במפלגה חוששים כי במקרה וגוש עציון, ביתר עילית ומעלה אדומים יסופחו מוניציפלית לירושלים, הכוח החרדי בבירה יקטן ולא יהיה עוד סיכוי לראש עיר חרדי בעיר. שר הבריאות יעקב ליצמן וח"כ משה גפני כבר הודיעו כי יתנגדו להצעת החוק של השר ישראל כץ

יהדות התורה מתנגדת לנוסחו הנוכחי של החוק המכונה "חוק ירושלים רבתי", ועלולה לטרפד אותו בוועדת השרים לחקיקה – כך פורסם היום (חמישי) לראשונה ביומן הצהריים בכאן ברשת ב'. שר הבריאות יעקב ליצמן וח"כ משה גפני הודיעו כי יתנגדו להצבעה, שתעלה להצבעה בוועדה של הכנסת ביום ראשון הקרוב.

הנוסח הנוכחי של הצעת החוק כולל סיפוח מוניציפלי של התנחלויות לירושלים. הסיבה להתנגדות של יהדות התורה היא החשש מפני השלכותיו על כוחן הפוליטי של המפלגות החרדיות. בין היתר, חוששים החרדים כי צירוף של תושבים חילונים ודתיים מהרשויות הסמוכות לשטחה המוניציפלי של הבירה עלול למנוע בעתיד בחירת ראש עיר חרדי לירושלים.

אתמול, מקץ תקופה ארוכה של דחיות ועיכובים, נמסר לשרי הממשלה כי הצעת חוק "ירושלים רבתי" לסיפוח רשויות מקומיות מעבר לקו הירוק הנושקות לירושלים, תובא ביום ראשון הקרוב לדיון בוועדת השרים לחקיקה. הסיפוח המוצע בחוק, שהעלאתו בפני ועדת השרים התעכבה עד כה, כולל רשויות הסמוכות לירושלים ונמצאות מעבר לקו הירוק. ברשימה נמצאות, בין היתר, מעלה אדומים, גבעת זאב וביתר עילית.

יוזם הצעת החוק, השר ישראל כץ אמר אתמול: "ביום ראשון הקרוב אהיה שותף להיסטוריה יהודית. חוק "ירושלים רבתי" אותו יזמתי – והוגש ע"י ח"כ יואב קיש יועלה להצבעה בוועדת השרים לחקיקה ויובא לאישור הכנסת. החוק מבטיח את הרוב היהודי בירושלים המאוחדת ומרחיב את גבולות הבירה על ידי צירוף 150 אלף תושבי ישובי ירושלים רבתי: מעלה אדומים, גוש עציון, ביתר עילית, אפרת וגבעת זאב, לירושלים, תוך מתן זכות הצבעה כפולה ושמירת עצמאותם המוניציפלית של הישובים".

השר כ"ץ הוסיף: "חוק ירושלים רבתי הוא התשובה הברורה לכל הגורמים בעולם המנסים לערער על זיקתו של העם היהודי לירושלים ועל שייכותה של ירושלים לעם היהודי". יצוין כי הצעת החוק אף צפוי לעורר התנגדות עזה ברשות הפלסטינית, שתראה בכך תחילת סיפוח דה-פקטו של שטחי הגדה המערבית לישראל.

מטרופולין ירושלים רבתי: ביתר עילית תסופח מוניציפלית לבירה