על פי הצעת החוק שיזם ח"כ בצלאל סמוטריץ', המבקר לא יוכל להתעסק בעניינים עכשוויים ובתיקון ליקויים בזמן אמת אלא לטפל בהם רק בדיעבד. לטענתו, מבקר המדינה נטל סמכויות רחבות מדי שפוגעות בתפקיד שלו

הקואליציה מקדמת הצעת חוק להגבלת סמכויות מבקר המדינה, כך על פי דיווח הערב (ג') בחדשות 2.

על הפרסום חבר הכנסת בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי) ביקש להעביר הצעת חוק הקובעת כי המבקר לא יוכל להתעסק בעניינים עכשוויים ובתיקון ליקויים בזמן אמת אלא לטפל בהם רק בדיעבד.

לטענתו, מבקר המדינה נטל סמכויות רחבות מדי שפוגעות בתפקיד שלו.

הצעת החוק מגיעה על רקע הצעת "החוק הצרפתי" של ח"כ דודי אמסלם, שלפיו תיאסר חקירה של ראש ממשלה מכהן, שעוררה ביקורת גדולה בקרב גורמים במערכת הפוליטית.

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט התייחס אתמול לחוק ואמר בכנס של משרד המשפטים באוניברסיטת תל אביב כי "מדובר בהצעה אבסורדית".

מנדלבליט נגד החוק הצרפתי: יהפוך את ראשות הממשלה לעיר מקלט


"נניח שיש ראש ממשלה שמקבל לחשבון הבנק שלו מיליון שקל. בתמורה ראש הממשלה מקדם את נותן הכסף תמורת טובת הנאה. משמעות החוק היא שלא נוכל לחקור במקרה כזה", אמר מנדלבליט. "האם נחכה שמונה שנים להתחיל לאסוף ראיות? יש פה בעיה אמתית של שוויון בפני החוק", הוסיף.

מנדלבליט התייחס בדבריו לעתידו של החוק: "אין לי ספק שהדבר הזה יירד מסדר היום, הוא לא נכון, לא ראוי ולא מתאים למדינה כמו שלנו. אנחנו לא רוצים להיות מדינה כזאת".

יוזם החוק, ח"כ דוד אמסלם תקף ח"כ את היועמ"ש ואת פרקליט המדינה שהתבטאו נגד החוק. "מה שקורה היום זה כאוס וזה חותר תחת יסודות הדמוקרטיה הכי עמוקים".

ביטן מאיים: "אם יהיה צורך נפרק את הממשלה"


יו"ר הקואליציה ח"כ דוד ביטן אף איים בפירוק הממשלה, לאחר ששר האוצר משה כחלון הודיע לחברי סיעתו על כוונתו לאפשר חופש הצבעה בנושא ובכך לטרפד מעשית את החוק.

כחלון אמר בישיבת סיעת "כולנו": "מדינת ישראל יקרה מכדי שנוכל להפקיר אותה לכל מיני חוקים העלולים לפגוע במערכות שחשובות לדמוקרטיה – לנו ולדורות הבאים".