ראש הממשלה בנימין נתניהו הודה היום כי "חוק ירושלים רבתי", לא עלה לדיון בוועדת שרים לחקיקה בשל הצורך בתיאום עם הממשל האמריקני. גורם בכיר בבית הלבן טען, כי בוושינגטון מתנגדים להצעת החוק: "ארה"ב לא מעודדת פעולות שיסיחו מההתמקדות בתהליך השלום"

גורם בכיר בממשל האמריקני אמר היום כי בוושינגטון מתנגדים להצעת "חוק ירושלים רבתי", שמטרתה לספח חלקית התנחלויות לירושלים.
זאת לאחר שמוקדם יותר דחה נתניהו את הדיון בחוק, בשל הצורך לתיאום עמדות מול ממשל טראמפ.

"ארצות הברית לא מעודדת פעולות שהיא מאמינה שיסיחו באופן לא רצוי את הצדדים מהתמקדות בקידום תהליך השלום", אמר הגורם, "החוק להרחבת ירושלים הוא בעיני הממשל פעולה מהסוג הזה בדיוק".

החוק, שאותו מקדם חבר הכנסת יואב קיש מהליכוד, מבקש לקבוע כי התנחלויות הקרובות לירושלים יסופחו באופן מוניציפאלי באופן בו יוכלו לבחור לראשות העיר, וכך יישמר הרוב היהודי בירושלים.

הבוקר אמר נתניהו לשרי הליכוד כי החוק, שאמור היה לעלות היום לדיון והצבעה, נדחה בשל הצורך לתאם עמדות מול הממשל האמריקני.

"אנחנו בקשר עם האמריקנים", אמר נתניהו לשרים, "האמריקנים פנו אלינו וביקשו להבין את מהות החוק. כפי שפעלנו מולם בשיתוף פעולה עד עכשיו, כדאי לדבר איתם ולתאם מולם. אנחנו פועלים כדי לקדם ולפתח את ההתיישבות ולא כדי לקדם שיקולים אחרים".

בחודש יוני האחרון בעיצומו של המשבר סביב גלאי המתכות בהר הבית, נתניהו הודיע בעצמו לח"כ קיש כי הוא תומך בחוק, זאת ככל הנראה בניסיון למתן את הביקורת עליו מימין.

יש לציין כי למרות החשש מהתגובה האמריקנית, החוק בכל מקרה לא היה עולה היום להצבעה, זאת בשל החלטת ביטן שלא להעלות חוקים בוועדת שרים על רקע התנגדות מתוך הקואליציה לחוק לאיסור חקירה נגד ראש ממשלה מכהן.