הפנסיה שלנו מטרידה בינתיים רק את בכירי האוצר. אבל היא אמורה להטריד כל אחד מאיתנו - ששינסקי: "משיכת כספי הפיצויים מגלחת מחצית מהפנסיה" - דומיניסני: " הרזרבה של הביטוח הלאומי תתחיל להתכלות בעוד 12 שנה"

בכנס קיסריה שהתקיים השנה דווקא בים המלח, אמר הפרופ' ששינסקי שבעבר חקר את מודל הפנסיה הישראלי, כי התופעה שעובדים שזכאים לפיצויים בוחרים למשוך אותם, חייבת להיפסק. ששינסקי אמר כי "משיכת כספי הפיצויים על ידי העובדים בעיקר מהשכבות החלשות, מגלחת להם חצי מהפנסיה". הוא קרא לאוצר ולממונה על שוק ההון, לפעול בנושא. הממונה, עודד שריג, שנכח בכנס, הסכים עם ששינסקי ואמר כי "צריך להגביל את יכולת המשיכה של כספי הפיצויים".

הסיבה לכך ברורה כפי שמסביר איש הביטוח והפיננסים חנוך הירשוביץ: "העובדה שאנשים מנצלים את אפשרות פדיון כספי הפיצויים בעת עזיבת עבודה עומדת להם לרועץ. זו היא עצת אחיתופל לפדות כספים בעת עזיבת עבודה שכן זה מקטין בכמחצית את הפנסיה העתידית. אנשים נוטים לחשוב שיש להם פנסיה ובנוסף גם פיצויים. הם טועים בגדול. חייבים להבין שהפנסיה האמיתית מורכבת מכספי הפיצויים והתגמולים גם יחד".

ומתברר שגם הביטוח הלאומי לא יוכל לשמש ביטחון עבור העובדים שיפרשו לפנסיה בדור הבא. דברים שאמרה בכנס אסתר דומיניסני, מנכ"לית הביטוח הלאומי לשעבר, מעידים עד כמה המצב גרוע. דומיניסני אמרה כי "לשני שליש מהאוכלוסייה אין כלל פנסיה ולא בטוח שהביטוח הלאומי יוכל לממן קצבאות זקנה בדורות הבאים. בעוד 12 שנה תתחיל הרזרבה של הביטוח הלאומי להתכלות ובתוך 40 שנה הוא יתקשה לשלם קצבאות".