים המליצה לסלקו מהתפקיד; וגם מחמת זאת שהמפכ"ל שכר את שירותיו של ליאור חורב, כיועץ תקשורת, בלא מכרז, למרות שחורב מוכר וידוע מעברו המקצועי כאחד היועצים היריבים שהסיתו והתסיסו נגד נתניהו.

אלשיך יודיע על החלטותיו, קרוב לוודאי, רק סמוך למועד הסיום הרשמי של הקדנציה בדצמבר 2018. בשלב זה, ומסיבות מובנות, הוא עשוי להתכחש לכל המידע שלעיל. אם אכן יפעל כאמור, וככל שהבחירות לכנסת הבאה יתקיימו במועד הקבוע הרחוק (נובמבר 2019), יוכל אלשיך להצטרף כחבר לאחת המפלגות ולהתמודד במסגרתה על מעמדו. יודגש: הצטרפותו לכנסת עלולה להתעכב בגלל חובת הצינון. ברי כי היחלשות נתניהו – בגלל החקירות במשטרה שאותן מוביל אלשיך – עשויה להעלות את קרנו של אלשיך ולהגביר את התמיכה בו במיוחד מצד מפלגות השמאל ומצד גורמי ימין המבקשים להחליף את שלטונו של נתניהו – כותב יצחק.