שר ההגנה הרוסי יגיע הערב לביקור בישראל, והדבר לא מנע את השמדת סוללת הנ"מ ששיגרה טיל לעבר מטוסי צה"ל. הסורים ניסו לצמצם את חופש הפעולה האווירי של ישראל, ונתקלו בתגובה מהירה, עליה הודיע פומבית דובר צה"ל • פרשנות

מטוסי קרב של צה"ל שהיו בפעילות מבצעית מעל שטח לבנון תקפו היום (שני) סוללת נ"מ סורית ששיגרה לעברם טיל מדגם SA5. המטוסים שיגרו ארבע פצצות שהשמידו את הסוללה הממוקמת כ-50 ק"מ מזרחית לדמשק, באזור בסיס חיל האוויר הסורי דומה. "הסוללה הושמדה וכל מטוסי חיל האוויר שבו לבסיס בשלום", נמסר בהודעת דובר צה"ל.

בצה"ל הבהירו כי מטוסי חיל האוויר לא היו מצויים בסיכון בשום שלב במהלך שתי הגיחות שבוצעו ואמרו כי הרוסים עודכנו על התקיפה בזמן אמת. "הסורים חשבו שכלי הטיס נועדו לתקוף ושיגרו טיל נ"מ מסוללת SA-5 שלא סיכן את המטוסים של חיל האוויר הישראלי", מסר דובר צה"ל, תת-אלוף רונן מנליס. "אנחנו ערוכים לכל אפשרות".

תא"ל מנליס הדגיש כי מבחינת ישראל מדובר בפרובוקציה של הסורים. "לא נאפשר ירי נ"מ לעברנו", הוסיף דובר צה"ל. "ישראל לא מעוניינת להסלים את המצב ומבחינתה האירוע הסתיים". יצוין כי התקרית מתרחשת ביום בו מגיע שר ההגנה הרוסי, סרגיי שויגו, לביקור בישראל.

ראש המכון למחקרי ביטחון לאומי, אלוף (במיל') עמוס ידלין צייץ בטוויטר בעקבות התקרית כי "התקיפה בסוריה חשובה. מבהירה שישראל לא תוותר על חובתה לאסוף מודיעין על התעצמות חיזבאללה הנתמכת על ידי אירן ואסד. חזרת ביטחונו העצמי של אסד היא רק מרכיב אחד בבחינת תגובות צפויות – חובה לבחון תגובות אפשריות של אירן, רוסיה וחיזבאללה".

הפרשן הצבאי רון בן ישי כותב כי ישראל סימנה היום קו אדום חדש מול המדינות והגורמים הצבאיים השונים הפועלים נגדה וסביבה. נטרול סוללת SA-5 של הצבא הסורי מעביר מסר חדש: כל התקפה על מטוסי ישראל, גם מחוץ לתחום האווירי הריבוני של מדינת ישראל, בעיקר בשטח לבנון, ייחשב להתקפה על ישראל – ולכן ייענה בפעולת תגמול צבאית.

לעניין זה חשיבות גדולה ביותר, כיוון שמטוסים מאוישים של חיל האוויר וגם כלי טיס לא מאוישים חגים דרך קבע בשמי לבנון כדי לעקוב אחר תהליך ההתחמשות, ההצטיידות וההתבצרות של חיזבאללה, וירי סורי על מטוסי חיל האוויר הישראלי בשטח לבנון הוא בגדר כרסום ופגיעה ממשית ביכולות איסוף המודיעין לצורכי הגנה עצמית של מדינת ישראל.

טילי ה-SA-5 נגד מטוסים אינם כלי נשק חדש בזירה. הסורים השתמשו בהם נגד מטוסי צה"ל עוד ב-1982 במלחמת לבנון הראשונה. ואולם הטילים האלה הם ארוכי טווח ומגיעים לגובה רב ולכן הם מסוגלים לפגוע במטוסים ישראליים בשמי ישראל או קרוב אליה, בעיקר בצפון ובמרכז מדינת ישראל.

הטילים האלה מעמידים סכנה למטוסי נוסעים ומטוסי קרב כאחד, ולכן כשסוריה משתמשת בהם כבר בפעם השנייה בתוך כמה חודשים – נדלקה נורת התרעה בוהקת במטה חיל האוויר ובמערכת הביטחון. אם סוריה תמשיך להשתמש בטילים אלה – הדבר יחייב נקיטת אמצעי התגוננות אפילו במטוסים אזרחיים שעושים את דרכם לישראל או ממריאים ממנה. לכן מיהרו במערכת הביטחון ובצה"ל להגיב על הירי הסורי הבוקר בשיתוק סוללת ה-SA-5 הסורית.

