הנהלת מפעל 'נגב קרמיקה' הודיעה על סגירתו ועל פיטורי 108 מעובדיו עקב הפסדים תפעוליים כבדים. מנכ"ל קבוצת נגב, אורי גלבוע, שלח מכתב לעובדים בו פירט את הסיבות שהובילו להחלטתו • וגם: מה הקשר בין כשרות לקרמיקה?

הנהלת מפעל 'נגב קרמיקה' הודיעה על סגירתו ועל פיטורי 108 מעובדיו עקב הפסדים תפעוליים כבדים. מנכ"ל קבוצת נגב, אורי גלבוע, שלח מכתב לעובדים בו פירט את הסיבות שהובילו להחלטתו:

"במחצית השנה החולפת ניסינו בכל דרך להציל את המפעל". לדבריו, "עולם הקרמיקה משתנה לרעת החברה. עלות היבוא נמצאת בירידה מתמשכת (אנחנו מייצרים בעלות ייצור של 40 שקל למ"ר, ועלות יבוא מקביל היא 26 שקל למ"ר). במקביל, שר האוצר משה כחלון הפעיל את תוכנית 'מחיר למשתכן' שמשמעותה בניית אלפי דירות זולות, והקבלנים מחפשים לקנות אריחי פורצלן במחיר זול מעלות הייצור במפעל".

ביזנעס שימושי

המנכ"ל כתב עוד: "ביקשנו סיוע ממשרד הכלכלה. ניסינו לקבל אישור שהאריחים מהמפעל כשרים ולכן מתאימים לבניית בתי כנסת"… טוב, תמיד ידענו שהחרדים אשמים בהכל, עכשיו אנחנו יודעים שהם גם אשמים בסגירת מפעל נגב קרמיקה… דבריו של המנכ"ל הנכבד הזכירו לנו את דבריו של חברת הכנסת משה גפני (יהדות התורה): "אנחנו חרדים. אבל לא מטומטמים". כאילו מה הקשר בין כשרות וקרמיקה?!

בהמשך מכתבו כותב המנכ"ל, "משרד רואי החשבון זיו האפט BDO בשיתוף עם קו פרוייקט ייעוץ הנדסי בע"מ, עזר לנו בניתוח הכלכלי והעסקי וקבע כי אין תקומה למפעל. על אף חוות הדעת הזו, דרשנו מהם להכין תכנית התייעלות עמוקה שתאפשר לנו הפסד חודשי קטן ולא הפסדי ענק. הכל על מנת להמשיך ולהפעיל את המפעל. הצגנו בפני הוועד וההסתדרות את התכנית, אך לצערנו, הם לא הבינו את עוצמת הבעיה והדחיפות הנדרשת ביישום פתרון. מעבר לזה, לא הייתה כל כוונה מצדם לנהל משא ומתן מהיר בלו"ז צפוף וברור ולא קיבלנו הצעה אחת רצינית לשינוי ולו הקטן ביותר".

מנגב נמסר: "ההחלטה על סגירת המפעל התקבלה בלב כבד, לאחר עבודה יסודית ומאומצת לקידום תכנית הבראה והתייעלות מקיפה, שלצערנו נדחתה במלואה על ידי נציגי ועד העובדים. מבחינתנו העובדים הם לב לבו של כל עסק, וללא הרתמות מלאה שלהם אין כדאיות בהפעלת המפעל. היקף הפעילות של המפעל מהווה 15% בלבד מפעילות נגב, ולכן לא תהיה פגיעה בפעילות קבוצת נגב או באספקת הזמנות קיימות ועתידיות".

מההסתדרות נמסר: "אנו דוחים מכל וכל את התנהלותה הבריונית וטענות ההנהלה. לפני החג התקיימו כמה פגישות של משא ומתן. המו"מ היה אמור להימשך מיד עם תום החג". ההסתדרות פנתה לבית הדין לעבודה בבקשה להוצאת צו מניעה ובית הדין קבע דיון דחוף בבקשה.

מקור: http://bizzness.net/

מוזס: "מחיר למשתכן הוא לא פתרון חרדי; ראשי ערים לא רוצים אותנו"