אלי קלוטשטיין, מתייחס לביקורו של שר ההגנה הרוסי סרגיי שויגו בארץ הערב. לדבריו, שויגו, המכהן בתפקידו בחמש השנים האחרונות, הוא האיש שמוציא לפועל את מדיניותו של הנשיא ולדימיר פוטין לתמיכה במשטרו של מקבילו הסורי בשאר אל-אסד ומלחמתו במורדים בארצו. הוא גם המפקד העליון של צבא רוסיה, ומתוקף תפקידו אחראי על קו הקשר החם שהוקם עם ישראל כדי למנוע התנגשויות בין כוחותיהן המזוינים של שתי המדינות.

בצה"ל מיהרו להדגיש עוד בהודעה הראשונית על הירי לעבר סוללת הנ"מ בצהריים כי עם נחיתתו בארץ יתודרך השר שויגו בכל פרטי התקרית, וכי יקבל הסבר נרחב עליה. ייתכן שניתן לייחס את ההזדרזות להצטדק בפני הרוסים בעצם הייחודיות של תקרית חריגה מעין זו, שבמסגרתה תוקף הצבא הישראלי ישירות את כוחותיו של הנשיא בשאר אל-אסד, אך אולי יש לכך גם סיבות אחרות.

שליחיה הרשמיים של ישראל, כולל ראש המוסד שביקר במוסקבה, הסבירו לראשי הקרמלין מה האינטרסים שבירושלים יעמדו עליהם בכל מחיר במדינה השכנה. לא היה להם צורך לפרט מראש כל פעולה ופעולה שכוחות הביטחון עשויים לנקוט בסוריה, שכן הקווים האדומים היו ברורים. לפיכך היה ברור שישראל מתעתדת כמדינה ריבונית להגן על עצמה, וכי רק תעשה מאמץ לעדכן בזמן אמת את הקרמלין על פעולותיה, כדי למנוע תאונות ומבוכות.

אך בכמה מקרים בעבר – כולל באחרונה – נראה היה שבירושלים חוששים מהתגובה האפשרית של רוסיה לאחר מתקפות בסוריה, בין אם ישראל נטלה עליהם אחריות רשמית ובין אם רק יוחסו לה באמצעי התקשורת הזרים. ראשי מערכת הביטחון והדרג המדיני ניסו בדרכים שונות להפיג את המתח שנבע מהרוסים בעקבות ההפגזות הללו, כולל הניסיון לדלל את העיסוק בתקריות באמצעי התקשורת. ככלל, גורמים רשמיים נזהרים מאוד מלדבר על הרוסים בכל הקשור לסוריה, וניכר שהם משתדלים לא לעורר את הדוב הישן ממרבצו.

זהו אולי ההסבר למהירות שבה צה"ל הזדרז להבהיר כי עדכן את הסורים בפרטי התקיפה היום בצהריים, אף שלכאורה מדובר באירוע שאינו מגיע לממדים "לא מקובלים" – ישראל הותקפה והגיבה אחרי סיור גבול במדינה שכנה, בדומה לכל תקרית גבול אחרת. היא לא הפגיזה בלב המדינה, ולא פעלה לסכל פעילות של כוחות אסד, אלא הגנה על עצמה. היא לא פעלה נגד מטרותיה של מוסקבה באזור.

למרות זאת, הצמרת הרוסית, שכוללת את שויגו כנציג מערכת הביטחון, אינה מסתכלת על המערכה כתקרית בודדת אלא כמכלול שלם, ואין ספק כי האינטרסים השונים של הקרמלין בסוריה יעמדו בלב שיחותיו עם הדרג המדיני בירושלים בימים הקרובים. ישראל, שמעוניינת לשמר את טיב יחסיה עם הקרמלין, תבקש להבהיר שאינה מעוניינת להרגיז אותו או לפגוע בבעלי הברית שלו.

בפגישה הערב שתיערך במשרד הביטחון יוכל השר אביגדור ליברמן להדגיש שוב כי הקווים האדומים יישמרו, גם במחיר של תקיפה בעומק השטח, אך גם כי ישראל מכבדת את עמדתה של רוסיה באזור. כדי למנוע אי הבנות הוא יאמר את הדברים בשפת האם המשותפת לו ולשויגו, וכך לא יהיה חשש כי הדברים יאבדו בטעות תרגום כזאת או אחרת.

בתיאום עם הרוסים: חיל האוויר השמיד סוללת נ"מ בעומק סוריה